Każdy człowiek wydziela swoisty zapach. Wszyscy znany charakterystyczny zapach niemowlęcia czy osoby starszej, zmienia się on przez całe życie oraz w zależności od pewnych stanów fizjologicznym, diety i różnych czynników środowiskowych. Jest on oczywiście dużo bardziej intensywny w momencie obfitego pocenia. Jednak zapach wydzielany przez organizm to nie tylko ten związany z potem, pod pachami, ale również Twój oddech czy zapach wydobywający się z miejsc intymnych.
W przypadku tych ostatnich, jeśli jest on zjełczały czy stęchły, może to świadczyć o problemach z trawieniem. Co prawda zdarza się to rzadko, ale warto o tym wiedzieć, by na przykład odróżnić to od wydobywającego się z tamtych miejsc rybiego bądź kwaśnego odoru. Tak, dobrze przeczytaliście. Rybi smród pochwy może wskazywać na infekcję drożdżakową, infekcję przenoszoną drogą płciową (STI), a nawet chlamydię. Z kolei kwaśny zapach w tych okolicach często jest jednym z objawów infekcji bakteryjnej, wywołanej przez przerost bakterii, najczęściej Gardenelli Vaginalis. Jest to schorzenie dość częste i przytrafić się może każdej kobiecie, niezależnie od prowadzonego stylu życia.
Budzisz się czasami bądź codziennie z nieświeżym oddechem?
Spowodowane to być może przez dość sporą gamę schorzeń, takich jak infekcje zatok/ płuc, zapalenie oskrzeli, refluks żołądkowy, zakażenie migdałków, choroby wątroby i nerek. Często jednak przyczyną jest zgoła prostsza i całkowicie nieszkodliwa rzecz, a mianowicie spanie z otwartymi ustami. W takiej sytuacji jama ustna może wyschnąć, a będąc pozbawiona śliny, która ma działanie ochronne, staje się źródłem wielu bakterii wytwarzających nieprzyjemny zapach.
Przyjemny zapach nie zawsze jednak świadczy o zdrowiu. Co więcej, jeśli Twój oddech pachnie słodko, a nie zjadłaś/eś niczego słodkiego, może to świadczyć o cukrzycy. Jest to znak, by natychmiast udać się do lekarza.
Jak widać, warto zwrócić uwagę na zapachy wydobywające się z poszczególnych części ciała, by odpowiednio zareagować i pozbyć się przyczyny.