Trądzik różowaty – domowe sposoby pomocne w jego zwalczaniu

Trądzik to zmora każdego nastolatka. Niestety, osoby dorosłe również mogą cierpieć z powodu wykwitów na twarzy. Poznajmy trądzik różowaty.

Trądzik różowaty – co to jest i jak powstaje?

Trądzik różowaty to chorobowe zapalenie skóry twarzy, którego objawami jest zaczerwienienie, występowanie tzw. pajączków (pękanie drobnych naczyń krwionośnych) oraz krost. Objawy te występują z okresowym nasileniem oraz wyciszeniem. Największa zachorowalność występuje wśród kobiet po 40. roku życia, choć objawy mogą pojawić się znacznie wcześniej (koło trzydziestki lub nawet w wieku dwudziestu kilku lat). Choroba ta nie omija także mężczyzn.

Przyczyny powstawania tego typu trądziku nie są do końca znane. Częściowo za jego występowanie obwiniane są geny, wskazuje się na zaburzenia hormonalne czy zaburzenia naczyniowe. Częstotliwość występowania tego schorzenia jest większa u osób z jasną karnacją oraz cierpiących na problemy z układem pokarmowym (zaburzenia trawienia). Wśród czynników ryzyka mówi się o narażeniu na promieniowanie UV oraz wysokie temperatury (korzystanie z sauny i solarium), łojotok, problemy z tarczycą oraz zakażenia min. wirusem HPV, bakteriami (np. Helicobacter pylori) lub roztoczami (przykładowo wywołujący zapalenie mieszków włosowych Demodex foliculorum). Pojawieniu się trądziku sprzyja nadużywanie alkoholu, stosowanie maści i kremów zawierających sterydy, mechaniczne uszkodzenia skóry oraz tradycyjnie – niezdrowa dieta i stres.

Trądzik różowaty leczenie – jak pozbyć się uporczywych zmian skórnych?

Niestety w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne i stała opieka lekarza. Zdarza się także, że potrzebna będzie pomoc okulisty. Przewidzianych jest kilka metod leczenia. Pierwszą z nich jest unikanie czynników ryzyka – należy stosować kremy z wysokim filtrem jeśli będzie kontakt z palącym słońcem lub planowana jest wycieczka w góry. Korzystanie z sauny czy solarium odpada całkowicie.

Wskazane są zabiegi kosmetyczne, które głównie poprawiają estetykę skóry. Tutaj można pokusić się o leczenie ultradźwiękami, jonoforezę, laserowe zamykanie naczynek lub elektrokoagulację. Farmakologia sprowadza się głównie do leczenia objawowego miejsc, gdzie wystąpiły zmiany. Wtedy stosuje się kremy i maści lub roztwory z antybiotykami. Prowadzi się również terapie ogólnoustrojowe polegające na podawaniu antybiotyków oraz witamin. Często też jedynym ratunkiem pozostaje operacja.

Trądzik różowaty leczenie domowe – to przede wszystkim skuteczne zapobieganie

Z większością problemów zdrowotnych można walczyć w zaciszu domowym. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę oraz właściwą pielęgnację skóry. W obrębie diety powinny się znaleźć produkty alkalizujące nasz organizm a więc warzywa i kasze. Powinno się wystrzegać czerwonego mięsa, nabiału, żółtek, ostrych przypraw, alkoholu, papierosów.

Kosmetyka twarzy będzie polegać głównie na delikatnym oczyszczaniu skóry. Przy wyborze preparatów należy kierować się ich składem wybierając te najdelikatniejsze, najlepiej z przeznaczeniem do skóry wrażliwej. Podczas mycia twarzy warto używać wody letniej lub chłodnej – gorąca woda nie tylko wysusza skórę, ale także przyczynia się do powstawania pajączków. Makijażu można pozbyć się stosując różnego rodzaju delikatne olejki – wklepujemy je w skórę po czym przykładamy zwilżoną chusteczkę. Działając w ten sposób unikamy pocierania skóry (i jej podrażniania), a hydrofobowe kosmetyki dzięki doskonałej rozpuszczalności w olejkach będę łatwiejsze do usunięcia.

Warto pokusić się także o stosowanie ziół lub….drożdży. Drożdże są znanym sposobem w walce z trądzikiem młodzieńczym , warto jednak i w tym wypadku sprawdzić ich moc. W tym celu drożdże piekarnicze rozrabia się z ciepłą wodą lub mlekiem, nakłada na twarz, po czym zmywa ciepłą wodą gdy upłynie 30 min. Zalecane sa także drożdże piwowarskie do wyrobu takiej maseczki.

Pomocne będą także okłady z wyciągu rumianku czy z soku aloesowego. Rośliny te oprócz łagodzenia stanów zapalnych wykazują działanie antybakteryjne. Podobnie działa również kurkuma i lukrecja –przy ich pomocy także można wykonać maseczkę mieszając jedną łyżeczkę tych składników z jogurtem naturalnym.

Popularnym sposobem walki z trądzikiem jest picie naparów z bratka polnego. Na efekty takiej kuracji trzeba poczekać trochę dłużej, jednak dla wytrwałych efekty będą piorunujące. Warto również zamienić zwykłą, czarną herbatę na zieloną. W swym składzie także posiada substancje mogące pomóc usunąć objawy trądziku różowatego.

To tylko niektóre ze sposobów po jakie możemy sięgnąć aby pozbyć się trądziku. Zawsze pomocne okazują się porady naszych babć, które za młodu (i nie tylko) chętnie korzystały z dobrodziejstw natury.
Pamiętajmy jednak, aby przed każdym zastosowaniem środka naturalnego najpierw sprawdzić jego działanie na mniejsza skalę, bowiem wiele z nich może wywoływać alergię.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest