Spierzchnięte usta – czym je ratować?

Istnieje wiele przyczyn podrażnienie naszej cienkiej i delikatnej skóry warg do niektórych z nich możemy zaliczyć nieodpowiednią pielęgnację, oblizywanie warg, zbyt duże działanie wiatru, suche powietrze, przeziębienie, długotrwałe działanie słońca, pogodę, odwodnienie, reakcje alergiczne, palenie papierosów, niedobór witamin, skutki uboczne niektórych leków. Należy pamiętać, że tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości to sprawa indywidualna.

Co na spierzchnięte usta?

Pielęgnacja naszych ust powinna opierać się na dwóch filarach: złuszczaniu i nawilżaniu. Złuszczać możemy domowymi sposobami np. używając specjalnie do tego przeznaczonej miękkiej szczoteczki do zębów (stosując ruchy okrężne) lub przygotować domowy peeling. Głównym składnikiem tego produktu powinien być cukier, który złuszczy ale nie podrażni ust, a na końcu możemy go zlizać (najpopularniejszy to zmieszany cukier z oliwą z oliwek). Gotowe peelingi znajdziemy także w drogeriach czy aptekach.
Po złuszczeniu ust przyszedł czas na nawilżenie. Gotowe pomadki odżywcze i ochronne znajdziemy stacjonarnie w drogeriach lub perfumeriach. Należy wybierać te o naturalnym składzie z filtrem słonecznym a unikać tych które w swoim składzie posiadają wysuszający i podrażniający alkohol. W sklepach zielarskich i aptekach warto postawić na lanolinę czy maść z witaminą A, które nawilżą i ukoją podrażnione usta.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Istnieje również wiele naturalnych, domowych środków zaradczych, które pomogą nam szybko i skutecznie wyleczyć nasze usta i przywrócić ich zdrowy wygląd.

Pierwszym produktem jest miód, który oprócz działania silnie nawilżającego i odbudowującego posiada właściwości antybakteryjne dzięki czemu chroni pęknięcia na wargach przed infekcjami i rozwojem choroby. Należy obficie posmarować nim wargi. Dodatkowym atutem jest jego słodki smak.

Drugim z nich jest aloes (Aloe Vera) to roślina, której właściwości lecznicze pozwolą nam nie tylko skutecznie nawilżyć i przywrócić piękny wygląd naszym wargom. Gotowy produkt należy nanieść na spierzchnięte usta, a jeżeli posiadamy liść aloesu trzeba wycisnąć z niego miąższ i nanieść na wargi.

Kolejnym produktem wartym zainteresowania jest olej kokosowy, należy pamiętać żeby wybrać nierafinowany. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, przy problemie spierzchniętych ust kilka razy dziennie warto jest nakładać cienką warstwę oleju kokosowego, a tuż przed pójściem spać obficie zakryć wargi olejem. Jego dodatkową zaletą jest niewątpliwie piękny kokosowy zapach i smak.

Spierzchnięte usta – maseczki

Innym ze sposobów na odżywienie naszych spierzchniętych ust jest zastosowanie maseczki. Gotowe produkty cieszą się coraz większą popularnością i możemy je coraz częściej znaleźć w drogeriach. Jeżeli wolisz korzystać z domowych sposobów wystarczy zmieszać twarożek z miodem i taką mieszanką posmarować usta. Po ok. 10 minutach należy delikatnie zmyć maseczkę letnią wodą.

W okresie gdy mamy problem ze spierzchniętymi ustami najlepiej nie korzystać z kolorowych szminek czy błyszczyków. Pomalowane usta nie wyglądają estetycznie, a składniki tych kosmetyków mogą jeszcze bardziej wysuszać lub podrażniać nasze wargi. Leczenie podrażnionej skóry może potrwać nawet tydzień dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości ograniczyć wychodzenie z domu w trakcie mrozów czy silnego wiatru. Należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego ciała pijąc co najmniej 2l wody dziennie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest