Aspartam: jeden z najczęściej wykorzystywanych słodzików

Aspartame

Jak wskazują trendy rynkowe, coraz częściej sięgamy po produkty typu “light” i “zero”, czyli bez dodatku cukru. Słodki smak w tych produktach zawdzięczamy obecności substancji słodzących, takich jak aspartam. Słodzik ten wyróżnia się ogromną siłą słodzącą. Wśród zamienników cukru jest jednym z najczęściej stosowanych. Skąd ta popularność aspartamu? Czy warto włączyć go do swojej diety?

Czym jest aspartam?

Aspartam – słodzik, który został odkryty w 1965 roku przez chemika Jamesa Schlattera, pracującego dla firmy G.D. Searle & Company. Pod kątem chemicznym aspartam to połączenie dwóch aminokwasów – kwasu asparaginowego i fenyloalaniny.

Co ciekawe, aspartam wyglądem przypomina klasyczny cukier buraczany. Mianowicie ten słodzik ma postać białego i sypkiego proszku. Jednakże to co odróżnia go od cukru to znacznie większa siła słodząca – aspartam jest o około 200 razy słodszy, niż cukier stołowy (sacharoza). Co więcej, nie dostarcza on kalorii i nie wpływa na poziom glukozy we krwi.

Aspartam – słodzik idealny?

Niewątpliwie ważną cechą aspartamu jest to, że ma on ogromną siłę słodzącą. Już jego niewielki dodatek wystarcza, aby nadać odpowiednią słodkość posiłkom i napojom. Dzięki temu, że może być stosowany w tak niewielkich ilościach i nie dostarcza kalorii. Jego obecność w produktach spożywczych nie wpływa także na poziom glukozy we krwi. Obie te cechy przyczyniają się do tego, że słodzik ten sprawdza się u osób z nadwagą i otyłością, a także w przypadku zaburzeń poziomu glukozy we krwi jako zamiennik tradycyjnego cukru spożywczego.

Ważną cechą aspartamu, słodzika jest także to, że pozostaje on stabilny w różnym zakresie pH. Dzięki temu może być stosowany do różnych potraw i napojów np. owocowych i nie zmienia smaku, ani właściwości słodzących. Jeśli chcemy zastosować aspartam do produktów poddawanych obróbce termicznej np. pieczeniu lub do gorących napojów, należy pamiętać, aby dodawać go na koniec obróbki termicznej. Ponownie zwiększa to możliwość jego zastosowania.

Aspartam – słodzik nr 1 na świecie

Jak wskazują dane rynkowe, aspartam jest jednym z najczęściej używanych słodzików na świecie. Jego wysoka popularność wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim aspartam ma profil zbliżony do cukru – wyglądem czy smakiem przypomina to, co już doskonale znamy. Dzięki temu nam, konsumentom łatwiej jest go włączyć do diety.

Aspartam jest również bardzo atrakcyjnym słodzikiem dla producentów żywności. Przede wszystkim jest bardzo wydajny – już kilka gram pozwala “posłodzić” dużą porcję żywności czy napoju. Dodatkowo jego właściwości takie jak odporność na zmiany pH czynią go wszechstronnym składnikiem słodzącym w wielu produktach spożywczych.

Obecnie na rynku pojawiają się nowe słodziki, lecz pomimo tego nadal aspartam pozostaje jednym z najczęściej wybieranych na świecie. Według prognoz, jego sprzedaż i dominacja na rynku będą się utrzymywać w najbliższych latach, co jest prawdopodobnie związane z tym, że jest on obecny na rynku już ponad 40 lat. Z jego udziałem przeprowadzono już setki badań naukowych, podczas gdy nowe słodziki dopiero budują swoją świadomość w oczach konsumentów.

Zastosowanie aspartamu w przemyśle spożywczym

Aspartam ma szerokie zastosowanie jako substancja słodząca w przemyśle spożywczym. Stosuje się go podczas produkcji artykułów spożywczych, w których pożądana jest słodycz bez dodatkowych kalorii, a także w tych, które są skierowane do osób zmagających się z cukrzycą lub odchudzających się. Aspartam można znaleźć w napojach bezalkoholowych, jogurtach, gumach do żucia, deserach czy produktach dietetycznych.

Bezpieczeństwo stosowania aspartamu

Aspartam to jeden z najbardziej przebadanych słodzików na świecie. Z jego udziałem przeprowadzono kilkaset badań, a jego bezpieczeństwo potwierdza wiele organizacji naukowych i zdrowotnych na całym świecie np. EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) czy FDA (Agencja Żywności i Leków, USA).

Obecnie nie ma przesłanek, aby wskazać, że jego spożycie wpływa szkodliwie na organizm człowieka. Jednocześnie należy pamiętać, że spożycie aspartamu jest uznawane za bezpieczne do wartości ADI – dopuszczalnego dziennego spożycia, które dla aspartamu wynosi 40 mg. W praktyce oznacza to, że produkty czy napoje z dodatkiem aspartamu powinny być spożywane w umiarkowaniu. Dodatkowo należy pamiętać, że z uwagi na zaburzenia metaboliczne osoby z fenyloketonurią (PKU) muszą unikać aspartamu. Słodzik ten jest źródłem fenyloalaniny, która w przypadku osób z PKU nie może być metabolizowana.

Podsumowując, aspartam to jeden z najczęściej stosowanych zamienników cukru na świecie. Wyróżnia się dużą siłą słodzącą, gdyż może być nawet 200 razy słodszy niż sacharoza. Jak wskazują dane, jest najczęściej spożywaną substancją słodzącą, co wynika z atrakcyjnego profilu smakowego, dużej wydajności, braku dodatkowych kalorii oraz szerokich możliwości zastosowania w różnych produktach spożywczych, szczególnie w napojach dietetycznych i artykułach dla osób z cukrzycą. Aspartam jest uznawany za bezpieczny przez wiele organizacji zdrowotnych, co potwierdza jego powszechne wykorzystanie. Niemniej jednak, produkty zawierające ten słodzik powinny być spożywane z umiarem, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dziennego spożycia.

Bibliografia:

  1. Grand View Research . „Sugar Substitutes Market Size, Share & Trends Analysis Report By Product (High-intensity Sweeteners, Low-intensity Sweeteners), By Application (Food & Beverages, Pharmaceuticals), By Region, And Segment Forecasts, 2023 – 2030.” Grand View Research , sierpień 2023. Dostęp: https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/sugar-substitutes-market
  2. Scientific Opinion on the re-evaluation of aspartame (E 951) as a food additive. European Food Safety Authority 2013.
  3. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę. Diabetologia praktyczna, 2020:6:1.
  4. E. Wierzbicka. „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA ŻYWIENIOWA SGGW, maj 2014.
  5. U.S. Food and Drug Administration. FDA Statement on European Aspartame Study 2007.

 

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest