Zmniejsz ryzyko nowotworów

Otyłość jest drugą zaraz po paleniu tytoniu przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe. Otyłość nie powoduje tylko problemów z poruszaniem, jest przyczyną wielu nowotworów, głównie trzonu macicy, przełyku, nerek, pęcherzyka żółciowego oraz piersi.

„Jesteś tym co jesz”  wszystkim znane przysłowie, a jednak nie wszyscy się do tego stosują. Zaledwie co czwarty Polak je owoce między posiłkami zaledwie raz w tygodniu.  Powinniśmy jeść 2 porcje owoców i  200 g warzyw, aby ograniczyć ryzyko zachorowań. W diecie powinny się znaleźć również rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste oraz niskoprzetworzone. Brak czasu nie powinien być wymówką ponieważ warzywne przekąski nie pochłaniają więcej czasu niż kupienie paczki chipsów.

Chodzę, biegam, więc żyję…
Niestety ponad jedna trzecia Polaków nie uprawiała sportu w przeciągu ostatniego roku. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w prawidłowym utrzymaniu masy ciała, ale również zmiejszają ryzyko zachorowań na wiele nowotworów.
Utrzymanie zdrowia jest możliwe dzięki regularnym ćwiczeniom 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Im częściej uprawiamy sport tym większa korzyć dla naszego zdrowia. Najbardziej liczy się jednak regularność. Lepszym będzie regularny dłuższy intensywny spacer kilka razy w tygodniu, niż zerwanie z kanapy na ostry trening po którym będziemy dochodzić do siebie przez kilka następnych dni.

„W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Jesteś tym co jesz” niech te przysłowia przyświecają Ci każdy dzień.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *