Wakacje nad morzem – jak wyglądały w dobie koronawirusa?

Wielu Polaków nie wyobraża sobie urlopu czy też wakacji bez wyjazdu nad Polskie morze. Jednakże panująca obecnie pandemia odciska swoje piętno praktycznie na każdym aspekcie naszego życia, w tym również na wyjazdach wypoczynkowych. Jak wygląda pobyt nad morzem w dobie koronawirusa? Jakich obostrzeń należy przestrzegać? Podpowiadamy.

Wyjazd nad morze – jakie możliwości noclegowe mamy do wyboru?

Planując wypoczynek nad morzem możemy wybrać nocleg z całego szeregu możliwości. Do wyboru mamy pensjonaty, pokoje gościnne w gospodarstwach agroturystycznych, hotele, domki oraz pola kempingowe czy namiotowe. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, dlatego też każda znajdzie swoich zwolenników jak i przeciwników.

Pensjonaty to obiekty hotelowe, które posiadają co najmniej 7 pokoi oraz świadczą dla swoich gości całodzienne wyżywienie. Pobyt w pensjonacie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących cichy i spokojny wypoczynek. Sprawdzi się również dla tych, którzy nie chcą zajmować się samodzielnym przygotowywaniem posiłków podczas urlopu.

Gospodarstwa agroturystyczne będą świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi oraz osób preferujących spokojny wypoczynek oraz ceniących kontakt z gospodarzami. W tego typu miejscach mamy możliwość mieszkania wraz z rodziną gospodarzy, poznanie ich zwyczajów oraz wykonywania prac na gospodarstwie.

Hotele to obiekty, w których znajdziemy minimum 10 pokoi. Takie miejsca oprócz noclegu i całodziennego wyżywienia powinny świadczyć jeszcze dodatkowe usługi dla swoich gości, jak na przykład centrum SPA. Hotele cieszą się dużą różnorodnością, niektóre z nich są specjalnie przystosowane dla rodzin z dziećmi, a niektóre zarezerwowane wyłącznie dla ludzi dorosłych. Mogą posiadać strefę SPA czy też inne centra rozrywki jak na przykład kasyno. Różnorodność hoteli sprawia, że każdy może znaleźć ten odpowiedni dla siebie.
Domki letniskowe sprawdzą się dla osób które nie widzą przeszkód w samodzielnym przygotowywaniu posiłków, lub stołują się na mieście. Domki mają zazwyczaj dość małą powierzchnię, służą więc głównie jako miejsce noclegowe. Na tak formę noclegu decydują się zazwyczaj znajomi wyjeżdżający w grupie.

Pola namiotowe i kempingowe to idealne rozwiązanie dla osób lubiących sen na świeżym powietrzu. Nie nadadzą się dla ludzi lubiących sterylne warunki i wysoki standard.

Noclegi nad morzem – ceny

Ceny za nocleg nad morzem są bardzo zróżnicowane. Różnią się w zależności od standardu i położenia obiektu.

  • Pole namiotowe/kempingowe – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dobę za osobę
  • Domki letniskowe – od 30 do 100 zł za dobę za osobę
  • Hotele – od 100 do nawet 1000 zł za dobę za osobę
  • Gospodarstwa agroturystyczne – od 50 do 100 zł za dobę za osobę
  • Pensjonaty – od 70 do 200 zł za dobę za osobę.

Wakacje 2020 – do jakich obostrzeń należy się stosować?

W związku z obecną pandemią pobyt nad morzem ani w żadnym innym miejscu, nie będzie wyglądał tak jak dotychczas. Na tą chwilę rząd nie narzucił żadnych wytycznych dotyczących na przykład korzystania z plaży. Zaleca natomiast zachowanie odpowiednich odległości. Jednakże Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia, jak powinno wyglądać funkcjonowanie obiektów noclegowych. Oto niektóre z nich:

  • w obiekcie powinien być dostępny płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki
  •  czas przebywania gości na recepcji powinien być ograniczony do minimum
  • restauracje hotelowe funkcjonują zgodnie z wytycznymi dla restauracji (odpowiedni odstęp między klientami, lub stoliki oddzielone od siebie, personel w maseczkach).

W związku z powyższymi zaleceniami oraz panującą pandemią niektóre z atrakcji hotelowych mogą być tymczasowo ograniczone bądź też wyłączone z użytku.

Podsumowując, tegoroczny wyjazd nad morze jest jak najbardziej możliwy. Pamiętajmy jednak o tym, żeby stosować się do wytycznych, które pomogą nam ustrzec się od zakażenia koronawirusem. Jeśli mamy możliwość, wybierajmy mniej popularne miejscowości, gdzie będzie przebywać mniej turystów. Podczas urlopu nie zapominajmy o częstym myciu i dezynfekcji rąk. Przebywając na plaży starajmy się zachować jak największy odstęp od innych urlopowiczów. Pamiętajmy, żeby koniecznie i jak najszybciej poinformować personel obiektu w przypadku zaobserwowania u siebie lub bliskich niepokojących objawów. I najważniejsze – nie zapominajmy o dobrym nastroju. Wakacje w tym roku, mimo, że inne, mogą być niezwykle udane.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest