Drzewko bonsai – jak pielęgnować w domu?

Każdy słyszał kiedyś o drzewku bonsai. Widzimy je praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, budowlanym, a nawet meblowym. Jednakże mało osób wie, czym tak naprawdę jest drzewko bonsai, jaka jest jego historia oraz jak powinno się je pielęgnować . Jest to roślina, która wymaga dużo cierpliwości, precyzji oraz wytrwałości, dlatego nie każdy będzie potrafił się nim odpowiednio zająć. A zatem jak obchodzić się z drzewkiem bonsai? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Historia drzewka bonsai

Cała sztuka bonsai pochodzi z Chin, a samo wyrażenie „bonsai” pochodzi od złączenia słów bon – płaska taca i sai – roślina. Tłumacząc, oznacza to karłowate drzewko w naczyniu i polega na kształtowaniu tej rośliny przez wieloletnią pielęgnacje oraz przycinanie. W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowana jest roślina. Style te różnią się głównie kształtem pnia i pochyleniem rośliny do doniczki.

Uzyskanie konkretnej formy rośliny wiąże się z wieloletnią pracą, pielęgnacją oraz przycinaniem w odpowiedni sposób. Na pewno jest to skomplikowane zajęcie, lecz uspokajające oraz relaksujące jednocześnie.

Drzewko bonsai – od czego zacząć?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o chęci zajęcia się takim drzewkiem, trzeba zastanowić się jaki rodzaj drzewa chcemy pielęgnować. Na początek najlepszym wyborem będzie roślina łatwa w pielęgnacji – np. jałowiec, klon, sosna, wiąz, sekwoja, azalia, fikus, cis, szeflera czy cyprys. Najczęstszym jednak wyborem jest Bonsai Ficus Ginseng. Ta odmiana charakteryzuje się zgrubiałymi u podstawy pędami oraz licznymi, powyginanymi i pękatymi korzeniami powietrznymi.

Gdy już zainwestowaliśmy w swoje drzewko, nadszedł czas na pielęgnacje. Ten etap jest bardzo angażujący, wymagający oraz zależny od pór roku.

Podstawy pielęgnacji drzewka bonsai

Drzewka bonsai są sadzane w płaskich doniczkach. Ma to swój urok, lecz na pewno trzeba tym bardziej uważać. Takie doniczki mają niewiele podłoża, a korzenie tak się rozrastają, że są podatne na przesuszenie. Z tego powodu używa się specjalnych podłoży z mieszanką torfu, gliny oraz gruboziarnistego piasku. Doniczki powinny mieć dwa duże otwory, aby był swobodny odpływ nadmiaru wody.

Miejsce postawienia drzewka bonsai jest zależne od wymagań danego gatunku. Nie każda roślina lubi ostre słońce. Niektóre preferują półcień lub światło rozproszone. Bonsai śmiało możemy trzymać na dworze, o ile temperatura nie spada poniżej 15 stopni.

Pielęgnacja bonsai wiosną

Wiosną wszelkie rośliny odżywają po intensywnych mrozach w zimę i przesuszeniu przez ogrzewanie w domach. To doskonały czas, aby przesadzić drzewko bonsai, wymienić stare podłoże. To czas, gdy roślina intensywnie się rozrasta. Natomiast takiego przesadzenia rośliny do nowej ziemi nie robi się cześciej niż co dwa lata, a przy starszych okazach – co trzy lata. Na wiosnę zaczynamy również formowanie drzewek bonsai, wykonujemy intensywne cięcie. Pamiętajmy, aby podłoże w doniczce stale utrzymywać wilgotne. Takie bonsai, w tym okresie można również wynieść na zewnątrz.

Pielęgnacja bonsai latem

Panująca wysoka temperatura latem nie sprzyja drzewku, ponieważ stale je wysusza. W tym okresie warto pamiętać, aby często je podlewać, aby przeciwdziałać procesom przesuszenia. Dalej intensywnie przycinamy wszelkie listki. W tym okresie ważne jest również nawożenie, dlatego należy wybrać nawóz specjalny do drzewek bonsai i pielęgnować w ten sposób roślinę.

Pielęgnacja bonsai jesienią

Gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni należy wszystkie drzewka sprowadzić do domu. W tym czasie bonsai szykuje się do zimowego snu. Zaprzestajemy nawożenia, jak i częstego podlewania oraz częstego przycinania.

Pielęgnacja bonsai zimną

W zimę naszych drzewek bonsai już nie nawozimy i podlewamy tylko od czasu do czasu. Najlepiej ustawić je w dość chłodnym miejscu, gdzie spokojnie będą mogły przezimować.

Bonsai to już nie tylko drzewka, stało się to również sztuką. Przycinanie ich do określonych kształtów lub formowanie je na dzikie drzewka wymaga lat pielęgnacji, wprawy i praktyki. Na pewno będzie to wymagające hobby, ale jakże satysfakcjonujące oraz uspokajające czy odprężające. Warto spróbować swoich sił przy hodowaniu drzewek bonsai.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest