Jak czyścić zamszowe buty?

Buty zamszowe są ładne, wygodne i świetnie prezentują się na nodze. Można je założyć zarówno na spotkanie biznesowe, jak i na spotkanie z przyjaciółmi – pasują do stroju eleganckiego i nieoficjalnego. Jednak często powstrzymujemy się przed kupnem takich butów, ponieważ nie wiemy jak je czyścić.

Poniżej umieszczamy listę porad, dotyczących zabezpieczenia, pielęgnowania i czyszczenia zamszowego obuwia:

-Impregnujemy – zabezpieczanie butów impregnatem jest podstawą pielęgnacji obuwia. Każde buty zależy zaimpregnować, a w przypadku butów zamszowych, wyjątkowo podatnych na uszkodzenia i działanie zewnętrznych czynników, jest to szczególnie ważne. Oczywiście należy zacząć od wybrania odpowiedniego preparatu. Warto poprosić o podsunięcie odpowiedniego impregnatu sprzedawcę w sklepie obuwniczym. Należy pamiętać, aby preparat był wodoodporny – na butach zamszowych woda może wywołać największe szkody. Dobrze jest również kupić impregnat, który będzie chronił kolor obuwia – dzięki temu unikniemy problemów z przebarwieniami. Buty należy zaimpregnować przed pierwszym użyciem, ale również w trakcie używania – koniecznie przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu noszenia obuwia.

Fotolia 70658079 S 750x290
Suszymy – zmorą posiadaczy zamszowych butów jest deszcz i wilgoć, ponieważ najgorzej wpływają na wygląd tego typu obuwia. Jeśli nie uda nam się uniknąć przemoczenia zamszowych butów, musimy pamiętać o tym, aby przed kolejnym założeniem wysuszyć i wyczyścić obuwie. Do środka buta należy włożyć gazetę lub papier – pomoże wchłonąć wilgoć i zapobiegnie odkształceniu się buta. Przemoczonych butów nie należy ustawiać pod ciepłym kaloryferem ani suszyć suszarką – powinny schnąć w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu.

Czyścimy – jeżeli buty zamszowe są zakurzone, wystarczy dokładnie wyczyścić je specjalną szczotką do zamszu i nubuku. Natomiast jeśli buty zamszowe są przemoczone i brudne, przed czyszczeniem należy je wysuszyć, a wcześniej koniecznie wyczyścić podeszwy butów. Kiedy buty są już suche, do usunięcia zabrudzeń należy użyć specjalnej gumki do czyszczenia obuwia zamszowego (kosztuje kilkanaście złotych). Zabrudzeń nie należy ścierać zbyt mocno, aby nie uszkodzić przy tym materiału. Jeśli zabrudzenia są tak duże, że nie udało się ich usunąć gumką, należy to zrobić specjalnym preparatem lub delikatnie wyczyścić je na mokro, używając do tego wody z mydłem oraz miękkiej strony gąbki do mycia naczyń. Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie na mokro, musimy pamiętać, aby zbytnio nie zmoczyć butów. Po wyczyszczeniu butów i wyschnięciu (jeśli czyściliśmy na mokro), dobrze jest je zaimpregnować preparatem wodoodpornym i chroniącym kolor obuwia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest