Border collie dla kogo? Charakter oraz pielęgnacja

Posiadanie psa wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji zwierzaka należy jak najlepiej zapoznać się z wszelkimi wadami i zaletami danej rasy. Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem border collie, oto kilka informacji na ich temat!

Historia rasy

Border collie to rasa psów wyhodowana w celu ciężkiej pracy w każdych warunkach. Musiały one dobrze znosić surowy brytyjski klimat i były wykorzystywane przy wypasie owiec. To psy posiadające niezwykły dar do wpływania na zachowanie innych zwierząt poprzez szczekanie i sugestywne spojrzenie. Wywodzą się od miejscowych psów zamieszkujących Wielką Brytanię i rasy przybyłej na jej tereny razem z wikingami.

Border collie – wygląd

To psy o średniej wielkości, dochodzącej do 53 cm i wadze wahającej się od 15 do 20 kg. Są zazwyczaj dobrze umięśnione, posiadają atletyczną i proporcjonalną, wydłużoną sylwetkę. Sierść border collie występuje w dwóch wariantach, mogą być to psy długowłose lub krótkowłose. Posiadają bogate umaszczenie: czarno – białe, czekoladowo – białe, niebiesko – białe, blue merle, tricolor.

Charakter i usposobienie

Border collie to niezwykle mądre zwierzęta, o przeszywającym, inteligentnym spojrzeniu. To właśnie ono stało się ich znakiem rozpoznawczym i największym atutem podczas pracy z owcami – dyscyplinowały je do posłuszeństwa przede wszystkim za pomocą wzroku. Głównie przez pasterską historię ukształtował się ich charakter – to psy uwielbiające pracę angażującą zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Dziś nie bierze się ich pod swój dach wyłącznie w celu opieki nad stadem owiec, jednak należy pamietać o tym, by zapewnić border collie odpowiedni wysiłek, na przykład poprzez pełen atrakcji spacer.

Choć może się wydawać, że border collie to aktywna rasa, to tak naprawdę wymagają również solidnego odpoczynku i wyciszenia po wszelkich aktywnościach. Dlatego warto nauczyć zwierzaka, że po wykonanej „pracy” należy mu się zasłużona przerwa. Border collie to rasa, która bardzo łatwo angażuje się w coraz to nowsze zadania – w gestii człowieka leży, by nauczyć psa odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. To psy samodzielne, choć uwielbiają współpracować z człowiekiem. Są stosunkowo posłuszne i nietrudne do ułożenia, choć bardzo wrażliwe i pragnące kontaktu z właścicielem i jego aprobaty. Jeśli decydujemy się na zakup bądź adopcję psa, zwróćmy uwagę na to, czy dana hodowla border collie kładzie chociaż minimalny nacisk na szkolenie – jest to bowiem rasa, która uwielbia uczyć się nowych rzeczy

Dla kogo?

Potencjalny właściciel border collie powinien dobrze znać specyfikę tej rasy przed podjęciem decyzji o zakupie bądź adopcji czworonoga. Choć zazwyczaj chętnie współpracują z człowiekiem i bez problemu uznają jego wyższość, czasem bywają bardzo uparte, dlatego ich przewodnik powinien być osobą łagodną, cierpliwa i doświadczoną, ale przy tym konsekwentną i stanowczą. Należy zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby psa – zastanówmy się, czy będziemy w stanie zapewnić mu na tyle złożone i angażujące zadania, by spełnić jego umysłowe wymagania, poświęcić czas na wychowanie i nauczenie odpoczynku. To nie rasa dla domatorów lubiących spokojne zajęcia. Właściciel border collie musi poświęcić psu czas, by zapewnić mu atrakcje i zadania, po których poczuje spełnienie i satysfakcję.
Podstawową zaletą border collie jest ich zdolność do adaptacji w przeróżnych warunkach – zarówno atmosferycznych, jak i mieszkalnych, ponieważ doskonale odnajdą się zarówno w mieście w bloku, jak i na wsi w domku jednorodzinnym. Nie mają problemu z akceptacją dzieci i bardzo łatwo przywiązują się do swoich właścicieli, wymagając przy tym uwagi. Bywają jednak zazdrosne i zaborcze, źle tolerują samotność i odosobnienie. Przed kupnem bądź adopcją psa upewnijmy się zatem, czy będziemy w stanie poświęcić psu tyle uwagi i czasu, ile będzie potrzebował.

Pielęgnacja

Sierść border collie nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy jedyne wyczesywać ją raz w tygodniu ze względu na podatność na filcowanie.

Border collie – cena

Cena psa rasy border collie waha się w zależności od hodowli od 3 do 5 tysięcy złotych. Pamietajmy, że oprócz kwoty, jaką przeznaczamy na zakup samego zwierzęcia, musimy zaopatrzyć się przynajmniej w niezbędne minimum w postaci odpowiedniego legowiska, obroży, smyczy, dobrej jakości karmy i innych akcesoriów. Utrzymanie zwierzęcia jest kosztowne i należy mieć tego świadomość od samego początku.

Odpowiedzialność za inne stworzenie, jaka na nas spada po zakupie bądź adopcji psa (czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia), jest ogromna i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Zanim zdecydujesz się dać dom czworonogowi, najpierw rozważ wszystkie za i przeciw. Jeśli jednak będziesz dla swojego psa najlepszym przyjacielem i opiekunem, z pewnością odwdzięczy się on wiernością i bezwarunkową miłością.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest