Step aerobik na czym polega? Zasady i opinie

Aerobik to różnego rodzaju ćwiczenia, najczęściej odbywające się w grupie, które przyczyniają się do zmniejszenia lub zachowania obecnej masy ciała. Najbardziej cieszą się powodzeniem wśród kobiet i mogą to być ćwiczenia tj. aqua aerobik, fat burning aerobik czy step aerobik. Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu.

Początki step aerobiku

Step ćwiczenia czyli inaczej step aerobik został wymyślony przez Gin Miller na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia w USA. Miller stosowała ten typ ćwiczeń po kontuzji kolana. Szybko stało się nie tylko bardzo dobrą metodą na rehabilitacji, ale także bardzo dobrą metodą na schudnięcie. Step ćwiczenia zyskał międzynarodową sławę i wielką popularność, która mimo upływu lat trwa do dziś.

Pierwsze zasady ćwiczeń na stepie

Step aerobik to wchodzenie i schodzenie z prowizorycznego stopnia, który mamy przed sobą. Daje nam niezliczone możliwości konkretnych zestawów ćwiczeń. Wchodząc na step należy zacząć od pięty, a dodać palce. Gdy schodzimy natomiast odwrotnie – najpierw palce, potem pięty. Należy stawiać całą stopę na stepie – nigdy nie ćwiczyć na palcach. Proste plecy i napięte mięśnie brzucha to kolejne zasady, które sprzyjają lepszym efektom step ćwiczeń.

Step aerobik – inne porady

Ćwiczenia w grupie w klubach fitness odbywają się w rytmie skocznej, tanecznej muzyki. Można na nich spalić nawet 600 kcal. Ćwiczenia dobrze wpływają na mięśnie ud, pośladków i łydek. Przeciwwskazania to problemy z kręgosłupem np. skolioza czy choroby stawów kolanowych. Ćwiczenia mogą odbywać się także w domu z płytą DVD lub ćwicząc z wirtualnym trenerem przez Internet. Jedyne czego nam trzeba to profesjonalny, mający 3 poziomy wysokości, a także antypoślizgowy step. Jest to niezwykle ważne gdyż przy innym stepie możemy doprowadzić nawet do kontuzji. W zależności od zaawansowania ćwiczącego można zmieniać wysokość stopnia. Ważne jest, aby ćwiczyć w sportowym obuwiu.

Opinie

Step aerobik posiada jak każdy sport posiada swoich zwolenników i przeciwników i jest różnie odbierany. Wynika to z pozytywnych lub niekorzystnych wpływów step aerobiku na ćwiczących. Podczas gdy niektórzy cenią sobie wzrost tkanki mięśniowej ud, pośladków i łydek, pozostali którzy chcą nogi wyszczuplić, stwierdzają, że to nie dla nich. Problemy kolan i ból związany z ćwiczeniami prowadzi do odstawienia chociaż na jakiś czas ćwiczeń, bywa, że ktoś musi je odłożyć na dłużej lub całkiem z nich zrezygnować. Ćwiczący cieszą się po treningu lepszym samopoczuciem i uczuciem lekkości, z pewnością pojawiają się też endorfiny. Oczywiście powinno się dużo pić po treningu, gdyż pocąc się organizm potrzebuje jej więcej, jest bardziej przemęczony i osłabiony. Pojawia się też kwestia intensywności ćwiczeń, bowiem pierwsze zajęcia grupowe wymagają oswojenia ze stepem, a także z często skomplikowanym układem ćwiczeń, którego nie sposób nauczyć się za pierwszym razem.

Wnioski końcowe

Jak widać step aerobik posiada wiele zasad, które należy rozważyć przed rozpoczęciem ćwiczeń. Z pewnością potrzeba jest także cierpliwość i wytrwałość, aby treningi na stepie przynosiły radość i oczekiwane efekty. Jadnak warto ten trud podjąć, gdyż jak mówi przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a każdy, który się go podejmuje daje szanse na nie tylko zrzucenie parę kilo czy dbanie o szczupłą sylwetkę, ale także na zdrowy styl życia i ominięcie w przyszłości wielu chorób. Zdrowie jest w Twoich rękach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest