Crossfit – trening dla zaawansowanych

Crossfit, jest bardzo ciekawą metodą sportu. Polega, na złożeniu, iż można ustalić program treningowy, dla każdej osoby, niezależnie od sprawności fizycznej. Cały plan polega na kilku kategoriach. Podstawowym założeniem jest większa wydajność w dziesięciu różnych obszarach fizycznych. Cel ten można osiągnąć np. trenując ćwiczenia siłowe, skacząc na skakance. Im więcej ćwiczeń, tym lepiej. Ciekawe jest to, że plan możemy ustalić sami. Trening powinien być powtarzany przez trzy dni. Sami możemy wybrać, które ćwiczenia są dla nas najlepsze. Należy rozpocząć od najłatwiejszych. Dobrze jest też pamiętać o przerwie pomiędzy ćwiczeniami. Na każde z ćwiczeń, należy poświecić przynajmniej 3 minuty.

Przykładowy plan crossfitu

Na początku należy rozpocząć od rozgrzewki. Może być to bieganie. Druga to „workout”. Na jedną partię składają się: 15 pompek, 20 brzuszków, 23 przysiady oraz 10 podciągnięć. Należy wykonać pięć rund z przerwami po trzy minuty. Na samym końcu można zrobić ćwiczenia rozciągające.

Zalety crossfitu

Dobra do tego jest joga. Taki trening ma sporo zalet. Należy do nich przede wszystkim poprawa kondycji, różnorodność, można trenować w każdym miejscu np. w lesie czy w domu, nie trzeba kupować różnych sprzętów.

MUBottom2 web

Wady crossfitu

Do wad można zaliczyć, większe ryzyko wystąpienia kontuzji, osoby początkujące powinny na samym początku skonsultować się trenerem. Nie najgorzej jest na samym początku zacząć od testów, które wyznaczą sprawność. Osoby, które mają choroby przewlekłe, szczególnie nadwagę powinny udać się wcześniej na wizytę do lekarza.

Zasady wykonywanych ćwiczeń

Jeśli rozpoczynamy crossfit w domu, trzeba przestrzegać kilku zasad. Każde ćwiczenie trzeba wykonywać bardzo dokładnie. Można pokusić się o wersję trudniejszą. Bieg, można robić w miejscu. Można też robić wykroki polegające na zrobieniu jedną nogą w przód i uginamy kolano aż znajdzie się na podłodze. Podstawową wersją jest też burpees, bez pompki. Warto robić takie ćwiczenia, aby można je było swobodnie wykonywać w domu. Niezłym pomysłem jest też zakupienie maty do ćwiczeń. W warunkach domowych można wykonywać też ćwiczenia, z hantlami. Bardzo dobrze wpływa to na ciało. Wystarczy ćwiczyć przez 5 minut dziennie i od razu poprawia nam się kondycja. Najlepiej nabyć sztangielki, jeśli planujemy ćwiczyć w domu. Najlepiej odpoczywać 2 minuty, przed kolejnymi seriami, aby nie przemęczyć organizmu. Należy trzymać hantle bezpośrednio nad głową, na prostych łokciach. Ważne, jest, aby patrzeć prosto przed siebie. Można również robić przysiady.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest