Bungee fitness – na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

W ostatnim czasie sale treningowe podbija Bungee fitness! Jeśli pragniesz zrzucić zbędne kilogramy, zacząć się ruszać, a siłownia i inne zajęcia fitness nie sprawiają Ci już takiej przyjemności, bungee fitness może się okazać dla Ciebie świetną alternatywą. Latanie, świetna zabawa i duża ilość wypalonych kalorii – tak można opisać właśnie te zajęcia! Ten azjatycki wynalazek pojawił się około 2 lata temu, a w Polsce możemy uczęszczać na takie zajęcia od niespełna roku.

Bungee fitness to zajęcia, na których jesteśmy przymocowani do liny, podobnej do tej, którą wykorzystuje się przy skokach bungee. Sala powinna być odpowiednio przygotowana – mieć 2,5-4 metry wysokości, a liny przymocowane do uchwytów bądź haków, które się nie odkręcą. Wytrzymają one praktycznie każde obciążenie, ponoć nawet do 2300kg! Lina ta utrzymuje nasze ciało, ale nadal mamy panowanie nad każdym ruchem.

Na taki trening powinniśmy ubrać się przede wszystkim wygodnie – najlepiej przylegającą do ciała koszulkę i legginsy oraz oczywiście buty treningowe. Na zajęciach natomiast dostaniemy spodenki neoprenowe, które pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej. Pod nie, na kolce biodrowe, zakładamy poduszeczki ochronne przyczepiane na rzepę, by lina nie uwierała zbyt mocno. W końcu trening ten trwa z reguły około 50 minut. Oczywiście uprząż i linę także zapewniają organizatorzy.

Jak wygląda trening Bungee fitness?

Gdy zobaczymy różne filmiki na YouTubie z takowych zajęć, Bungee fitness wygląda dość niewinnie i niepozornie . Nic bardziej mylnego! Na samym początku instruktorka dostosowuje liny odpowiednio do naszego wzrostu i wagi. W zależności od tego jakie mamy parametry ciała, przydzielana jest nam odpowiednia ilość lin i dopasowywana jest do nich długość. Wszystko po to, aby uczestnik zajęć czuł się bezpiecznie, komfortowo i, co najważniejsze, by nie doznał żadnej kontuzji czy urazu.

Zanim nauczymy się poszczególnych ruchów, każda początkująca osoba ma chwilę na „oswojenie się” z liną, pobujanie, wyczucie jak pracuje i jak napięcie mięśni ciała wpływa na kontrolę ruchu liny. Kiedy już poczujemy się pewniej, powoli wdrażamy się w trening.

Są to zajęcia bardzo wymagające kondycyjnie, ale także wzmacniające. Mięśnie brzucha i pleców muszą być cały czas napięte – odpowiadają one za stabilizację pozycji ciała. Wzmocnimy tutaj przede wszystkim cały gorset mięśniowy stabilizujący kręgosłup, a także mięśnie ud, pośladków, barków i rąk.

Liny są odciążeniem dla stawów, więc podczas zajęć można robić przysiady i wykroki bez obaw o kolana! Znienawidzone ćwiczenia stają się dla nas przyjemniejsze, a pompa z klaśnięciem nie stanowi już większego problemu. W związku z tym czujemy się niemal jak zawodowcy, a do tego czerpiemy z zajęć dużą dozę zabawy i pozytywnej energii!

Dla kogo taki trening?

Prosta odpowiedź: prawie dla każdego. Zarówno osoby szczupłe, jak i te z nadwagą bądź otyłością, gdyż (jak wspomniałam wyżej) liny wytrzymują do nawet ponad 2000kg. Wiek także nie stanowi problemu. Na trening mogą przyjść nawet młode mamy, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań od lekarza. Z reguły bungee fitness można już uprawiać po dwóch miesiącach od porodu, natomiast po cięciu cesarskim należy odczekać pół roku.

Dlaczego prawie dla każdego? Ponieważ osoby, które mają problemy z błędnikiem, dyskopatię i kobiety w ciąży nie mogą wykonywać tego typu treningów. To samo tyczy się to równie popularnych zajęć na trampolinach jednoosobowych. Nie obawiajcie się, że nie będziecie wiedzieli jak się poruszać. Dobrze wyszkolona, profesjonalna instruktorka dokładnie wszystko tłumaczy i pokazuje każdą pozycję. Lina natomiast jest wyregulowana tak, że uderzenie o ziemię jest w zasadzie niemożliwe. Pamiętajmy także, by nie jeść minimum dwie godziny przed zajęciami – pełny żołądek może się buntować przy tak częstej zmianie pozycji.

Ile kosztują takie zajęcia?

Jedne zajęcia 50 minutowe bądź godzinne wahają się w cenie 30-40zł. Wszystko zależy od klubu, miasta i różnego rodzaju promocji i zniżek. Po pierwszych zajęciach możemy liczyć na parę siniaków, gdyż jesteśmy cały czas przyczepieni do lin. Jednak dawka endorfin jest dużo większa, a z każdymi kolejnymi zajęciami usprawniamy nasze ciało i kondycję! Koszt jest niewielki, a zajęć na pewno nie pożałujemy – takiej zabawy i uczucia „latania” doświadczymy tylko na Bungee Fitness!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest