Jak przygotować się do rozpoczęcia diety wegańskiej?

Coraz więcej mówi się o pozytywnym wpływie diety wegańskiej na organizm człowieka. Z tego powodu wiele osób podejmuje decyzję o rezygnacji z mięsa na rzecz produktów roślinnych. Aby przejście na weganizm zakończyło się sukcesem, warto się do tego odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, które mogą to ułatwić.

Jak wynika z informacji Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki, dieta wegańska jest bezpieczna dla każdego – niezależnie od wieku. Ważne jest jednak to, aby była prawidłowo zbilansowana – tylko wtedy nie naraża organizmu na niedobory składników pokarmowych. I właśnie na tym polega trudność przejścia na weganizm – szczególnie na początku. Warto więc odpowiednio się do tego przygotować.

Przygotowanie do diety wegańskiej – wskazówki

Jeśli do tej pory w twoim codziennym jadłospisie królowało mięso, przejście na dietę wegańską może być wyzwaniem. Aby zbyt szybko się nie zniechęcić, kluczowe zasady weganizmu warto wprowadzać stopniowo. Dzięki temu utrzymasz motywację i łatwiej będzie ci całkowicie porzucić produkty pochodzenia zwierzęcego.

1. Przygotuj roślinne zamienniki

– Zorientuj się, jakie roślinne zamienniki produktów odzwierzęcych są dostępne. Mając taką bazę, łatwiej będzie ci tworzyć posiłki – bez konieczności rezygnacji ze swoich ulubionych dań – podpowiada przedstawicielka firmy cateringowej Nice To Fit You, w ofercie której dostępna jest m.in. dieta wegańska.

Przykład? Kotlet schabowy z powodzeniem zastąpisz kotletem sojowym. Alternatywą mięsnego pasztetu może być smarowidło z pieczonych warzyw. Masło z łatwością zastąpisz miękką margaryną do smarowania pieczywa – na bazie olejów roślinnych.

2. Stopniowo wykluczaj produkty zwierzęce

Jeśli radykalne przejście na weganizm nie jest możliwe, stopniowo eliminuj z jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Najpierw zrezygnuj z tych, które nie są twoimi ulubionymi. Z czasem ogranicz spożycie tych, które do tej pory były niezastąpione w diecie.

Jednocześnie staraj się przyrządzać posiłki (w miarę możliwości), które spełniają zasady diety wegańskiej.

3. Przejrzyj dostępne przepisy

Dieta wegańska jest na tyle popularna, że ciekawe przepisy na smaczne dania znajdziesz właściwie wszędzie. Źródłem wiedzy może być internet, np. blogi kulinarne czy fora poświęcone weganizmowi.

Z przepisów możesz korzystać 1:1 lub czerpać tylko inspiracje do tworzenia posiłków uwzględniających twoje upodobania smakowe.

Dieta wegańska – zamów ją w ramach cateringu dietetycznego

Przyrządzanie posiłków bezmięsnych nie jest łatwe – głównie na samym początku drogi. Gotowanie zwykle zajmuje więcej czasu, a i dania prędzej czy później zaczynają być monotonne.

Można tego uniknąć, decydując się na catering dietetyczny. W ramach usługi dostępna jest m.in. dieta wegańska uwzględniająca zestaw posiłków na cały dzień. Wszystkie dania powstają w oparciu o filozofię weganizmu, dzięki czemu masz pewność, że nie znajdziesz w nich ani grama produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegańska zamówiona w firmie cateringowej jest też prawidłowo zbilansowana. Dopasowana pod kątem kaloryczności oraz ilości składników odżywczych, pozwoli uniknąć niedoborów żywieniowych.

Treść promowana nfty.pl

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest