Dieta od świętej Hildegardy (dieta orkiszowa) – odchudza i oczyszcza. Zasady, efekty i opinie

W internecie i w poradnikach dietetycznych obecnie aż roi się od „cudownych diet”, które mają zagwarantować nam szybkie schudnięcie przy możliwi najmniejszym wysiłku i niewielkich wyrzeczeniach. Mimo to niektóre diety zasługują na naszą uwagę, a oprócz działania odchudzającego wpływają również w inny sposób na nasz organizm. Jedną z takich diet jest dieta od świętej Hildegardy – nazywana inaczej dietą orkiszową, nie tylko odchudza, ale i oczyszcza. Przedstawiamy zatem jej zasady i działanie.

Dieta orkiszowa – jak to działa?

Dieta wg świętej Hildegardy to bardzo uniwersalny program żywieniowy, który może stosować właściwie każdy – niezależnie od schorzeń czy nietolerancji. Dieta ta oparta jest na orkiszu, który powinien być obecny w każdym posiłku (najlepiej spożywać trzy dziennie – śniadanie, obiad i kolację). Mleko, produkty mięsne i przetwory powinny natomiast być traktowane jako „dodatek” do żywienia i powinniśmy spożywać je znacznie rzadziej. Obecnie wybór produktów orkiszowych jest naprawdę szeroki – od pieczywa, przez makarony i kasze, aż po muesli i otręby. Oprócz tego, ważne miejsce w diecie świętej Hildegardy zajmują warzywa takie jak koper włoski, fasola, pietruszka, buraki czy gotowana marchew. Nabiał i mięso też są dozwolone, ale tylko jako uzupełnienie jadłospisu – powinny być spożywane rzadziej i w mniejszych ilościach. Do słodzenia zaleca wyłącznie cukier trzcinowy i miód.

Są także produkty zakazane, których nie powinno się jeść w ogóle – nazwała je truciznami kuchennymi i przekonywała, że są przyczyną wielu chorób i osłabiają organizm. Zaliczyła do nich pory, brzoskwinie, truskawki i śliwki (żadne współczesne badania nie potwierdzają szkodliwości tych właśnie produktów).

Jako dodatek zakonnica polecała zioła, które są niezbędnym elementem codziennej diety. Najcenniejsze według niej to: bertram, galgant, a także nasiona kopru włoskiego. Poza herbatkami ziołowymi polecała kawę orkiszową i orkiszowe piwo, soki z owoców i warzyw. Według niej soki mogą zniwelować bóle głowy. Co ciekawsze w jej spisie znajdujemy także wino, które rozcieńczone z wodą należy gotować około 2 minuty, a następnie wypić ciepłe. Takie wino ma być lekiem na negatywne emocje oraz skutki stresu.

Złote zasady zdrowego życia świętej Hildegardy

Ta średniowieczna mniszka już prawie tysiąc lat temu opracowała zasady racjonalnego odżywiania i zdrowego życia, które gwarantują dobre samopoczucie i długowieczność. Oto one:

  1. Jeść i pić właściwie
  2. Czerpać energię z czterech żywiołów (wody, ziemi, powietrza i ognia)
  3. Zachowywać równowagę między ruchem (pracą) a odpoczynkiem
  4. Wypracować właściwy dla siebie rytm snu
  5. Oczyszczać regularnie organizm
  6. Nieustannie poznawać siebie, swoje mocne strony i słabości

Niektóre z powyższych haseł mogą brzmieć anachronicznie, jednak możemy je odnieść również do współczesnego życia, gdy bardzo często zabiegani, nie dosypiamy, czy pochłonięci pracą nie zawsze znajdujemy kilka chwil na relaks. Widać zatem, że dieta i życie wg świętej Hildegardy mogą być aktualne i w XXI wieku, a średniowieczne mądrości okazują się niezmienne
i uniwersalne.

Przykładowy jadłospis diety świętej Hildegardy

  • śniadanie: 2 kromki chleba orkiszowego z masłem, białym serem i plastrem pomidora, kawa orkiszowa;
  • obiad: makaron orkiszowy z pesto i tuńczykiem, sałatka warzywna;
  • podwieczorek: 2 muffinki orkiszowe;
  • kolacja: 3 placki orkiszowe;

Efekty, wady i zalety diety świętej Hildegardy

Dieta orkiszowa polecana jest szczególnie osobom borykającym się z wieloma chorobami, jak również te, które chcą oczyścić organizm z toksyn i wyregulować jego pracę. Z diety orkiszowej mogą skorzystać także osoby starające się o dziecko, a nawet kobiety w ciąży. Orkisz nie tuczy, a dzięki zawartości witamin i składników mineralnych zapewnia zdrowy rozwój dziecka. Co najważniejsze dieta św. Hildegardy wpływa na przyspieszenie procesu przemiany materii.

Nowy sposób odżywiania ma wielu zwolenników, jednak warto zwrócić uwagę, że na górze nowej piramidy żywieniowej podstawą jadłospisu są warzywa i owoce. Zastrzeżenie wzbudza także dość późne śniadanie. Dodając do tego kolację przerwa w jedzeniu wynosi 18 godzin.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest