Dieta online przy IBS – radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę

IBS (z ang. Irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego, to dość częsta choroba przewlekła. Jeśli się z nią zmagasz, wcale nie musisz wprowadzać do swojego życia dużych ograniczeń. Wystarczy lekko zmodyfikować jadłospis, aby jeść smacznie i bezpiecznie. Zastanawiasz się, jaka dieta online przy IBS będzie najodpowiedniejsza? Podpowiadamy.

Dieta przy IBS – dlaczego jest tak ważna?

Aby zrozumieć, dlaczego dieta przy IBS jest tak istotną kwestią, warto sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest to schorzenie. Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego, która wiąże się z objawami ze strony układu trawiennego. Najczęstszymi symptomami IBS są:

  • bóle brzucha – nierzadko ostre, skurczowe i nasilające się po posiłkach;
  • biegunki, zaparcia lub podobne zaburzenia wypróżnienia;
  • częste wzdęcia, odbijanie i gazy;
  • wrażenie „przelewania w brzuchu”;
  • zgaga, nudności oraz wymioty.

Mogą im towarzyszyć również uczucie zmęczenie, bóle głowy, a nawet częstomocz czy zaburzenia miesiączkowania.
Podłoże IBS może być bardzo zróżnicowane. Najczęściej wynika ono z nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej, zaburzeń czucia trzewnego, ale także stresu, niepokoju czy innych problemów psychologicznych. Jednak bez względu na przyczynę, dla której wystąpił u Ciebie zespół jelita drażliwego, sposobem na skuteczne złagodzenie jego objawów jest odpowiednia dieta. Istotne jest, aby była połączona – jeśli to konieczne – również z leczeniem farmakologicznym, suplementacją, a także wsparciem psychologicznym. Tak kompleksowe podejście do tego problemu pozwala pacjentom zmagającym się z IBS żyć bez ograniczeń!

Jaka dieta online przy IBS?

Kluczowe dla zniwelowania objawów zespołu jelita drażliwego jest wdrożenie odpowiedniego planu żywieniowego. Samodzielne planowanie posiłków, które nie będą wywoływały rozstroju żołądkowego, może być wyzwaniem – zwłaszcza na początku. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być odpowiednio dobrana dieta online. Ale uwaga! W przypadku IBS lepiej nie polegać na „automatycznych” programach żywieniowych, które są generowane przez algorytmy. Warto wybrać dobre centrum dietetyczne online, w którym plan odżywiania zostanie przygotowany przez wykwalifikowanego dietetyka, który zapewni Ci też wsparcie w jego wdrożeniu.

Dieta online dla osób z IBS powinna zazwyczaj wykluczać: słodycze, alkohol, wysoko przetworzone pożywienie, np. fast foody, słodzone napoje gazowane. Jednak, jak podpowiada ekspert od diet z CentrumRespo.pl, objawy tego schorzenia u niektórych osób nasilają np. tłuste dania, warzywa, owoce, kawa czy rośliny strączkowe. Dlatego tak ważna jest stała opieka dietetyczna online i bieżące dopasowywania jadłospisu pacjenta do reakcji na poszczególne produkty. Możliwe, że konieczne będzie np.:

  • ograniczenie spożycia glutenu i laktozy (choć nie jest to konieczne u każdej osoby z IBS!);
  • wprowadzenie tzw. diety low-FODMAP na okres kilku tygodni;
  • połączenie nowego jadłospisu z odpowiednio dobraną suplementacją, np. błonnikiem czy probiotykami.

Reasumując, jeśli zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i chcesz ograniczyć do minimum przykre objawy ze strony układu trawiennego, może Ci pomóc również dieta internetowa. Zgłoś się do doświadczonego dietetyka i krok po kroku wypracuj z nim przemyślany program żywieniowy!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest