Len to roślina znana i uprawiana od tysięcy lat. W celach leczniczych i kosmetycznych wykorzystywane są nasiona tej rośliny.
Spis treści
Siemię lniane
Nasiona lnu znane są pod nazwą siemię lniane. Te niewielkie brązowe lub lekko złotawe nasionka mają mnóstwo korzystnych właściwości. Zawierają błonnik, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz lignany bardzo pozytywnie wpływające na układ krążenia.
Siemię lniane znajdujące się w ofercie sklepu bee.pl to bogactwo cennych witamin i minerałów, m.in. witamin z grupy B, cynku, magnezu. To także źródło przeciwutleniaczy. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Siemię lniane to roślina znana z dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy człowieka. Ziarenka lnu zalane wodą przybierają konsystencję kisielu. Osłaniają przewód pokarmowy i łagodzą dolegliwości bólowe z jego strony. Regularne stosowanie siemienia lnianego łagodzi objawy refluksu oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dzięki zawartości dużej ilości błonnika zmniejsza częstotliwość występowania zaparć, wzdęć, biegunek.
Nasiona lnu nie zawierają glutenu, mogą więc być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu i z celiakią. Warto włączyć siemię lniane do codziennej diety. Można dodawać je do musli, twarożku, jogurtu, zup i innych potraw, do samodzielnie pieczonego chleba. Zmielonym siemieniem lnianym można posypywać kanapki.
Siemię lniane idealnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Wystarczy zalać nasionka wodą i poczekać, aż z naparu wytrąci się śluz. Można dodać go do kąpieli, nałożyć na włosy lub na twarz. Zawarty w siemieniu lnianym kwas linolowy szybko wnika w głąb skóry i włosów i bardzo dobrze się wchłania. Maska z siemienia lnianego jest polecana dla włosów zniszczonych, suchych, łamliwych, farbowanych.
Mąka lniana
Mąką lniana to jedna z najwartościowszych mąk. Jest źródłem błonnika pokarmowego, aminokwasów egzogennych, witaminy B1, magnezu, cynku, fosforu, manganu, miedzi, selenu. Nadaje się do wypieku pieczywa, do zagęszczania zup i sosów, do przyrządzania deserów, np. budyniu lub kisielu. Z mąki lnianej przygotujemy pyszne ciasto na pierogi i naleśniki. Mąka lniana stanowi też składnik panierki do mięsa i do ryb.
Olej lniany
Olej lniany tłoczony na zimno to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. To produkt bogaty w kwasy omega-3 i omega-6. Olej lniany nie powinien być poddawany obróbce cieplnej takiej jak smażenie. Na zimno stanowi doskonały dodatek do sałatek.