Żywność liofilizowana – czym jest i co warto o niej wiedzieć

Czas pędzi, czas ucieka, w dobie XXI wieku czas gna coraz szybciej, a my wraz z nim. Robimy wszystko by zaoszczędzić go jak najwięcej, by jak najdłużej cieszyć się tym co w życiu jest najważniejsze.

Żywność liofilizowana – co to takiego?

Technolodzy żywienia poszli na rękę zwolennikom maksymy „czas na wagę złota” i podjęli się stworzenia żywności określanej jako wygodna. Termin „żywność wygodna” pochodzi od angielskiego wyrażenia „convenience food” i oznacza produkty spożywcze, które są gotowe do bezpośredniego spożycia, po szybkim ich przygotowaniu.

Dzięki wprowadzeniu do menu żywności wygodnej możliwe jest zaoszczędzenie czasu oraz uzyskanie określonych i przewidywanych walorów smakowych. Do żywności wygodnej zalicza się między innymi żywność liofilizowaną, która w przeszłości zarezerwowana była głównie dla astronautów i wojska. Obecnie cieszy się ona niemalejącą popularnością wśród turystów, zwolenników sportów ekstremalnych jak i podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Żywność liofilizowana wytwarzana jest metodą liofilizacji, która polega na odwadnianiu poprzez sublimację zamrożonego produktu. Suszenie sublimacyjne jest metodą utrwalania produktów termolabilnych (nieodpornych na ogrzewanie), stosowaną w produkcji żywności od 1938 roku. Liofilizacja jest zaawansowanym procesem technologicznym polegającym na niemalże zupełnym usunięcie wody z produktu żywnościowego. Niewielka zawartość wody (1-2%) w żywności liofilizowanej, pozwala uchronić ją przed zepsuciem. Mało tego, zapakowany w szczelne opakowanie liofilizat może być przechowywany wiele lat w różnych warunkach klimatycznych. Metodzie tej można poddać każdy produkt, a jedynym ograniczeniem jest koszt przeprowadzenia tego procesu.

Co więcej żywność poddana liofilizacji zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości organoleptyczne (smak, zapach). Warzywa i owoce poddane suszeniu sublimacyjnemu zachowują pełną gamę zawartych w nich substancji biologicznie aktywnych, witamin i minerałów. Zaleta ta wykorzystywana jest przez producentów potraw wegetariańskich oraz żywności przeznaczonej dla osób chorych na celiakię oraz diabetyków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest