Życzenia ślubne- jak je składać i co przekazać Parze Młodej?

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu. Państwo Młodzi przysięgają sobie miłość i wierność w towarzystwie rodziny i bliskich przyjaciół. Będąc gościem na ślubie cieszymy się szczęściem Pary Młodej, chcemy, aby wiedzieli o naszym wsparciu i radości. Mamy im tyle do powiedzenia w ten wyjątkowy dzień … jednak gdy przychodzi moment składania życzeń, nagle brakuje nam słów. Stając przed nowożeńcami nie wpadajmy w panikę, starając się usilnie wymyślać jak przekazać wszystko, co wpadnie nam akurat do głowy.

Życzenia ślubne muszą być nudne?

Wprawdzie nikt nie chce beznamiętnie recytować wyuczonej formułki, jednak nie łudźmy się, że Młodzi wiele z naszych słów zapamiętają. Przyjmowanie życzeń od dziesiątek osób w przeciągu paru minut może przyprawić o zawrót głowy, najlepiej więc, aby składane życzenia były zwięzłe i wcześniej przygotowane. Przy tylu emocjach Młodzi bardziej zwrócą uwagę na naszą mowę ciała, niż na wypowiadane słowa. Szczery uśmiech i serdeczny uścisk znaczą więcej niż najpiękniejsze nawet, lecz zbyt długie przemowy.

Zdecydowanie bardziej wylewnym można być na kartce z życzeniami, którą Młodzi mogą spokojnie przeczytać po uroczystościach. Własne, oryginalne życzenia ślubne spisane ręcznie będą miłą pamiątką na lata i wyróżnią się wśród większości kupowanych kartek. Adresaci poczują się wyjątkowo, nawet jeśli litery nie będą idealnie wykaligrafowane, a treść nie będzie pisana literacką polszczyzną. Charakter życzeń zależny jest od stopnia znajomości z nowożeńcami. Śmieszne życzenia ślubne są w modzie, jednak podczas gdy humorystyczny wierszyk spodoba się staremu kumplowi ze szkoły, ten sam tekst może wydać się dziwny nie widzianej od dzieciństwa kuzynce.

Życzenia ślubne a rymowanki

Życzenia nie muszą być rymowane. Większość gotowych wierszyków ma prostą budowę i zawiera częstochowskie rymy, które przywołują na myśl raczej rymowanki dla przedszkolaków niż uroczyste życzenia dla dorosłych ludzi. Dodanie romantycznego cytatu jest dobrym pomysłem, gdy postaramy się o cytat faktycznie adekwatny do treści i stylu życzeń. Najlepiej unikać tych najbardziej opatrzonych, szukanie odpowiedniego cytatu może być za to dobrą okazją do pokazania jak dobrze znamy nowożeńców. Wplatając pomiędzy wierszami cytat z ich ulubionego filmu lub książki z pewnością sprawimy im jeszcze większą radość. Kolejnym ciekawym pomysłem jest wspomnienie o dniu, w którym poznaliśmy osobę, która teraz bierze ślub i porównanie jak bardzo się od tego czasu zmieniła (oczywiście na lepsze) dzięki miłości do współmałżonka. Mile widziane są również krótkie anegdotki. Jeśli para jest religijna i ślub przeżywają przede wszystkim w takim kontekście, w dobrym tonie będzie wspomnieć o modlitwie za nich, czy dołączyć do życzeń wybrany fragment z Pisma.

Zdrowia, szczęścia, pomyślności i… dzieci?

Jednym z najbardziej popularnych życzeń jest życzenie Młodym licznego potomstwa. Jakkolwiek jest ono trudne do uniknięcia ze strony babć lub ciotek, lepiej powstrzymać się przed podejmowaniem tematu, jeśli nie wiemy jak na sprawę zapatrują się świeżo poślubieni małżonkowie. Czasy się zmieniają i dla niektórych ten temat może być zbyt intymny i drażliwy. Pamiętajmy, że nawet jeśli wybieramy żartobliwy ton składania życzeń, nadal obowiązuje nas przede wszystkim kultura osobista i dobry smak. Nie chcemy przecież, by ktoś w ten dzień poczuł się niezręcznie lub zapamiętał nasze przyjście w kontekście wpadki.

Życzenia ślubne- jak je składać i co przekazać Parze Młodej?
Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *