Źrenica Adie’go czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Źrenica jest drobnym otworem znajdującym się obok kolorowej tęczówki. Odpowiada za pierwszy etap procesu widzenia. Posiada funkcję ochronną dla gałki ocznej. Chroni przed nadmierną ilością oświetlenia. Jej średnica może wynosić od 3 do 8 mm. Zmienia się w zależności od pory dnia oraz ilości oświetlenia. Każdy powinien posiadać źrenice, które są tej samej wielkości. Jednak gdy widoczna jest różnica w ich wielkości może to oznaczać powstanie anizokorii oraz zespołu Adie’go, nazywanego Źrenicami Adie’go.

Czym są źrenice Adie’go?

Jest to zaburzenie neurologiczne, które można rozpoznać poprzez: nierówne źrenice oka, utratę odruchów głębokich oraz nadmierne pocenie się. Powstaje w wyniku odnerwienia mięśnia zwieracza rzęskowego. W zdecydowanej większości choroba przytrafia się kobietom, w wieku 30-40 lat. Bardzo rzadko zdarza się, że dolegliwość jest dziedzina.

Przyczyny choroby Adie’go

Przyczyna tej dolegliwości nie jest znana. Natomiast specjaliści twierdzą, że mogą na nią wpływać: infekcje wirusowe oraz bakteryjne, cukrzyca, stany zapalne. Zwój rzęskowy kontroluję reakcję źrenicy na światło oraz inne bodźce. Jego naruszanie może powodować poważne dolegliwości związane z zaburzoną reakcję źrenic na światło. Zaburzenie komórek nerwowych może powstać w wyniku: urazów, powikłań chirurgicznych, rosnącej ilości komórek nowotworowych. Utrata odruchów głębokich bardzo często towarzyszy zespole Adie’go. Jest to trwałe uszkodzenie komórek nerwowych rdzenia kręgowego.

Objawy zespołu Adie’go

Początkowe stadium choroby znajduję się tylko w jednym oku. Wstępny zanik odruchów głębokich również zajmuje tylko jedną część ciała. Brak reakcji na dolegliwość wzmaga rozwój choroby na całe ciało. Rozwój choroby przyczynia się do zaburzenia autonomicznego układu nerwowego.
Zespół Adie’go charakteryzuję się:

  • Anizokorią źrenic – jest to najczęstsza objawa dolegliwości. Polega na różnicy wielkości obu źrenic. Zazwyczaj kształt i kolor nie zmieniają się.
  • Nieprawidłową reakcją źrenic na światło – odznacza się tym, że jedna ze źrenic posiada zdecydowanie wolniejszą reakcję na światło.
  • Zaburzoną akomodacją oka – uniemożliwia powstanie ostrego, wyraźnego obrazu z różnej odległości. Powodem jest aparat optyczny, który odznacza się nieprawidłowym działaniem. Mogą pojawić się trudności z czytaniem, bóle głowy oraz gałek ocznych.
  • Poceniem się
  • Zaburzeniem układu krążenia

Leczenie

W przypadku podejrzenia Zespołu Adie’go należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą oraz neurologiem. Podstawą wizyty powinien zostać prawidłowo przeprowadzony wywiad lekarski. Podczas niego należy ustalić, czy pacjent rzeczywiście zmaga się z tą chorobą oraz określić jej stadium. Pacjenci powinni zostać poddani tomografii komputowej oraz rezonansowi magnetycznemu. Te zabiegi pomogą wskazać reakcję źrenic na światło, a także reakcję akomodacji.

Po wystąpieniu nagłych objawów choroby należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, gdzie znajduję się oddział okulistyczny oraz neurologiczny. Powiększona źrenica jednego oka powinna być sygnałem alarmującym. Nie należy czekać na pogłębienie się objawów. Źrenica Adie’go jest poważnym schorzeniem, które atakuję począwszy od źrenicy oraz oczu, aż do układu nerwowego oraz układu krążenia. Zauważenie objawów we wcześniejszym stadium może znacznie ułatwić proces leczenia. Nie należy bagatelizować opóźnionej reakcji źrenic na światło, ani rozmazanego obrazu z różnych odległości. Te objawy powinny zostać traktowane jako sygnały alarmujące.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest