Znaki zodiaku a dopasowanie charakteru. Czy to się sprawdza?

Astrologia jest dziedziną wiedzy, która od zarania dziejów fascynowała i pociągała ludzi. Już w starożytnych imperiach astrologowie i kapłani zgłębiali skomplikowaną wiedze o położeniu gwiazd i ich wpływie na naturę. Potrafili przewidzieć pogodę i różne zjawiska kosmiczne, co pomagało władcom utrzymać kontrolę nad ludem, dzięki wiedzy niepojętej dla zwykłego człowieka, nawet w dzisiejszych czasach. Choć w dawnych dziejach historii astronomia zaliczała się do „Wiedzy Królewskiej” dziś ma status zaledwie dziedziny paranaukowej.

Zodiak to swego rodzaju pas w sferze niebieskiej przez który przechodzi eliptyka, czyli koło wyznaczone ruchem Ziemi wokół Słońca. W tym pozornym ruchu środek słońca przesuwa się pozostając w każdym gwiazdozbiorze przez około miesiąc. Już 500 lat p.n.e. babilońscy astronomowie wpadli na pomysł podziału eliptyki na 12 w przybliżeniu równych części. Tak oswojony nieboskłon łatwiej było interpretować.

Horoskop jest paranaukową dziedziną powstałą na kanwie zodiaku. Pełnił rolę przepowiedni, lub charakterystyki konkretnych osób i wydarzeń, sporządzanych według daty, godziny i miejsca. Znaki zodiaku odpowiadają nazwom gwiazdozbiorów do, których przynależą.

Charakterystyka znaków zodiaku

Każdy z nas zna przypisany do siebie znak, a osoby bardziej zainteresowane horoskopem znają mniej lub bardziej ogólną jego charakterystykę. Osoby przywiązujące wagę do znaków zodiaku, odnajdują w nich klucz do zrozumienia własnej natury, ale także natury bliskich, oraz innych osób z ich otoczenia. Tym bardziej, że każdemu ze znaków odpowiadają takie, które w mniejszym lub większym stopniu są danemu znakowi pokrewne. Dzięki temu dopasowanie partnera o odpowiednim dla nas profilu charakterologicznym wydaje się być bajecznie proste. Chociaż nie ma naukowych dowodów potwierdzających wpływ gwiazd na naszą osobowość, Ci którzy w niego wierzą zazwyczaj potwierdzają prawdziwość prezentowanych w zodiaku cech.

Czy to się sprawdza?

Naukowcy uważają, że iluzja skuteczności horoskopów powodowana jest błędami poznawczymi i efektem Barnuma (efekt horoskopowy). Z efektem tym mamy do czynienia kiedy dana osoba uznaje za trafne opisy własnej osobowości, które w rzeczywistości są zestawami pewnych cech posiadanych przez znaczne grupy ludzi. Ponadto przeprowadzono eksperyment, który pokazał, że osoby wierzące w charakterystyki swoich znaków zodiaku, mogą wykształcić w sobie cechy, które są im przypisane. Hans Eysenck, badacz i teoretyk osobowości w swoim eksperymencie zebrał kwestionariusze badające stopień neurotyczności, introwertyzmu i ekstrawertyzmu wraz z datą urodzenia od dwóch grup. Pierwszą stanowiło około 2000 uczniów pewnej szkoły o profilu astrologicznym, a drugą osoby zupełnie nie zorientowane w temacie zodiaku. Okazało się, że w wypadku pierwszej grupy najczęściej występowała zbieżność z cechami przypisanych znaków, podczas gdy w drugiej ta zależność nie występowała. Zatem prawdopodobnie odpowiedzi na pytanie o to, czy horoskop się sprawdza należy upatrywać w psychologii a nie astronomii. Tym bardziej, że nazwy znaków zodiaku, których używamy, a zatem również ich cechy odpowiadają gwiazdozbiorom położonym w ich obrębie 2000 lat temu. Wskutek precesji osi ziemskiej położenie znaków zodiaku i gwiazdozbiorów ulega zmianie a dany znak pozostaje w swym gwiazdozbiorze przez około 2100 lat. Dobrze jest więc, nie zatracać się całkiem w horoskopie, a traktować go z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ w rzeczywistości nie tylko gwiazdy, lecz także masa różnych innych czynników kształtują naszą osobowość.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *