Żylaki – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

Żylaki nóg to częsta przypadłość kobiet, zwłaszcza tych dojrzałych. Jest to nic innego jak poszerzone żyły, które zwiększyły swoją objętość wskutek wzmożonego przepływu krwi w kończynach dolnych, do którego doszło ze względu na niedrożność naczyń krwionośnych – są to tak zwane żylaki wtórne. Żylaki pierwotne natomiast są wynikiem zastoju żylnego, do którego można doprowadzić na przykład poprzez wykonywanie pracy wymagającej długiego stania lub pozostawania w jednej pozycji przez długi czas – siedzący tryb życia także może okazać się w tym wypadku niebezpieczny.

Jak walczyć z żylakami?

W tym wypadku wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na początek dobrym pomysłem może być maść na żylaki. Z tych dostępnych w aptekach bez recepty warto pytać o medykamenty zawierające w sobie diosminę – związek organiczny, który wzmacnia naczynia krwionośne, usuwa obrzęki i stany zapalne oraz poprawia elastyczność żył. Jeżeli choroba jest poważniejsza i maści bez recepty nie są wystarczająco skuteczne, należy udać się z problemem do specjalisty, który po zrobieniu szeregu badań, takich jak test na krzepliwość krwi czy USG żył, najprawdopodobniej zaleci serię zastrzyków lub zabieg laserowy.

Aby zapobiec powstawaniu żylaków zaleca się przede wszystkim działania profilaktyczne, takie jak systematyczna zmiana pozycji, robienie regularnych przerw w zajęciach wymagających od nas określonego ułożenia ciała czy też nasza ulubiona aktywność fizyczna. Ponadto, warto zrezygnować z odzieży mogącej uciskać naczynia krwionośne, aby nie utrudniać swobodnego przepływu krwi. Nieocenione w tym względzie również zdają się być wszelkie działania mające na celu pobudzające naszego krążenia, takie jak na przykład zimny prysznic. Dobrze jest także ograniczać sól w diecie oraz dbać o prawidłową masę ciała.

Żylaki u kobiet w ciąży

Warto jednak pamiętać, że żylaki nie są domeną jedynie kobiet dojrzałych. Niemal równie popularną przypadłością są żylaki w ciąży. Pojawiają się one wskutek obciążenia ciała w postaci rozwijającego się dziecka, z którym kobieta musi radzić sobie cały czas. W takim wypadku należy mieć na uwadze, że stan błogosławiony często stanowi przeciwwskazanie dla przyjmowania wielu leków. W związku z tym, jeżeli kobieta w ciąży zauważa, że problem dotyczy również jej, bezwzględnie powinna udać się na konsultację do lekarza specjalisty w celu podjęcia odpowiednich, lecz bezpiecznych dla dziecka działań.

Problem żylaków dotyczy wielu tysięcy kobiet i nie powinien być powodem do wstydu. Niestety, wiele kobiet cierpiących na tę przypadłość skupia swoją uwagę jedynie na nieestetycznym wyglądzie nóg, nie zaś na realnym zagrożeniu zdrowia lub życia. Warto mieć to na uwadze, ponieważ aby żylaki nie były widoczne, wystarczy dłuższa spódnica. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie problemu, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszych naczyń krwionośnych, to z pewnością warto udać się na konsultację z lekarzem nawet jeżeli w zupełności wystarczające miałyby okazać się środki dostępne bez recepty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest