Brudzą, niszczą, dewastują, a do tego denerwują i irytują – pasożyty i szkodniki. Pojawiają się w domu lub ogrodzie nieproszone i czują się jak u siebie. Na ich obecność nie można przymykać oka, lecz należy jak najszybciej podjąć działania prowadzące do ich wyeliminowania. Pojawia się tylko pytanie, jak skutecznie walczyć z owadami i gryzoniami?
Nie ma jednej metody, która sprawdzi się bez względu na wroga. Dlatego na początku trzeba określić z kim mamy do czynienia, a dopiero później przejść do ataku. Przedstawiamy 4 popularne szkodniki, opisujemy ślady ich bytowania i omawiamy metody ich zwalczania. Przeczytaj nasz artykuł do końca, a być może uda Ci się w nim znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z pasożytem, którego ostatnio zauważyłeś w swoim otoczeniu.
Spis treści
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa, jak sama nazwa wskazuje, upodobała sobie bukszpany. Choć jest mała, to szkody, jakie potrafi wyrządzić, są dość spore. Zaatakowany przez nią bukszpan w dosłownie kilka dni zostaje całkowicie ogołocony z liści i obumiera. Jeśli zauważysz, że pędy rośliny zmieniły barwę na słomkową, liście zwinęły się w trąbkę i uschły, a w dodatku cały krzak pokryty jest białymi nitkami, to jest już za późno, by go odratować. Działania trzeba podjąć znacznie wcześniej, gdy owad złoży jaja.
Jedną z najskuteczniejszych metod walki z ćmą bukszpanową jest mechaniczne jej usuwanie. Właściciele bukszpanów powinni regularnie przeglądać swoje rośliny w poszukiwaniu gąsienic, a w przypadku ich zauważenia, zbierać je ręcznie lub wytrząsać. Do monitorowania obecności i odławiania motyli dobrze sprawdzą się pułapki feromonowe. Jeśli jednak inwazja przejdzie na wyższy poziom, nie obejdzie się bez zastosowania preparatów biobójczych (do kupienia np. tutaj: https://tedan.pl/baza-wiedzy/cma-bukszpanowa-wyglad-objawy/).
Szrotówek kasztanowcowiaczek
Pozostając w temacie roślin i ich szkodników, chcielibyśmy Ci przedstawić szrotówka kasztanowcowiaczka, który zdecydowanie bardziej od bukszpanów woli kasztany. Owad ten pojawił się w Polsce dość niedawno, dlatego nie ma jeszcze naturalnego wroga, przez co czuje się u nas jak w raju. Gdy liście kasztanowca zrobią się całe brązowe i przedwcześnie (nawet w lipcu), zaczną opadać, to znak, że drzewo zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek.
Podstawową metodą radzenia sobie ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem jest grabienie i niszczenie opadniętych liści, gdyż to właśnie w nich wylęgają się i zimują poczwarki tego owada. To jednak nie wystarczy, aby się pozbyć. Dodatkowo trzeba zastosować pułapki feromonowe i opaski lepowe, które w połączeniu z metodą mechaniczną gwarantują wysoką skuteczność.
Komar
Zakłócają wieczorny wypoczynek w ogrodzie i uniemożliwiają spokojny sen, a ich bzyczenie i pojawiające się po ukłuciu bąble potrafią doprowadzić do szału. Komary, bo to o nich mowa, to przeciwnik, z którym trudno się walczy. Mimo to nie można się poddawać, a zastosowanie kilku metod jednocześnie potrafi przynieść całkiem niezłe efekty.
Jak więc pozbyć się komarów? Najskuteczniejszym zabiegiem jest odkomarzanie, które polega na rozpyleniu substancji czynnej w ogrodzie. Czynność tą bez większych trudności można przeprowadzić samemu, wystarczy stosować się do instrukcji producenta. Oprócz tego warto też zastosować inne metody, np. pałeczki i spirale antykomarowe lub lepy. W roli odstraszacza dobrze sprawdzają się również zapachy – wystarczy posmarować nadgarstki, kostki i szyję olejkiem anyżowym, cynamonowym, goździkowym, kamforowym lub z bergamotki, a komary będą omijać nas szerokim łukiem. Duży wybór środków na komary dostępny jest pod tym adresem: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/.
Mysz i szczur
Ślady bytowania gryzoni w domu trudno przeoczyć. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym myszy i szczurów są gniazda, które robią pod podłogą lub w dziurach, najczęściej na strychu lub w garażu. Na podłodze na każdym kroku widoczne są odchody, a w przypadku szczurów również plamy po moczu, które są brudne i tłuste. Do tego na żywności i rzeczach zaobserwować można ślady po zębach.
Co zrobić, gdy do domu wprowadzi się gryzoń? Pomóc może wyłącznie deratyzacja. Na rynku dostępne są różne metody i środki do walki z myszami i szczurami. Polecamy przede wszystkim pułapki do monitorowania obecności i wyłapywania gryzoni, a także pułapki, chwytacze żywołowne, przynęty oraz środki chemiczne w postaci trutek. Sposobów walki z gryzoniami jest naprawdę sporo, więc każdy na pewno znajdzie taki, który pomoże mu szybko i bezproblemowo wyprosić z domu nieproszonego gościa. Po środki do deratyzacji zajrzyj tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.