Zespół suchego oka – skąd się bierze? Objawy oraz leczenie

Zespół suchego oka- tzw. „suche oko” to jedna z najpowszechniejszych chorób oczu na świecie. Choroba ta jest najczęstszym powodem wizyty u okulisty, zwłaszcza dla użytkowników soczewek kontaktowych. Przyczyną tego schorzenia jest zaburzenie wydzielania łez- dokładniej niedoboru ich wydzielania. Istotą tego zespołu jest patologiczna zmiana w stabilności, składzie i napięciu filmu łzowego. Suchość, która występuje podczas choroby wywołuje stan zapalny przez co pojawiają się u nas liczne dokuczliwe objawy takie, jak m.in. uczucie ciała obcego pod powieką, swędzenie oczu, spojówki stają się przekrwione, a oczy wydają się być ciężkie i zmęczone. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić niezwykle dokuczliwe symptomy, jak światłowstręt, czy widzenie rozmazanego obrazu pomimo że nie posiadamy żadnej wady wzroku.

Jakie są przyczyny występowania zespołu suchego oka?

Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia zespołu suchego oka jest noszenie soczewek kontaktowych jest to zarazem najpowszechniejszy powód zaprzestania korzystania z nich na rzecz okularów, pomimo preferowania walorów estetycznych płynących z ich użytkowania. Grupą ryzyka u której jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia choroby mogą być także informatycy, których oczy wystawione są na duże obciążenie w godzinach pracy, dlatego warto robić krótkie, lecz częste przerwy. Bez wątpienia przyczyną może być szereg różnych objawów etiologicznych. Kolejnym istotnym czynnikiem powodującym „suche oko” jest starzenie się społeczeństwa, więc problem staję się bardzo powszechny w krajach rozwiniętych- bardziej narażone są również kobiety w wieku menopauzalnym z powodu występujących u nich zmian hormonalnych. W przeprowadzonych w 2018 roku badaniach przeprowadzonych przez czasopismo Journal of Global Health wykazano, że również płeć żeńska jest bardziej narażona na występowanie objawów chorobowych. Podczas tych badań okazało się, że występowanie w poszczególnych populacjach ryzyko wystąpienia choroby waha się od 5 do 50 procent i jest ściśle powiązane ze stylem życia. Do innych potencjalnych przyczyn może należeć praca w wietrze lub suchości na zewnątrz lub pomieszczeniach z klimatyzacją z wentylatorami sufitowymi, a także w miejscach, gdzie powietrze jest ogrzewane.

Kiedy należy zdecydować się na wizytę u okulisty?

Jeżeli po 2. lub 3. dniach po wystąpieniu symptomów wdrożyliśmy leczenie w naszym domu poprzez stosowanie sztucznych łez samodzielnie, a objawy w dalszym ciągu nie ustąpiły widocznie jest konieczność odwiedzenia specjalisty i być może zastosowania bardziej specjalistycznych specyfików. Nie należy zwlekać z wizytą, jeżeli doszło do zakażenia oka, wtedy należy odwiedzić lekarza bezzwłocznie bez względu na to czy jest to zakażenie wirusowe, czy grzybicze, bagatelizowanie takiego zakażenia może nieść za sobą poważne konsekwencje.

W jaki sposób możemy leczyć oraz zapobiegać zespołowi suchego oka?

W leczeniu znacznej większości osób wystarczy użyć kropel nawilżających. Ważne jest, aby były to krople do oczu bez konserwantów- co da nam pewność, że komórki powierzchni oczu nie zostały w żaden sposób uszkodzone. W nielicznych przypadkach takie leczenie może okazać się nieefektywne. Wtedy to lekarz okulista musi przepisać sztuczne łzy dobrane indywidualnie do pacjenta na postawie specjalnego badania przeprowadzonego przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Zapobieganie to przede wszystkim ograniczenie, jeżeli istnieje taka możliwość, korzystania z komputera. Wśród dzieci i młodzieży aż 30% jest w grupie ryzyka właśnie z powodu braku umiaru w korzystaniu z nowoczesnej technologii. W celu zapobiegania tejże chorobie możemy również regularnie praktykować delikatne masowanie powiek, czy stosować okłady z naparów herbacianych lub rumiankowych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest