Zespół policystycznych jajników — objawy, przyczyna oraz ciąża

Zespół policystycznych jajników to ostatnimi czasy powszechnie występujące schorzenie wśród kobiet. Szacuje się, że ten problem dotyka około 30 procent młodych kobiet. Jednak czym tak naprawdę jest zespół policystycznych jajników?

Objawy tej choroby mogą być następujące

  • nieregularne, skąpe miesiączki lub ich brak
  • nadciśnienie
  • nieustanne przybieranie na wadze
  • nadmierne owłosienie na twarzy, pośladkach, udach i rękach
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • mikrotorbiele w jajnikach
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • trądzik na twarzy, plecach i rękach
  • wypadające włosy
  • kłopoty z zajściem w ciążę
  • depresja
  • przerost łechtaczki
  • zaburzenia odżywiania

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Niestety kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników mają problem z zajściem w ciążę. Jest to spowodowane zaburzonym stanem hormonalnym organizmu. PCOS odpowiada za wysoki poziom LH i zachwiane proporcje hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Powoduje to, że w jajnikach zwiększa się ilość niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie może dojść do owulacji. To powoduje, że nie może powstać ciałko żółte, a ilość progesteronu we krwi pozostaje na niskim poziomie. To właśnie mała ilość progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki i nadmierne owłosienie. Z czasem w jajnikach gromadzi się ogromna ilość pęcherzyków, które zmieniają się w cysty i torbiele. Stąd właśnie nazwa tej choroby – policystycznych jajników. Jednak nie należy tracić nadziei. Nawet krótkie leczenie może poprawić stan organizmu i umożliwić zajście w ciążę. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zespół PCOS, to niezwłocznie udaj się do lekarza. Jeśli zaczniesz terapię odpowiednio wcześnie, to masz większe szanse na wyleczenie.

Zespół policystycznych jajników – leczenie

Wyleczenie PCOS nie jest takie proste. Terapię należy rozpocząć od wdrożenia odpowiedniej diety i regularnych treningów. Ważne jest to, aby zrzucić zbędne kilogramy – gdyż tkanka tłuszczowa również w niewielkim stopniu produkuje niekorzystne hormony. Kobieta powinna także rzucić nałogi. Palenie i picie zbyt dużych ilości alkoholu jest niewskazane przy tym schorzeniu. W leczeniu PCOS pomocna może być terapia hormonalna. Lekarz zazwyczaj zapisuje leki, które mają przywrócić regularność cyklu. Często są to środki antykoncepcyjne – zabezpieczają przed ciążą i korzystnie wpływają na cerę. Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym w jajnikach przestają pojawiać się torbiele – co jest pierwszym krokiem do całkowitego wyzdrowienia.

Zespół policystycznych jajników – wpływ na psychikę

Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników często odczuwają problemy natury psychicznej. Powszechne jest chorowanie na depresję, stany lękowe czy nerwice. Zaburzenia nastoju są zazwyczaj spowodowane podwyższeniem poziomu testosteronu. Do tego dokłada się niezadowolenie ze swojego wyglądu i nie możność zajścia w ciążę. Kolejne nieudane próby poczęcia powodują ogromne rozczarowanie i pogarszanie się samooceny kobiety. Często skutkuje to niezadowoleniem w związku i utratą jego stabilności. Dlatego tak ważne jest to, aby partner okazał zrozumienie i wsparcie chorującej kobiecie. Jeśli chorujesz na zespół policystycznych jajników, a Twój nastrój uległ znacznemu pogorszeniu, to niezwłocznie udaj się do psychologa. Rozmowa ze specjalistą potrafi rozjaśnić najciemniejszy mrok i pomoże Ci poradzić sobie z frustracją i innymi negatywnymi emocjami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest