Zdrowy styl życia – czy to takie trudne?

Zdrowy styl życia ma na celu zagwarantować ci dobre samopoczucie i zapobiegać tzw. chorobom cywilizacyjnym, czyli cukrzycy typu II, miażdżycy, nadciśnieniu, astmie oskrzelowej oraz nowotworom. Dzięki niemu zapewnisz sobie również spokój ducha. Jak to zrobić? Czy zdrowy styl życia mogą prowadzić tylko młode, wysportowane osoby? Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć.

Jedz zdrowo

Zdrowa dieta to podstawa zdrowego stylu życia. Niestety też chyba najbardziej uciążliwa jego część dla osób, które chcą zmienić swoje życie na lepsze i wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe. Szczególnie trudno jest zrobić to osobom, które od wielu lat, często nawet od dzieciństwa, nie miały wiele wspólnego ze zdrowym jedzeniem. Istnieje kilka zasad zdrowej diety:

  • obecność dużej ilości warzyw i owoców,
  • kasze, produkty pełnoziarniste,
  • chude mięso, ryby, nasiona warzyw strączkowych,
  • produkty wysokiej jakości, najlepiej ekologiczne,
  • regularność – 5 posiłków dziennie w równych odstępach,
  • unikanie żywności wysokoprzetwożonej (chipsów, ciastek, fast-foodów),
  • picie co najmniej 2 litrów wody dziennie,
  • unikanie soli, cukru, konserwantów, wzmacniaczy smaków.

Uprawiaj aktywność fizyczną

Nie musisz być wyczynowym sportowcem, biegać maratonów, mieć ogromnych mięśni i pobijać rekordów. Aktywność fizyczna to także spacer, nordic walking, zabawa z dziećmi czy tańce z mężem przy ulubionej muzyce. Postaraj ruszać się codziennie, przynajmniej 30 minut. Jeśli ciężko jest ci wygospodarować czas, staraj się robić to przy okazji np. jeśli zwykle jeździsz do pracy samochodem, przesiądź się na rower, jeżeli najczęściej korzystasz z windy, idź schodami. Takie małe aktywności mają ogromny wpływ na nasz zdrowy tryb życia.

Unikaj używek

Wielokrotne badania naukowe udowodniły, że alkohol, papierowy czy nawet mocna kawa mają zły wpływ na nasz organizm. Alkohol obciąża wątrobę, nerki, jest czynnikiem wywołującym epizody depresyjne. Papierosy zaś zawierają substancje rakotwórcze, niszczą płuca, gardło, krtań oraz cerę i paznokcie. Dlatego zrezygnuj z nich, a toasty na specjalne okazje wznoś napojami bezalkoholowymi, których jest coraz więcej na rynku.

Śpij odpowiednio długo

Dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 9 godzin nieprzerwanego i niezakłóconego snu dziennie. Zadbaj o to, aby twój sen był przyjemny – zmieniaj pościel co 2 tygodnie, utrzymuj w sypialni temperaturę około 18-19 stopni. Przed pójściem spać wywietrz pokój. Staraj się też nie korzystać z telefonu bezpośrednio przed zaśnięciem. Niebieskie światło źle wpływa na jakość snu.

Unikaj stresu

Oczywiście nie zawsze da się uniknąć stresu, ale jeśli wiesz, że nie masz wpływu na pewne rzeczy – odpuść. Nie roztrząsaj ciągle czegoś, co już minęło. Zwracaj także uwagę na sygnały jakie daje ci twój organizm. Nie czekaj, aż jakieś zdarzenia przyniosą jeszcze gorsze skutki. Kiedy widzisz, że z twojej głowy spadają na ramiona srebrne drobinki, od razu kupujesz szampon na łupież. Tak samo w przypadku kiedy nie możesz poradzić sobie z komentarzami szefa w pracy, masz kłopoty w małżeństwie lub problemy wychowawcze, idź po pomoc do specjalisty. Psycholog, psychoterapeuta czy też pedagog są po to, aby cię wspierać w pokonywaniu trudności. I jak mówi piosenka: Always look on the bright side of life!

Miej czas dla siebie

To, że jesteś żoną, mamą, pracownicą danej firmy, nie oznacza, że masz myśleć o sobie tylko w kategoriach tych ról, a co gorsza – skupiać się jedynie na wypełnianiu obowiązków z nimi związanych. Pamiętaj, że jesteś przede wszystkim osobą! I jako osoba masz pewne potrzeby, marzenia, prawa i przywileje, z których musisz korzystać, aby utrzymać równowagę pomiędzy pracą, wysiłkiem, dbaniem o innych, a odpoczynkiem, relaksem i myśleniem o sobie. Nie jest to w żadnym stopniu egoizm – musisz zwyczajnie ładować baterie, aby móc później zmierzyć się z całym światem dla swoich bliskich, firmy, społeczeństwa itd. Pozwól sobie czasem na odprężenie w ośrodku SPA, wyjedź na weekend do innego miasta, spotkaj się z koleżankami. Natomiast codziennie staraj się korzystać z małych przyjemności: idź do fryzjera, pomaluj paznokcie, weź kąpiel z olejkami eterycznymi, poczytaj książkę kiedy twój mąż będzie zajmował się dziećmi. Niby takie proste rzeczy, ale to one pomagają zachować nam zdrowie psychiczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest