Narty skiturowe – co musisz o nich wiedzieć?

Narty-skiturowe-co-musisz-o-nich-wiedzieć-1

Szukając alternatywy dla popularnych sportów zimowych, natrafiłeś na skituring? Chcąc rozpocząć przygodę z tą formą aktywności, nie sposób pominąć najważniejszego aspektu – wyboru odpowiednich nart. Co musisz o nich wiedzieć?

Co to właściwie skituring?

Skituring możemy jednym zdaniem określić jako formę aktywności fizycznej, która łączy w sobie wędrówki górskie z narciarstwem biegowym lub zjazdowym. Sport ten niejako nawiązuje do przeszłości, kiedy wyciągi, krzesełka i specjalnie przygotowane trasy narciarskie jeszcze nie istniały. Wówczas jedynym sposobem na przemieszczanie się było pokonywanie kilometrów z wykorzystaniem możliwości, jakie zapewniają narty.

Dziś specjalnie z myślą o skituringu tworzone są odpowiednie narty, odmienne swoją konstrukcją od zjazdowych czy biegówek. Jesteś ciekaw, czym tak właściwie się od siebie różnią?

Narty skiturowe co musisz o nich wiedziec 2

Jak dobrać narty skiturowe?

Długość, szerokość, taliowanie – te trzy najważniejsze parametry różnią narty skiturowe od zjazdowych i biegowych. Są one od nich krótsze i szersze, a także inaczej taliowane. Cechy te wpływają na większą kontrolę i łatwiejsze manewrowanie co przekłada się na efektywniejsze poruszanie się na trasie o zmiennych warunkach terenu.

Dodatkowym elementem, który występuje w skitouringu, są foki. Są to pasy mocowane na ślizgach nart ułatwiające pokonywanie stromych podejść poprzez zapewnienie mniejszego poślizgu. Co ważne, podczas zjazdu elementy te muszą być usunięte z nart. Dziś do ich produkcji wykorzystywane są materiały syntetyczne, pierwotnie jednak tworzone były z foczej skóry – stąd jak łatwo się domyślić wzięła się ich charakterystyczna nazwa. Różnice pomiędzy różnymi typami nart możesz dostrzec, odwiedzając sklep Sportano i przyglądając się ofercie tych konkretnych akcesoriów sportowych.

Długość nart skiturowych

Dowiedziałeś się już, że narty skiturowe powinny być krótsze od zjazdowych. O ile centymetrów ich długość powinna być mniejsza? Parametr ten warto dopasować podczas wizyty w sklepie ze sprzętem sportowym. Wystarczy postawić narty i wybrać te, które sięgają do przestrzeni między nosem a ustami.

Jaka szerokość nart skiturowych?

Szerokość nart skiturowych ma znaczenie dla prawidłowego utrzymywania równowagi podczas poruszania się po bardzo głębokim śniegu. Nie oznacza to jednak, że im szersze narty, tym łatwiejsza wędrówka. Najczęściej jednak szerokości dopasowywane są do warunków. W Polsce zwykle narty skiturowe są węższe ze względu na mniejsze warstwy śniegu.

Jeśli jesteś początkujący, możesz sięgnąć po uniwersalne modele nart skiturowych. Uniwersalna szerokość zwykle obejmuje wartości leżące w przedziale 80-90 milimetrów.

Narty-skiturowe-co-musisz-o-nich-wiedzieć-3

Narty skiturowe a forma aktywności

Skituring może przybierać różne formy. Nie zawsze są to bowiem dłuższe wycieczki. Gdy jednak interesuje Cię taka forma aktywności, powyższe wskazówki dotyczące wyboru nart będą w zupełności wystarczające, by móc wyruszyć w pierwszą narciarską wycieczkę. Inne formy skituringu mogą jednak wymagać zastosowania odmiennych reguł.

Skialpinizm

Bardziej wymagająca forma skituringu to skialpinizm polegający na wspinacze na strome wzniesienia i zjazdach z nich. Ta forma skituringu nierzadko jest bardzo ekstremalna, czego doskonałym przykładem jest zjazd na nartach ze szczytu K2. Długie zjazdy i ekstremalne wzniesienia wymagają sięgnięcia po model nart, który zapewni odpowiednią stabilność, ale także szybkość. Istotna jest również wyższa wytrzymałość sprzętu, który podczas zjazdu po nierównościach terenu narażony jest uszkodzenia.

Speed

Podobnie jak przy skialpinizmie, technika speed, a więc poruszanie się po górach w szybkim tempie również wymaga stosowania wytrzymałych na wyboje na trasie nart. Co istotne muszą one także cechować się niską wagą. Rdzeń tych modeli wykonany jest zwykle z laminowanego drewna, które sprawdza się doskonale w trudnym terenie. Cechują się również mniejszą szerokością, która pozwala utrzymać szybkie tempo jazdy.

Tour

Tour tak jak skialpinizm łączy w sobie wchodzenie pod górę ze zjazdami z niej. W tym przypadku jednak wysokości wzniesień nie są tak imponujące, jak przy skialpinizmie. Narty wykorzystywane w tej formie skituringu również powinny cechować się odpowiednią lekkością połączoną z większą wytrzymałością.

Wybór odpowiednich nart do skituringu to nie jedyny, ale niemal najważniejszy krok stawiany na początku podróży z tym wyjątkowym sportem zimowym. Ich właściwy wybór wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest