Krtań jest narządem oddzielającym przewód pokarmowy od dolnych dróg oddechowych. Odgrywa bardzo istotną rolę w wytwarzaniu dźwięków, wpływając na wysokość i siłę głosu – to dzięki niej słychać nasze słowa. Poza tym, pozwala na prawidłowe oddychanie, a podczas połykania zapobiega przedostawaniu się płynów i pokarmów do dolnych dróg oddechowych. Krtań to bardzo ważny narząd w ludzkim ciele, dlatego jej stany zapalne mogą być naprawdę uciążliwe, a u dzieci – wręcz śmiertelnie niebezpieczne.
Spis treści
Zapalenie krtani – przyczyny
Krtań znajduje się między gardłem a tchawicą – i właśnie to specyficzne umiejscowienie sprawia, że jej zapalenie nie pojawia się samo z siebie. Zapalenie krtani najczęściej jest powikłaniem po infekcji wirusowej gardła lub stanowi konsekwencję podrażnienia dróg oddechowych. Występuje bardzo często w lecie, kiedy pijemy dużo zimnych napoi, aby się ochłodzić. Często przebywamy do tego w nadmiernie klimatyzowanych pomieszczeniach, co dodatkowo pogarsza sprawę.
Zapalenie krtani dotyka najczęściej osoby palące papierosy oraz alergików, ponieważ niszczona jest u nich śluzówka dróg oddechowych oraz aparat rzęskowy, który ma zadanie je oczyszczać. Ze względu na zawód i wiążące się z nim stałe nadwyrężanie głosu, szczególnie narażeni są także aktorzy, sprzedawcy, nauczyciele oraz wokaliści. Zapalenie krtani często pojawia się u cierpiących na chorobę refluksową oraz u przechodzących nawracające lub przewlekłe zapalenia w obrębie dróg oddechowych. Przy nawracającym problemie koniecznie należy skonsultować się z laryngologiem!
Zapalenie krtani – objawy
Ze względu na przebieg choroby wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie krtani, a ze względu na lokalizację: zapalenie nagłośni i podgłośniowe zapalenie krtani (inaczej krup). Najczęściej występujące u osób dorosłych jest ostre zapalenie krtani.
Choroba rozwija się powoli, a jej objawy stopniowo się nasilają. Do najbardziej charakterystycznych symptomów należą: chrypka, stopniowa utrata głosu, podwyższona temperatura ciała, katar oraz suchość i ból gardła z możliwym odczuciem łaskotania.
Zapalenie krtani u dziecka
U dzieci zapalenie krtani objawia się najczęściej chrypką, kaszlem oraz gorączką. U bardzo małych dzieci może pojawić się również nadmierne ślinienie się oraz trudności z połykaniem i oddychaniem. Należy pamiętać, że zapalenie krtani u dziecka poniżej 5 roku życia jest stanem zagrażającym życiu! Ponieważ u takiego malca drogi oddechowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte, zapalenie krtani może poważnie utrudniać oddychanie. Dziecko, które ma duszności oraz wysoką gorączkę, niezwłocznie powinno trafić do lekarza! W takim wypadku zaleca się wezwanie karetki lub samodzielne udanie się na ostry dyżur przeznaczony dla dzieci. Szczególnie ważne jest, aby wówczas uspokajać malca, ponieważ każdy napad płaczu dodatkowo będzie utrudniał oddychanie.
Zapalenie krtani – leczenie
Bardzo ważne jest przebywanie w dobrze nawilżonych pomieszczeniach – w czasie sezonu grzewczego doskonale sprawdzi się mokry ręcznik położy na kaloryfer. Ponadto należy stosować inhalacje, ponieważ lekarstwa wdychane wraz z parą wodną bardzo mocno przenikają nawet do najmniejszych oskrzelików. Do inhalacji dodaje się najczęściej leki rozkurczające oraz ułatwiające odkrztuszanie. Skład oraz częstotliwość inhalacji może ustalić wyłącznie lekarz.
Dla zwolenników bardziej naturalnego leczenia nadadzą się inhalacje z rumianku, szałwii lub olejków: miętowego lub eukaliptusowego. W czasie choroby nie należy się przemęczać oraz nadużywać głosu. Chory powinien unikać wszystkich czynników drażniących drogi oddechowe.
Krtań jest bardzo ważnym narządem w ludzkim ciele. Należy o nią dbać nie tylko w czasie choroby, lecz również na co dzień – szczególnie, jeśli jesteś osobą pracującą głosem. Pracę krtani możesz polepszyć przez ćwiczenia oddechowe, które warto stosować tym częściej, im bardziej eksploatujesz swoje struny głosowe. Pamiętaj, że im lepiej oddychasz, tym lepiej żyjesz!