Zakrzepica, inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich jest chorobą, która może dotykać osoby w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u osób starszych. Przypadłość ta zazwyczaj dotyczy żył kończyn dolnych, szczególnie żył podudzia – łydka. Samo uformowanie się zakrzepu nie jest zagrożeniem dla życia, natomiast niebezpieczne jest dopiero jego oderwanie się od ściany żył. Może to bowiem spowodować groźny zator i doprowadzić do śmierci. Co zatem może przyczyniać się do powstania zakrzepów?
Spis treści
Przyczyny zapalenia żył
Zakrzepica bardzo często występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia lub wykonujących pracę, która wymaga wielogodzinnego stania. Może pojawić się również po zabiegach operacyjnych, które przez długi czas uniemożliwiają człowiekowi ruch. Czasem jednak to my sami możemy być przyczyną powstawania zakrzepów poprzez nasze zachowanie. Dzieje się tak np. wtedy kiedy zakładamy bardzo ciasne ubrania, utrudniając tym samym swobodne krążenie krwi. Podobne skutki wywołuje siedzenie z założoną jedną nogą na drugą. Ponadto dużo bardziej narażeni na tę chorobę są osoby unikające jakiejkolwiek aktywności fizycznej, sięgające często po alkohol i papierosy, a także osoby, których dieta zawiera duże ilości tłuszczu i cukru. Istnieją również inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania zakrzepów. Są tą m.in.:
- różne choroby zakaźne
- nadmierna krzepliwość krwi
- żylakowe zmiany żył
- poród
- zażywanie leków, które drażnią śródbłonek żył
- zagęszczenie krwi
- otyłość
Zakrzepica – jakie są jej objawy?
Zakrzepica jest chorobą, która bardzo często nie daje objawów lub objawy te mogą wskazywać na inne przypadłości. Jednak są pewne sytuacje, które można podejrzewać o wystąpienie zapalenia żył głębokich. Wśród nich można wyróżnić: ból nóg w miejscu tworzenia się zakrzepów, obrzęk kończyny, najczęściej występujący w obrębie ud i kostek, zaczerwienienie, a nawet zasinienie skóry wokół danego miejsca, bolesne stwardnienie żyły oraz stany podgorączkowe. W przypadku wystąpienia zatorowości płucnej zakrzepica powoduje duszności, krwioplucie oraz bóle w klatce piersiowej, a w momencie kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana może dojść nawet do zatrzymania krążenia krwi, a w efekcie do śmierci. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom występowanie żylaków nie jest charakterystycznym objawem zakrzepicy, gdyż żylaki dotyczą naczyń powierzchniowych.
Zakrzepica – leczenie zapalenia żył głębokich
Do leczenia zakrzepicy najczęściej wykorzystuje się różne środki farmakologiczne. Większość osób cierpiących na tę chorobę przyjmuje zastrzyki z heparyny. Podawane im są również doustne środki przeciwzakrzepowe, które mają na celu rozrzedzenie krwi aby zahamować rozwój istniejących zakrzepów i powstawanie nowych. Ponadto ze względu na towarzyszący pacjentom ból, przyjmują oni środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Specjaliści zalecają także noszenie pończoch uciskowych oraz specjalnych rajstop.
Diagnoza zapalenia żył głębokich jest trudna ze względu na niejednoznaczne objawy, które pacjenci często lekceważą. Nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, że zwykły ból kończyny czy stan podgorączkowy może być przyczyną poważnej choroby. Z tego powodu zakrzepica często diagnozowana jest już w późnej fazie rozwoju co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego też należy dbać o swoje zdrowie, a wszelkie niepokojące nas dolegliwości powinniśmy konsultować z lekarzem, gdyż lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.