Wszystko co musisz wiedzieć o czyszczeniu uszu

Woskowina – żółta, nieestetyczna substancja w uchu. Jest dla nas zazwyczaj oznaką brudu. Tak naprawdę odgrywa jednak bardzo ważną rolę. To między innymi od niej uzależnione jest prawidłowe funkcjonowaniu naszego słuchu. Jej nadmiar lub niewłaściwe czyszczenie może być szkodliwe. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat prawidłowej higieny uszu. Sprawdź, czy nie popełniasz najpopularniejszych błędów!

Woskowina w uchu – potrzebna, czy nie potrzebna?

Woskowina to mieszanina substancji produkowanych przez gruczoły łojowe i specyficzne dla ucha gruczoły woszczynowe. Pełni w uchu kilka funkcji, m.in.: natłuszcza i chroni delikatną skórę przewodu słuchowego, „zbiera” zanieczyszczenia, w tym złuszczony naskórek a także zapewnia odpowiedni odczyn w uchu przeciwdziałający rozwojowi bakterii i grzybów.

Łączy się ze złuszczonym nabłonkiem po to, aby został on usunięty z ucha. Dzieje się to na skutek samoistnych mechanizmów. Mają one miejsce np. podczas ruchów żuchwą, czyli w czasie jedzenia. Niekiedy jednak proces ten zawodzi, dochodzi do zakorkowania ucha, a ostatecznie do różnych konsekwencji zdrowotnych.

Pozbywanie się woskowiny. Jak to zrobić prawidłowo?

Nie ma jednej ogólnej metody, która będzie dobra dla wszystkich, ponieważ w tym przypadku bardzo dużo zależy od kwestii indywidualnych. Niekiedy konieczne jest codzienne czyszczenie uszu z woskowiny, a u innej osoby wystarczy to robić raz w miesiącu.

Problemem tym należy zająć się zwłaszcza wtedy, kiedy substancja ta zgromadzi się w uchu w bardzo dużej ilości. Wówczas może dojść nawet do problemów ze słuchem. Kluczem do sukcesu jest tu więc regularność.

Najlepszy sposób na usunięcie woskowiny – specjalny preparat

Dobrą i sprawdzoną metodą jest posłużenie się kroplami do uszu na bazie gliceryny i oleju parafinowego, które są powszechnie dostępne w aptekach. To bezpieczne, a zabieg taki może zostać wykonany w domu i bez asysty lekarza specjalisty.

Można również sięgnąć po preparaty mające w swoim składzie olejki mineralne i mające postać sprayu. Ten drugi z produktów zapewnia bardzo wygodną aplikację, nie jest konieczne specjalne ułożenie ciała. Preparat zadziała szybko i skutecznie. Co ważne, ze względu na bezpieczeństwo stosowania, jest to również doskonała metoda czyszczenia uszu u dzieci.

Błędy popełniane przy czyszczeniu uszu – czy je znasz?

Niestety popularne sposoby czyszczenia uszu z woskowiny mogą doprowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego, a w konsekwencji do poważnych problemów ze słuchem. Chodzi tutaj o znane patyczki higieniczne, których niewłaściwe użytkowanie skutkuje niekiedy infekcjami bakteryjnymi w uchu. Inną konsekwencją jest upchanie woskowiny wewnątrz ucha. Niewskazane jest podobnie płukania ucha wodą, ponieważ wnika ona w woskowinę, a ta przyczynia się do zatkania ucha.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *