Uczęszczając na siłownię, basen czy też do klubów fitness uważa się, że dbamy o nasze ciało. Jest to całkowicie słuszne przekonanie, lecz w takich miejscach czyha wiele niebezpieczeństw dla zdrowia każdego nieuważnego sportowca. Głównym problemem są kontuzje wywoływane przez niedokładne wykonywanie ćwiczeń oraz urazy, które mogą skutecznie wyeliminować nawet najwytrwalszego uczestnika. Jednakże istnieją niewidoczne dla oka człowieka zagrożenia często ignorowane przez większość ludzi. Wystarczy spojrzeć jak wiele osób chodzi boso wokół basenu czy też w szatni na siłowni. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które tylko czekają na okazję, aby skolonizować skórę nieuważnego człowieka. Niestety bardzo łatwo dochodzi do zainfekowania stóp, zaś usunięcie patogenów jest niesamowicie trudne.
Spis treści
Pierwsze objawy choroby
Problemu nie należy ignorować i przy pierwszych oznakach warto udać się do lekarza. Jakie mogą być pierwsze objawy? Najczęściej są to zaczerwienienie, niewielkie pęcherzyki i grudki oraz bardzo charakterystyczny świąd okolicy zainfekowanej. W bardziej zaawansowanej formie dochodzi do licznych pęknięć skóry, która nadmiernie się łuszczy i dodatkowo pojawia się ropna wydzielina.
Jak walczyć z grzybicą stóp?
Grzybica stóp nastręcza wielu problemów terapeutycznych ze względu na złożoność problemu. Środowisko w jakim często znajdują się nasze stopy jest bardzo niekorzystne pod kątem utrzymania właściwej higieny, tak ważnej dla leczenia. Naturalną odpowiedzią organizmu na przegrzanie wywołane wysiłkiem jest wzmożona potliwość skóry, zaś w tym środowisku lepiej dochodzi do przenoszenia się grzybów i innych drobnoustrojów.
Jak poprawnie zdezynfekować swoje rzeczy?
Kolejnym problemem staje się obuwie, w którym osoba chora przebywa. Można bardzo dobrze dbać o stopy i leczyć je według wytycznych, lecz jeśli nie zadbamy o obuwie to terapia może skończyć się fiaskiem poprzez nawrót infekcji. Warto dezynfekować buty różnymi gotowymi preparatami lub zaopatrzyć się w preparat formaliny, skropić watę i umieścić ją razem z butami w szczelnie zamkniętym worku na około dwie doby. Po tym czasie buty należy wyjąć i pozostawić w przewiewnym miejscu. Wykonując tą procedurę warto pamiętać, iż opary formaliny są toksyczne, dlatego należy dezynfekować obuwie w ten sposób poza mieszkaniem, najlepiej w garażu przy otwartych drzwiach czy też na podwórku. Czasem warto się zastanowić, czy jednak nie lepiej pozbyć się starego obuwia i zakupić nowe.
Jak walczyć z grzybicą stóp?
Jednakże najważniejsze jest regularne stosowanie preparatu zawierającego środek przeciwgrzybiczy, na przykład z grupy pochodnych imidazolu. Jednym z nich może być bifonazol, który zawarty jest w kremie Canespor. Istnieje wiele grup leków zwalczających infekcje grzybicze w różnych mechanizmach działania, stąd ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza przy wyborze odpowiedniego leczenia. W trakcie kuracji korzystne efekty przynosi odpowiednia wentylacja stóp oraz dokładne osuszanie ich po myciu. Definitywnie należy zmienić takie nawyki jak chodzenie boso w miejscach publicznych, czy też korzystanie ze wspólnego ręcznika z innymi ludźmi.