Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami

Większość z nas w swoim życiu zmaga się z tym problemem regularnie. Najpierw pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, następnie nieprzyjemny i rozpychający ból, powodujący, że nie jesteśmy w stanie ubrać zwykłych butów, a w ostateczności krew i sącząca się ropa. Wrastający paznokieć, to przypadłość, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Najczęściej zaczyna się niewinnie, a ostatecznie kończy się wizytą u lekarza specjalisty lub w gabinecie chirurgicznym. Czy istnieje sprawdzona metoda, jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem w domowych warunkach? Jak to się dzieje, że paznokieć wrasta?

Wrastający paznokieć – co to takiego?

Wrastający paznokieć to sytuacja, która zazwyczaj ma miejsce na największych paznokciach w ciele – dotyczy to kciuka oraz palucha. Jest to spowodowane inną, niż w przypadku pozostałych palców, budową samego paznokcia, miejsca, w którym paznokieć się znajduje oraz otaczających go tkanek miękkich. Całe zjawisko polega na rozroście samego paznokcia nie w przód, jak to dzieje się normalnie, a wszerz – w stronę tak zwanego „mięsa”. Powolny rozrost paznokcia powoduje długotrwały i momentami ciężki do zniesienia ból, który wraz z rośnięciem nasila się. Co więcej, ciągły ból, który towarzyszy osobie z wrastającym paznokciem, jest obecny także w trakcie chodzenia, zakładania ubrań, czy nawet ruchu całą nogą. Pojawiająca się stopniowo krew oraz sącząca się ciągle ropa nie ułatwia zadania – brudzi wszystko dookoła i wymaga nieustannej obserwacji, aby nie doszło do zakażenia.

Jak sobie poradzić z wrastającym paznokciem domowymi sposobami?

W czasach, kiedy na zabiegi chirurgiczne mogla pozwolić sobie tylko niewielka grupa społeczeństwa, ludzie musieli wymyślić sprawdzony sposób, który pozwoli im uporać się z bolesnym, całym czerwonym i opuchniętym wrastającym paznokciem. Dzięki uniwersalności oraz możliwości szerokiego zastosowania, część z tych metod przetrwała do dnia dzisiejszego. Inne zaś, zostały wymyślone przez ekspertów w tej dziedzinie i sprawdzają się równie dobrze. Co to za metody?

  1.  Maść – najczęściej poleca się maść ichtiolową. Jej działanie polega na wchłanianiu niepożądanych substancji i ciał obcych w ciele. Maść stosujemy bezpośrednio na miejsce wrastania przy każdej zmianie opatrunku.
  2.  Kąpiel w wodzie z solą – do miski z ciepłą wodą wsypujemy kilka łyżek soli. Następnie moczymy stopy w roztworze przez ok 15-20 minut. Całą czynność powtarzamy 3 razy dziennie, aż do momentu ustania dolegliwości.
  3. Specjalne wkładki pod paznokciowe – jest to swoista nowość. Polega na wsunięciu zdezynfekowanych, małych kawałków plastiku pod rosnący paznokieć, by ukierunkować jego wzrost poza tkanki miękkie.

Czy można zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Powszechnie mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym zdaniu tkwi bardzo dużo prawdy i dotyczy ono wielu życiowych sytuacji, nie tylko, jak mogłoby się wydawać, świata medycyny. Zapobieganie późniejszym problemom dotyczy także wrastającego paznokcia. W jaki sposób to zrobić? Najprostszym sposobem są regularne wizyty w gabinecie lekarskim, u lekarza specjalisty – pedologa. Regularne obserwacje zachowań płytki paznokcia i jej rozrostu powinny uchronić nas przed późniejszym bolesnym wrastaniem paznokcia. Innym sprawdzonym sposobem, który można stosować samemu w zaciszu domowym jest regularne i co ważniejsze, odpowiednie przycinanie nożyczkami płytki paznokcia. Metoda to daje nam gwarancję, że paznokieć nie będzie wrastał z żadnej strony i nie będziemy później skazani na dużo większy ból przycinając wrośnięty już paznokieć.

Wrastający paznokieć zdecydowanie nie zalicza się do grona najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Jest to męczące i przede wszystkim bardzo bolesne schorzenie, które nie jest wcale łatwo wyleczyć. Co więcej, cały proces leczenia, zapobiegania wrastaniu i rekonwalescencji zajmuje dużo czasu. Domowe sposoby, choć idee mają jak najbardziej słuszną, nie zawsze się sprawdzają, a wtedy niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna. Jednakże, wrastający paznokieć sprawia nie tylko ból, w znaczny sposób zaburza ogólną estetkę, a przez to ogranicza nas. Warto zatem leczyć wrastający paznokieć, zapobiegać i dbać o profilaktykę, a gdy to nie przynosi efektów – trzeba interweniować.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest