Wkładka domaciczna jest jedną z form antykoncepcji, która cieszy się największym uznaniem wśród par, a w szczególności pań. Lekarz wkłada ją raz na kilka lat, nie trzeba o niej pamiętać oraz najważniejsze, daje najskuteczniejszą ochronę przed niechcianą ciążą.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka form antykoncepcji hormonalnej, które w większym lub mniejszym stopniu chronią przed zajściem w ciążę. Wkładka domaciczna nie jest pierwszym wyborem wśród kobiet, bo też nie dla każdej jest ona wskazana, jednakże najlepiej sprawdza się, jako forma zabezpieczenia.
Spis treści
Czym jest wkładka domaciczna?
Nazywana potocznie „spiralą”, gdyż pierwsze produkty tego typu miały właśnie taki kształt. Ówcześne mają kształt litery T. Wkładki domaciczne są wykonane z plastiku, a w środku zawierają niewielki zbiorniczek lub kapsułkę, z których to nawet do 3 lat stopniowo uwalniane są hormony. Są do nich przymocowane nitki, które tuż po zaaplikowaniu opuszczane są w ujściu szyjki macicy w celu sprawdzania czy wkładka znajduje się w prawidłowej pozycji. Jest to niezwykle istotne, albowiem złe ułożenie prowadzi do obniżenia lub zniwelowania skuteczności wkładki, która znajduje się w macicy przez kilka lat.
Aplikacja wkładki domacicznej
Może ją wykonać wyłącznie lekarz ginekolog. Najczęściej zabieg przebiega w ostatnim dniu krwawienia, albowiem wówczas wiadomo, że kobieta nie jest w ciąży, a ponadto kanał szyjki macicy jest bardziej rozchylony i dostępny dla ciała obcego. Procedura jest niewiele bardziej bolesna od zwykłych skurczów menstruacyjnych, które można kontrolować lekami przeciwbólowymi. Przez pierwsze kilka godzin lub dni możliwe jest uczucie bezbolesnego dyskomfortu, jednakże leży to w kwestii przyzwyczajenia się ciała do obcego obiektu wewnątrz macicy.
Jak działa „spirala”?
Wpływ wkładki na gospodarkę i funkcjonowanie macicy jest ogromny i zawarty w kilku krokach. W pierwszej kolejności, wkładka domaciczna jest ciałem obcym, a jak każde ciało obce wewnątrz organizmu ludzkiego, powoduje stan zapalny. Leukocyty odpowiedzialne za walkę z niechcianymi intruzami w ciele człowieka namnażają się w macicy. Tam, zamiast spotkać się z wirusami czy bakteriami, spotykają się z plemnikami, które zostają zniszczone. Dochodzi również do zmiany konsystencji błony śluzowej, której nowa struktura nie jest wystarczalna do zagnieżdżenia się jajeczka, a także nie daje plemnikom możliwości odpowiedniego poruszania się. Śluz szyjkowy staje się gęstą barierą nie do przekroczenia. Dodatkowo, około 25% kobiet posiadających wkładkę domaciczną nie przechodzi owulacji.
Zalety wkładki domacicznej
Jedną z głównych zalet jest na pewno jej skuteczność. Wkładka domaciczna Mirena posiada wskaźnik Pearla na poziomie 0,1. Dla porównania prezerwatywy męskiej wskaźnik wynosi pomiędzy 2 a 15. Wkładkę zakłada się tylko raz i wyjmuje się ją po 2 lub 3 latach, o ile w trakcie nie została uszkodzona lub przemieszczona. Kobiety, które nie mogą zażywać antykoncepcji doustnej, są przedstawiane właśnie takiej formie, gdyż spirala działa bezpośrednio w macicy i tym samym nie przechodzi przez organ wątroby. Ponadto, obfitość miesiączki zmniejsza się w trakcie stosowania. Wkładka nie ma żadnego wpływu na pokarm karmiącej matki.
Wady wkładki domacicznej
Występują przypadki wypadnięcia lub przesunięcia spirali. W takim przypadku konieczna jest wizyta u ginekologa, który wyjmuje są i z powrotem wkłada w poprawnej pozycji. U niektórych kobiet menstruacja bywa bardziej obfita lub boleśniejsza niż przed zaaplikowaniem wkładki. Występują większe opławy, krwawienia międzyokresowe lub nieregularne, podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, stany zapalne.
Cena wkładki
Najlepsza wkładka domaciczna Mirena kosztuje 600 złotych. Jednakże, koszty rozkładają się na kilka lat, więc przyjmując zastosowanie antykoncepcji na 3 lata, miesięczny wydatek to niewiele ponad 16 złotych.
Wkładka domaciczna jako najlepsza forma zapobiegania niechcianej ciąży cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Przed jej zaaplikowaniem należy jednak przejść przez gruntowne badania wykluczające ciążę, cukrzycę, AIDS, stany zapalne, choroby dróg rodnych. Nie poleca się jednak jej użytkowania młodym kobietom, które dotychczas nie rodziły.