Witaminy z grupy B – poznaj ich źródła i wpływ na organizm

Niemal każdy słyszał o tym, jak ważne dla ludzkiego organizmu są witaminy z grupy B. Nasza wiedza na ich temat nie jest jednak zwykle zbyt rozległa. Warto to zmienić poznając nie tylko właściwości konkretnych witamin, ale i źródła ich występowania.

Tiamina (witamina B1)

Właściwości witamin z grupy B są zróżnicowane, nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem, że o tiaminie mówi się przede wszystkim z uwagi na jej wpływ na samopoczucie.

Niedobór witaminy B1 w organizmie

Jej braki w organizmie szybko dają o sobie znać. Niedobory odpowiadają zarówno za zmęczenie i problemy z koncentracją, jak i za drażliwość oraz nerwowość.

Tiamina jest też zalecana osobom, które w okresie jesienno-zimowym nie mają apetytu i uskarżają się na wolniejszą niż zwykle przemianę materii.

Źródła witaminy B1

Witaminy B1 można poszukiwać w wielu miejscach. Najpopularniejszym są, oczywiście, drożdże piwne, nie musimy jednak sięgać po alkohol, aby poprawić samopoczucie.

Tiamina znajduje się także w kiełkach pszenicy, otrębach, kaszy gryczanej i wątróbce. Można znaleźć ją też w orzechach laskowych, grochu i fasoli. Jeśli jednak chcemy skutecznie zwalczyć jej niedobory, pamiętajmy o tym, aby produkty bogate w tiaminę jeść regularnie.

Ryboflawina (witamina B2)

Ryboflawina przydaje się nam nie tylko dlatego, że jest jednym z najważniejszych składników enzymów spalających cukier. Można na nią liczyć także wtedy, gdy w grę wchodzą przemiany komórkowe oraz produkcja krwinek.

Niedobór ryboflawiny

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tiaminy, jej niedobory szybko dają się we znaki. Można je dostrzec, obserwując suche i piekące oczy, łuszczącą się skórę twarzy i pogorszony stan włosów.

Źródła witaminy B2

Na szczęście, dostęp do niej nie jest ograniczony. Ryboflawina czeka na nas w drożdżach, warzywach liściastych i tłustym twarogu. Jest też obecna w wątróbce i serze topionym.

Niacyna (witamina B3)

O ile niedobory ryboflawiny odbijają się na naszym wyglądzie, o tyle niacyna jest tą witaminą z grupy B, która dba o nasz mózg.

Niedobór niacyny w organizmie

Gdy zaczyna jej brakować, zwykle doświadczamy pozbawionego uzasadnienia uczucia niepokoju. Szybciej się też irytujemy, a do tego nieustannie zmagamy się ze zmęczeniem, choć wcale nie zmieniliśmy trybu życia.

Źródła witaminy B3

Przy uzupełnianiu niedoborów niacyny najlepiej sprawdzają się ryby morskie i wątróbka. Z pewnością przydadzą nam się jednak również nasiona słonecznika i pieczywo razowe.

Kwas foliowy (witamina B9)

Kwas foliowy jest kojarzony przede wszystkim jako witamina umożliwiająca tworzenie nowych krwinek.

Niedobór kwasu foliowego

Jego niedobór nie tylko szybko daje o sobie znać, ale i jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia. Może prowadzić do anemii.

Osoby, którym witamina B9 kojarzy się przede wszystkim z tą, którą podaje się ciężarnym, również mają rację. Jej właściwy poziom zapobiega niedorozwojowi płodu.

O wzroście zapotrzebowania na kwas foliowy mówi się także w kontekście antykoncepcji hormonalnej. Wypłukują go także leki moczopędne i alkohol, nawet jeśli ten ostatni przyjmowany jest w niewielkich ilościach.

Ponadto wśród objawów niedoboru kwasu foliowego można wymienić: zmęczenie, problemy ze snem, a nawet biegunkę czy spadek apetytu.

Źródła witaminy B9

Kwas foliowy możemy znaleźć przede wszystkim w warzywach kapustnych. Jest ważnym składnikiem natki pietruszki i brukselki mającej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Można na niego natrafić w pieczywie razowym, pomarańczach oraz jajkach. Niestety, zarówno gotowanie i smażenie, jak i pasteryzowanie znacząco obniża zawartość tej witaminy.

Materiał partnera bodymax.pl

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest