Lato mija bardzo szybko, przed nami kolejna jesień i zima – okres, w którym rzadko mamy możliwość cieszyć się promieniami słońca. Oprócz ciepła i zdrowej opalenizny wystawianie skóry na działanie słońca daje nam witaminę D3 – bardzo ważny składnik odżywczy dla naszego organizmu.
Spis treści
Źródła witaminy D3
Witamina D3 jest produkowana przez nasz organizm, kiedy wystawiamy skórę na słońce. Cholesterol, zawarty w skórze, pod wpływem światła słonecznego w ciągu kilku godzin jest zamieniany w witaminę D3 – przez to witamina D3 jest często nazywana „witaminą słońca”. W Polsce dostęp do słońca mamy przez ograniczony czas w roku, dlatego musimy pamiętać o przyjmowaniu witaminy D3 – jest ona zawarta w niektórych produktach spożywczych i dostępna w formie suplementów. Źródłem witaminy D3 jest mięso tłustych ryb (dorsza, łososia, makreli, tuńczyka, sardynki, śledzia), tran, wątróbka wołowa, żółtka jaj oraz niektóre grzyby. Witamina D3 jest dodawana do niektórych produktów np. do margaryny, płatków śniadaniowych lub jogurtów – informacje o zawartości tej witaminy powinny znajdować się na etykiecie artykułu spożywczego. O zażywaniu suplementów witaminy D3 powinni pamiętać szczególnie weganie, którzy unikają większości produktów bogatych w ten składnik odżywczy. Witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach i może być magazynowana w naszym organizmie.
Właściwości witaminy D3
Dzięki witaminie D3 mamy mocne kości i zdrowe zęby, pomaga w walce z próchnicą. Jest szczególnie ważnym składnikiem odżywczym dla niemowląt, małych dzieci, młodzieży w okresie wzrostu i osób starszych, ponieważ dzięki niej wapń i fosfor, potrzebne do budowania kości, są wchłaniane przez nasz organizm. Witamina D3 korzystnie wpływa na układ immunologiczny – ma znaczenie dla ochrony organizmu przed niektórymi bakteriami, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym oraz chorobami nowotworowymi.
Niedobór witaminy D3
Niedostarczanie witaminy D3 osłabia kości, dlatego jest bardzo groźne dla zdrowia najmłodszych, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na krzywicę. U osób starszych niedobór tej witaminy może powodować osteoporozę oraz wiotczenie mięśni.
Badania wykazują, że niedobór witaminy D3 może być bardzo groźny już na etapie życia płodowego, ponieważ zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu, co może prowadzić do chorób umysłowych. Osoby niedostarczające organizmowi witaminy D3 są w grupie ryzyka zachorowań na m.in. cukrzycę, choroby nowotworowe i choroby autoimmunologiczne.
Materiał partnera