Witamina B2 – występowanie, właściwości i wskazania

Witamina B2 jest inaczej nazywana ryboflawiną. Bardzo mało osób wie o jej istotnym działaniu w organizmie każdego człowieka. Między innymi witamina ta uczestniczy w procesie regeneracji tkanek skóry, a także jest niezbędna w procesach wzrostu. Pomaga również zmęczonym oczom, które codziennie narażone są na złe działanie czynników zewnętrznych. Jakie są jej inne właściwości?

Witamina B – występowanie

Witamina B2 w niewielkich ilościach jest wytwarzana przez nasz organizm przy pomocy flory bakteryjnej jelita grubego. Znacznie większe złoża jesteśmy w stanie zauważyć w produktach odzwierzęcych. Przede wszystkim w jajkach, w mleku i wątróbce, a także w wędlinach wieprzowych i drobiowych, rybach (np. w makreli).
Występuje ona również w roślinach strączkowych, takich jak groch lub fasola, a także w nasionach słonecznika, dyni i sezamu.

Warto do swojej diety dodać również migdały, wszelkie rodzaje grzybów oraz w szczególności warzywa sezonowe, między innymi natkę pietruszki, seler naciowy, szpinak. Jednym z najlepszych warzyw będzie jednak ziemniak. Bardzo dobrym wyborem będzie również zmiana zwykłego pieczywa na pełnoziarnisty.
Witamina B2 jest odporna na wysokie temperatury, dlatego też podczas gotowania wcześniej wspomnianych produktów nie ulotni się ona, a wręcz przeciwnie-nadal będzie jej dużo w produktach żywnościowych.

Witamina B i jej właściwości

Witamina B2 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jako związek wchodzi w skład enzymów, mających za zadanie zachowanie zdrowia przez nasz organizm. Między innymi uczestniczy ona w przemianie białek, węglowodanów, a nawet tłuszczy.

Odgrywa ona bardzo ważną rolę także w naszym układzie hormonalnym. Dzięki niej powstają hormony regulujące ciśnienie krwi, pracę serca oraz kurczliwość mięśni. Przeciwdziała depresji i pokrewnym chorobom

psychicznym, ponieważ reguluje metabolizm serotoniny i dopaminy
Wpływa na układ odpornościowy, czyli tzw. układ immunologiczny, który chroni nasz organizm przed infekcjami i chorobami. Odpowiada także za właściwe funkcjonowanie oczu, nawilża je oraz wpływa na odbieranie światła. Dzięki jej dużej ilości w organizmie organ wzroku prawidłowo pracuje, a także nie jest narażony na zaćmę.

Witamina B2 bardzo dobrze wpływa również na stan naszej skóry. Jest ona ważnym elementem w procesach wzrostu i rozwoju, a także regeneracji tkanek skóry, jak i włosów i paznokci. Uczestniczy także w wytwarzaniu czerwonych krwinek.

Witamina B – wskazania

Najlepiej witamina B2 działa na zajady. Powstają one w momencie znacznego niedoboru tego składnika. W takim wypadku osoby mają również problem z organem wzroku, występuje wówczas światłowstręt oraz zmętnienie soczewki oka. U kobiet często dochodzi do infekcji pochwy, których objawem jest uporczywe swędzenie. Innymi objawami niedoboru są: opóźnienie wzrostu, bezsenność, zawroty głowy, a także wypadanie włosów.

Cena

Suplementy diety, w których zawarta jest witamina B2 nie są drogie. Lekarstwa jakie proponują nam apteki wahają się od czterech złotych do nawet dwudziestu pięciu lub trzydziestu.

Witamina B2 pełni bardzo ważne funkcje w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu codziennym naszego organizmu. Wpływa ona na dobrą pracę naszego wzroku, na odpowiednią przemianę materii, a także na działanie układów, takich jak: układ immunologiczny, nerwowy, hormonalny. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości produktów w diecie, które są naturalnym źródłem witaminy, przede wszystkim: mięsa, jajek, warzyw, roślin strączkowych oraz nasion. Dieta wówczas będzie zdrowa, zrównoważona i ciekawa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest