Wazektomia na czym polega. Opinie i skutki uboczne

Wazektomia jest, najbardziej popularną w USA, metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn. Jest nieskomplikowanym, bezpiecznym zabiegiem o bardzo dużej skuteczności (99,9%), który w sprawia, że w spermie nie ma plemników. Na czym dokładnie polega i jakie mogą być skutki uboczne? Ile trwa rekonwalescencja i jaki jest koszt zabiegu?

Wazektomia to urologiczny zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu nasieniowodów, co powoduje zakłócenie transportu plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach wazektomię przeprowadza się metodą „bez skalpela”, polegającą na jednym lub dwóch nakłuciach, bez koniecznego nacięcia. Po operacji mężczyźni mogą nadal odbywać stosunki seksualne i mieć orgazmy jak uprzednio, ale ich nasienie nie zawiera plemników.

Przebieg zabiegu wazektomii

  1.  Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym (dlatego uważany jest za praktycznie bezbolesny)
  2.  Znieczulony nasieniowód zostaje uwidoczniony przez nakłucie/minimalne nacięcie skóry.
  3.  Następnie zakładane są klipsy tytanowe na nasieniowód (w odległości kilku milimetrów od siebie) i przecinany jest przewód nasienny.
  4.  Meritum operacji jest wycięcie kilku milimetrów nasieniowodu i wykonanie mikrokoagulacji, czyli zamknięcia naczynek, ujść kanałów.
  5. Po zakończeniu zabiegu na mosznie widoczna jest minimalnych rozmiarów ranka i delikatne przebarwienie skóry.
    Sama operacja trwa kilkanaście minut, a cały pobyt pacjenta w klinice około godziny.

Kto może poddać się wazektomii?

Przede wszystkim, taką decyzję należy podjąć na spokojnie i gruntownie ją przemyśleć. Zabiegowi może poddać się teoretycznie każdy mężczyzna, lecz nie należy wykonywać go pochopnie, pod wpływem stresu i myśli „na pewno nigdy nie będę chciał mieć dzieci”. Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz mieć dzieci, czy nie, lepiej odłóż zabieg w czasie. Wazektomia jest bezpieczna, jednakże istnieje 10% ryzyko, że nie uda się jej odwrócić.
Przed zabiegiem należy wykonać kilka badań, w tym morfologię krwi oraz antygen HBS.

Czy po zabiegu występują skutki uboczne?

Wazektomia nie wpływa na układ hormonalny mężczyzny, co oznacza, że w dalszym ciągu produkowane są męskie hormony. Nie trzeba więc obawiać się np. utraty zarostu lub podwyższenia tonu głosu. Ponadto wazektomia nie oddziałuje niekorzystnie na popęd płciowy i jakość życia seksualnego. Zabieg nie ma wpływu np. na erekcję (podczas zabiegu nie narusza się żadnych naczyń i nerwów). Nie odbija się także negatywnie na wyglądzie lub ogólnym samopoczuciu. Sperma po wazektomii jest taka sama jak wcześniej. Ani jej wygląd, ani jej zapach nie ulegają zmianie.

Powikłania po zabiegu

W miejscu, w którym lekarz dokonał nacięcia, może pojawić się krwiak lub siniak. Zwykle jednak symptomy te ustępują samoczynnie po kilku dniach od zabiegu. Czasami w spermie pojawia się krew. Nie należy się jednak tym przejmować.

Do najczęściej występujących powikłań po wazektomii zalicza się stan zapalny. Jeśli pacjent zauważy takie objawy, jak: stan podgorączkowy, pojawienie się ropnej wydzieliny, zaczerwienienie lub ból, należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że do organizmu wdała się infekcja, którą można wyleczyć antybiotykami.

Rzadkim powikłaniem zabiegu jest zapalenie najądrza. Do symptomów tego rodzaju przypadłości wlicza się przede wszystkim utrzymujący się ból i powiększenie najądrza. Wyleczenie jest możliwe po wdrożeniu terapii lekami przeciwzapalnymi i antybiotykami. Wielu pacjentów po zabiegu narzeka na różnego rodzaju bóle po zabiegu, które utrzymują się czasem do kilku tygodni. Najczęściej dolegliwości obejmują jądra i mosznę. Ból narasta podczas większej aktywności – także w trakcie uprawianiu sportu i seksu. Operacja ta nie należy do najtańszych – kosztuje około 2 tysięcy złotych.

Opinie dotyczące zabiegu wazektomii

Z reguły opinie są pozytywne. Pacjenci wskazują przede wszystkim na większą przyjemność ze stosunku seksualnego, większy komfort psychiczny i bardzo mało skarży się na ból.
Zabieg ten jest w pełni legalny i łatwo dostępny, ale decyzja o nim musi być gruntownie przemyślana. Choć nie należy do najtańszych to jest to metoda jednorazowa i w pełni bezpieczna – daje większą skuteczność od tabletek antykoncepcyjnych!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest