Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przyczyny trzasków w uchu mogą być różne, od prozaicznych i łatwych do usunięcia, aż po poważne schorzenia, dlatego nie należy ich ignorować. Dowiedz się, co oznaczają trzaski w uszach i jak sobie z nimi poradzić.
Spis treści
Przyczyny trzasków w uszach
Szumy i trzaski w uchu najczęściej wynikają ze zbyt mocnego napięcia błony bębenkowej. Czasem wynika to z przedostania się płynu do kanału słuchowego lub obecności w nim ciała obcego, nawet niewielkiego, np. włosa. Jeśli trzaski w uchu pojawiają się podczas przełykania, być może winowajcą jest zalegająca woskowina. Z czynnością połykania wiążą się zmiany ciśnienia, a nadmiar wydzieliny blokuje kanał słuchowy i wywołuje nieprzyjemne doznania akustyczne. Trzaski w uchu bywają również wywoływane przez alergie, a zwłaszcza leki stosowane w ich łagodzeniu. Czasem mylnie rozpoznaje się trzaskanie w uchu zamiast problemów w układzie kostnym czaszki (szczególnie trzeszczenia stawów skroniowo-żuchwowych). Może być ono wywołane stanem zapalnym lub urazem mechanicznym. Czasem problem może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków, na przykład antybiotyków, poprzez czynniki chemiczne. Trzaski mogą się również pojawić w wyniku niektórych chorób, jak miażdżyca, nadciśnienie czy nadczynność tarczycy. W rzadkich przypadkach wynikają ze zmian nowotworowych.
Trzaski w uszach – pierwsza pomoc
Zazwyczaj trzaski w uchu, choć uciążliwe dla pacjenta, nie stanowią poważnego zagrożenia. Co więcej, często można w łatwy sposób usunąć ten problem. Jeśli wynikają z obecności wody lub ciała obcego w kanale słuchowym, czasem można spróbować pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości samodzielnie. W przypadku płynu spróbuj pochylić głowę w kierunku ucha, w którym słyszysz trzaski – istnieje szansa, że usuniesz obiekt dzięki sile grawitacji. Możesz też pomóc sobie, chwytając za małżowinę i lekko odchylając ją do tyłu, a następnie potrząsając. Jeśli to nie pomoże, ale ciało obce wystaje z ucha, możesz spróbować delikatnie wyciągnąć je za pomocą pęsety. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego, jeśli przedmiot ma ostre krawędzie lub okrągły kształt. W pierwszej sytuacji mógłby zranić wnętrze ucha, w drugim wyślizgnąć się i wpaść jeszcze głębiej do przewodu słuchowego. Jeżeli do ucha wpadł owad, możesz spróbować pozbyć się go, wlewając do ucha oleisty płyn, najlepiej z lidokainą, która uśmierci stworzenie (np. krople do uszu LIX, które są wyrobem medycznym). Następnie spróbuj go wytrząsnąć. Jeśli samodzielne pozbycie się problemu nie będzie możliwe lub jego próby okażą się nieskuteczne, jak najszybciej udaj się do lekarza. Samemu możesz spróbować też rozprawić się z nadmiarem woskowiny. Usuniesz ją za pomocą dostępnych w aptekach specjalnych kropli lub sprayu. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a nadmiar upłynnionej woskowiny dokładnie wytrzyj z użyciem wacika nasączonego ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem bardzo delikatnego detergentu. Nie używaj natomiast patyczków higienicznych, które nie tylko wpychają woskowinę głębiej do kanału słuchowego, lecz także mogą prowadzić do uszkodzeń w tej części ucha.
Trzaski w uszach a pomoc lekarska – gdzie się udać?
Jeśli nie udało się pozbyć trzasków w uchu domowymi sposobami, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ciało obce najczęściej usunie lekarz rodziny, choć w trudniejszych przypadkach konieczna będzie wizyta u laryngologa. Drugi ze specjalistów pomoże również w oczyszczeniu ucha z woskowiny. Jeżeli podejrzewasz, że trzaski w uchu są wynikiem stosowania leków na alergię, udaj się do swojego alergologa – nigdy nie odstawiaj ich na własną rękę. To samo dotyczy wszelkich innych leków. Jeśli sądzisz, że przyczyną problemu są kłopoty ze stawem żuchwowo-skroniowym, zasięgnij porady u stomatologa. Ewentualną nadczynność tarczycy mogą zwiastować symptomy, takie jak nagłe chudnięcie, uczucie ciepła czy utrata energii. Jeśli je odczuwasz, skontaktuj się z endokrynologiem lub lekarzem rodzinnym, który wystawi odpowiednie skierowanie. Podejrzenie zmian w układzie krwionośnym warto omówić z kardiologiem, który po ewentualnym rozpoznaniu, skieruje Cię do kolejnych specjalistów: chirurga naczyniowego w przypadku miażdżycy lub hipertensjologa, jeśli stwierdzi u Ciebie nadciśnienie. Zmiany nowotworowe wymagają pogłębionej diagnostyki, którą również może przeprowadzić lekarz rodzinny. Jeśli choroba zostanie stwierdzona, leczenie będzie prowadzić onkolog.
LIX/10274/03/22