Pojawienie się torbiela zazwyczaj wywołuje w nas niepokój – nic dziwnego, jest to przecież zmiana w naszym organizmie, która może pojawić się w każdej jego części. Najczęściej spotykany jest torbiel na jajniku, na nerce, wątrobie oraz torbiele w piersiach.
Spis treści
Czym jest torbiel?
Torbiel inaczej zwany też cystą najprościej mówiąc jest guzkiem wypełnionym płynem lub treścią o konsystencji galaretowatej. Co ważne zawartość torbiela nie jest znana do momentu chirurgicznego usunięcia lub eliminacji treści przy użyciu igły biopsyjnej i wykonaniu badań histopatologicznych. Najczęściej cysta wypełniona jest komórkami stanu zapalnego lub komórkami nowotworowymi. W drugim przypadku konieczne jest jak najszybsze usunięcie torbiela w całości – zanim zdąży przekształcić się w nowotwór. Zewnętrznie torbiel jest okrągłą strukturą, wyraźnie oddzieloną od organizmu – ostrzega nas przed pojawieniem się nieprawidłowości i przekształceniem się w niebezpieczny nowotwór.
Dlaczego w organizmie pojawiają się cysty?
Powodów powstawania torbieli jest wiele, jednak najczęściej wymienia się kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest uwarunkowanie genetyczne, czyli dziedziczenie powstawania torbieli (zazwyczaj mnogich) – jeżeli torbiele zostały wykryte u naszych bliskich przodków, jest bardzo prawdopodobne, że sami także będziemy się zmagać z tym problemem. Na pojawienie się torbieli mają wpływ czynniki zapalne –powstają w miejscu zaleczonego już stanu zapalnego. Cysta może także powstać w wyniku nieprawidłowej pracy danego organu, jeżeli w organizmie jakiś organ zaczyna źle funkcjonować bardzo prawdopodobne jest pojawienie się torbiela.
Jakie są objawy przy powstawaniu cyst?
Guzki, które widać na zewnątrz łatwo rozpoznać jako torbiele. Co jednak z tymi, które są niewidoczne dla oczu i ciężko je wyczuć rękoma, np. torbiel na nerce czy jajniku? Jeżeli niepokoi nas ból w okolicy nerki i najbliższych narządów, który promieniuje aż do odcinka lędźwiowego warto zrobić badania –może on bowiem świadczyć o powstaniu cysty. Jeżeli chodzi o torbiele na jajnikach często są one wykrywane dopiero podczas badania USG, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie pojawiają się żadne objawy. Najczęstsze to: ból podczas stosunku, zaburzenie wcześniej prawidłowego cyklu miesiączkowego, ból w okolicy podbrzusza oraz wzdęcia i nagłe powiększenie się obwodu brzucha (w tym przypadku należy jak najszybciej udać się do ginekologa – objaw ten może świadczyć o pojawieniu się torbiela nowotworowego).
Najczęściej występujące torbiele
U kobiet przeważnie występują cysty w okolicach dróg rodnych oraz na piersiach. Torbiele na jajnikach mogą pojawić się niespodziewanie u kobiet w każdym wieku. Jest aż około 40 typów tego rodzaju torbieli. Zazwyczaj wypełnione są krwią, litą tkanką lub płynem surowiczym.
Torbiele w piersi są zazwyczaj zmianą łagodną, która raczej nie niesie za sobą ryzyka zmian nowotworowych. Najczęściej występują podczas zmian hormonalnych u młodych kobiet. Można je wyczuć podczas samobadania piersi- są gładkie i niewielkie, jednak mogą ulec zmianom pod wpływem cyklu miesiączkowego.
Torbiel Bakera jest rodzajem cysty stawowej i występuje pod kolanem. Łatwo można go wyczuć – pojawia się bowiem w tym miejscu wypukłość pod skórą. Tego rodzaju cysta objawia się także bólem stawu kolanowego, który nasila się podczas chodzenia. Pojawia się także obrzęk stawu, zaczerwienienie oraz drętwienie łydki.
Cysty na twarzy, występują zazwyczaj u młodzieży, ale mogą pojawić się także u niemowląt. Jest to zapalna forma trądziku, po której niestety pozostają blizny. Tego rodzaju cysty powstają w wyniku zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych, nieprawidłowego złuszczania komórek oraz przerostu bakterii.
Jaki jest przebieg leczenia?
Kiedy zostanie zdiagnozowane pojawienie się torbiela w naszym organizmie lekarz podejmuje decyzje jak (i czy w ogóle) leczyć pacjenta. Jeżeli zmiany są niewielkie cysty nie są usuwane chirurgicznie (chyba że są to cysty wypełnione komórkami nowotworowymi – jeżeli potwierdzi to przeprowadzone badanie, należy je niezwłocznie usunąć). W zależności od rodzaju cysty można pozostać jedynie przy obserwacji, leczeniu hormonalnym lub wykonaniu zabiegu usunięcia guzka metodą laparoskopową.