To naturalne, że ludzie boją się śmierci, przecież wszyscy kiedyś umrzemy. Niektórzy boją się samej śmierci, inni aktu umierania. Jeśli jednak ten strach jest tak silny, że wpływa na codzienne życie, może przerodzić się w bardziej problematyczne zmartwienia i obawy nazwane tanatofobią, lękiem przed śmiercią. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne oficjalnie nie uznaje tanatofobii za zaburzenie. Jednak niepokój jaki może pojawić się z powodu tego strachu jest często przypisywany ogólnym stanom lękowym.
Spis treści
Religijne podłoże lęku
Tanatofobia pochodzi od greckiego słowa thanatos, które oznacza śmierć i phobos, strach. Lęk przed śmiercią u wielu ludzi może być związany z ich przekonaniami religijnymi, zwłaszcza jeśli w ich życiu pojawia się okres pytań i wątpliwości, z którymi musza się zmierzyć. Niektórzy myślą, że wiedzą, co stanie się po śmierci, ale martwią się, że mogą się mylić. Niektórzy uważają, że droga do zbawienia jest bardzo prosta i wąska i obawiają się, że wszelkie potknięcia lub błędy mogą spowodować ich wieczne potępienie. Osoby cierpiące na tanatofobię mogą obawiać się konsekwencji w życiu pozagrobowym z powodu potencjalnie negatywnych rzeczy, które zrobiły w przeszłości. Jeśli strach przed śmiercią ma podłoże religijne, pomocne jest zasięgnięcie porady u osoby stojącej na czele wspólnoty religijnej. Jednak nigdy nie powinno to zastępować tradycyjnego poradnictwa zdrowia psychicznego.
Symptomy
Objawy mogą pojawiać się i ustępować przez całe życie. Ktoś z łagodnym lękiem przed śmiercią może odczuwać zwiększony niepokój, gdy myśli o swojej śmierci lub śmierci bliskiej osoby, na przykład, gdy on lub członek rodziny jest poważnie chory.
Objawy tanatofobii obejmują drżenie, drętwienie, przyspieszone bicie serca, pocenie się, duszność i suchość w ustach.
Badania pokazują, że tanatofobia dotyka więcej kobiet niż mężczyzn, ponieważ kobiety częściej boją się śmierci niż mężczyźni. Zaskakujące jest, że osoby starsze nie są najpowszechniejszą grupą wiekową, w której występuje ta fobia, ale są to osoby w średnim wieku (40–59 lat). Ponadto wiele małych dzieci cierpi na tanatofobię, ponieważ brakuje im wiedzy o śmierci.
Jak pokonać tanatofobię?
Tanatofobia nie zawsze wymaga leczenia. Jeśli nie ma żadnych szczególnych konsekwencji w życiu człowieka, można się do niej dostosować i zachować nad nią kontrolę. Z drugiej strony, jeśli tanatofobia zakłóca codzienne funkcjonowanie człowieka, to powinien on skorzystać z psychoterapii. Wyboru terapii, dokonuje się na podstawie motywacji osoby dotkniętej fobią oraz czasu i energii, jaką może w nią zainwestować.
Leczenie lęku i fobii, takich jak tanatofobia, koncentruje się na złagodzeniu lęku i zmartwień związanych z tym tematem. Jest kilka możliwości leczenia:
Terapia rozmową
Dzielenie się doświadczeniami z terapeutą może pomóc lepiej radzić sobie z uczuciami. Psycholog może również nauczyć sposobów radzenia sobie, gdy pojawiają się odczucia lęku.
Terapia poznawczo-behawioralna
Ten rodzaj leczenia koncentruje się na tworzeniu praktycznych rozwiązań problemów. Celem jest ostateczna zmiana sposobu myślenia i uspokojenie umysłu, gdy stajesz w obliczu rozmowy o śmierci lub umieraniu.
Techniki relaksacyjne
Medytacjai techniki oddychania mogą pomóc zmniejszyć fizyczne objawy lęku, gdy się pojawią. Z biegiem czasu te techniki mogą pomóc ogólnie zredukować określone obawy.
Leki
Lekarz może przepisać leki zmniejszające niepokój i uczucie paniki, które są powszechne w przypadku fobii. Jednak rzadko są one rozwiązaniem długoterminowym. Mogą być używane przez krótki czas w połączeniu z terapią.
Perspektywy
Martwienie się o swoją przyszłość lub przyszłość ukochanej osoby wydaje się być normalne. Chociaż możemy żyć chwilą i cieszyć się sobą nawzajem, strach przed śmiercią lub umieraniem wciąż może być niepokojący.
Jeśli zmartwienia te zamienią się w panikę lub staną się zbyt ekstremalne, aby sobie z nim poradzić samodzielnie, dobrze jest poszukać pomocy specjalisty. Istnieje wiele sposobów, w jakie dana osoba może przezwyciężyć strach przed śmiercią, a specjalista zdrowia psychicznego będzie w stanie zaoferować wskazówki i wsparcie podczas tego procesu.