Kaszel jest szczególnie uciążliwą dolegliwością, szczególnie ten suchy. Zazwyczaj pojawia się podczas przeziębienia, trwa kilka dni, a leczyć go można zarówno domowymi sposobami, jak i lekami kupionymi bez recepty.
Spis treści
Suchy kaszel – czyli?
Suchy kaszel wynika z drażnienia błony śluzowej, krtani, oskrzeli czy gardła. W tym przypadku podczas kaszlu nie odkrztusza się żadna wydzielina. Ten rodzaj kaszlu powstaje chociażby podczas wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych – wirusy wprawdzie nie prowadzą do powstawania wydzieliny, jednak powodują uszkodzenie nabłonka oskrzeli. Ze względu na to różne czynniki mogą działać na nabłonek drażniąco, są to, np. śmiech czy szybszy oddech podczas wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji pojawia się suchy i męczący kaszel, który zanika wraz z odbudową nabłonka górnych dróg oddechowych.
Czym się objawia?
Aby podjąć odpowiednie działanie, musimy wiedzieć z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia (suchym czy mokrym). Suchy kaszel objawia się przede wszystkim drapaniem i łaskotaniem w gardle. W przeciwieństwie do kaszlu mokre nie jest odkrztuszana wydzielina. Poza tym suchy kaszel często objawia się w nocy, brzmi głucho oraz towarzyszy mu uczucie suchości w gardle.
Przyczyny
Kaszel suchy towarzyszy często przy infekcji górnych dróg oddechowych, jednak nie tylko. Aby poznać przyczynę suchego kaszlu najlepiej udać się do lekarza. Przyczyny mogą być różne:
- przewlekłe zapalenie dróg oddechowych;
- astma oskrzelowa;
- choroby serca;
- nowotwór płuc i oskrzeli;
- nadciśnienie płucne;
- niewydolność krążenia;
- alergia na pyłki roślin lub sierść zwierząt;
- refluks przełyku;
- dym papierosowy;
- przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu;
- przyjmowanie niektórych leków;
Jak widać przyczyny suchego kaszlu są różne – dlatego nie należy go bagatelizować. Do lekarza należy udać się koniecznie kiedy suchy kaszel jest długotrwały, a poza tym, kiedy oprócz niego pojawiły się wymioty, czy też gdy mimo zażywania środków wykrztuśnych kaszel suchy nie może przekształcić się w kaszel mokry. Niepokojąca jest też czas trwania infekcji (i utrzymywanie się wysokiej temperatury ciała –powyżej 39 stopni Celsjusza) – kiedy trzyma nas dłużej niż trzy dni, powinniśmy udać się do lekarza.
Suchy kaszel u dziecka jest niebezpieczny, kiedy powoduje duszenie się – jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że dziecko choruje na zapalenie krtani, które może nawet zagrażać jego życiu.
Jak zwalczyć suchy kaszel?
Suchy kaszel można zwalczyć zarówno lekami z apteki, jak i domowymi sposobami. Jeżeli chodzi o sposoby domowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na domowe syropy, które pomagają przy usunięciu nagromadzonej wydzieliny i przy okazji wzmacniają odporność organizmu. Najbardziej znanym syropem, który stosowały już nasze babcie i prababcie jest syrop z cebuli.
Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się suchego kaszlu jest odpowiednie nawilżanie powietrza w suchym pomieszczeniu. Nawet jeśli nie zniweluje go do końca, na pewno przyniesie ulgę choremu, ponieważ suche i ciepłe powietrze powoduje nasilenie suchego kaszlu, który jest bardzo męczący. W tym przypadku mogą się przydać różnego rodzaju urządzenia do nawilżania powietrza, prostszym sposobem jest natomiast umieszczenie w pomieszczeniu akwarium z wodą o powierzchni A4. Nie dość, że nawilża powietrze, to jest jeszcze elementem dekoracyjnym domu.
Dobrym sposobem jest stosowanie inhalacji, czyli wdychanie pary wodnej, w której znajdują się przeciwwirusowe, antybakteryjne i pomagające rozrzedzić wydzielinę. Wystarczy do gotującej się wody dodać kilka kropel olejku (eukaliptusowego, czy lawendowego) i wdychać powoli powstały napar.
Oprócz domowych sposobów na zwalczenie suchego kaszlu, można zastosować leki i preparaty kupione w aptece. Na pewno ulgę przyniesie nam dobrze dobrany syrop na suchy kaszel. Jest to często stosowane u dzieci, dorośli natomiast preferują tabletki na kaszel, które tak jak w przypadku syropu należy brać regularnie przez określony czas w odstępstwie kilku godzin.
Można także użyć maści rozgrzewających, które w składzie mają naturalne zioła i olejki. Posmarowanie nimi pleców i klatki piersiowej chorego bez wątpienia przyniesie mu ulgę. Maści rozgrzewające mogą być także stosowane jako inhalacja – bowiem podczas smarowania wdychamy ich zapach. Suchy kaszel to uciążliwa przypadłość, która pogarsza jakość życia chorego, dlatego najlepiej jak najszybciej jej przeciwdziałać.