Zdarzyło ci się z pewnością nie raz, że odchodziłeś od suto zastawionego stołu, cały obciążony tłustym i często niezdrowym jedzeniem. Jakie okazje sprzyjały takiemu objadaniu się? Imieniny cioci, rodzinne okazje, spotkania z przyjaciółmi, powitanie Nowego Roku? Za młodu twoja wątroba nie protestowała, a jak jest teraz, gdy jesteś starszy i bardziej narażony na choroby? Co znaczy stłuszczona wątroba, jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie?
Spis treści
Stłuszczenie wątroby – jak je rozpoznawać
Najlepszym badaniem stwierdzającym stłuszczenie wątroby jest USG, następnie badanie krwi i robienie tzw. prób wątrobowych. Ostatecznym badaniem jest biopsja wątroby, czyli badanie inwazyjne, ale stwierdza czy nie nastąpiło uszkodzenie organu, może być też stosowana w przypadku, gdy pozostałe badania są niejasne.
Stłuszczenie wątroby – przyczyny
Choroba ta występuje u osób z zaburzoną przemianą materii, a także tych co jedzą niezdrowo – dużo cukrów i tłuszczy nasyconych, a także osób, które mało się ruszają i mają raczej siedzący styl życia. Bardzo niebezpieczny dla wątroby jest wysokofruktozowy syrop kukurydziany, często dodawany do jogurtów, napojów, produktów cukierniczych, ketchupów i musztard.
Często początkowe stadium niektórych chorób powinno dać nam znać, że możemy być chorzy też na odtłuszczenie wątroby. Bowiem towarzyszą temu choroby tj. nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperlipidemia (nadmiar w organizmie cholesterolu LDL oraz tłuszczów – trójglicerydów).
Jakie objawy towarzyszą stłuszczeniu wątroby
Do najczęstszych objawów stłuszczenia wątroby należą: zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, powiększenie wątroby lub śledziony (to ostatnie jednak bardzo rzadko). Przy dużym stłuszczeniu, gdy wątroba staje się coraz większa, pojawia się dyskomfort po prawej stronie pod żebrem. Stłuszczenie wątroby dzielimy na dwie odmiany niealkoholowa (opisana powyżej) i alkoholowa. Alkohol również jest częstą przyczyną zaburzeń pracy wątroby. Pity w nadmiarze prowadzi do poważnych problemów, których nie należy ignorować i też jak widać powoduje spustoszenia w organizmie.
Często stłuszczenie wątroby może przebiegać bezobjawowo, ale wspomniane objawy mogą pozostawać niezauważalne. Wraz z współistniejącymi objawami schorzenie jest trudne do zdiagnozowania. Jednak rozwijająca się diagnostyka medyczna pozwala na jej właściwe rozpoznanie.
Leczenie chorej wątroby
Bardzo istotne jest zmiana stylu życia i odżywiania. Zrzucenie zbędnych kilogramów może zdziałać cuda i odciążyć nie tylko schorowaną wątrobę. Trzeba utrzymywać regularną aktywność fizyczną. Ważne jest tu regularność, gdyż pojedyncze zrywy do ćwiczeń z pewnością nie wniosą oczekiwanych efektów. Dziennie powinniśmy ćwiczyć 30-45 min dziennie. Może to być szybszy spacer (nordic walking), rower, basen, bieganie, gry zespołowe.
Jeśli chodzi o odżywianie to niezbędne jest ograniczenie produktów cukierniczych i tłuszczy zwierzęcych. Powinniśmy jeść warzywa i owoce – 5 porcji dziennie. Tłuszcze powinny być z nienasycone kwasy tłuszczowe, mające swe źródło w olejach roślinnych (rzepakowy, sojowy, słonecznikowy) orzechy (garść dziennie) i ryby (2-3 razy w tygodniu).
Na rynku nie są sprzedawane żadne leki na stłuszczenie wątroby, które by działały bezpośrednio. Jednak należy stosować leki na choroby współistnieje: cukrzycę, zaburzenia lipidowe i miażdżycę. Korzystnie działa na wątrobę kawa, również bezkofeinowa, najlepiej 1-2 filiżanki dziennie.
Ziołolecznictwo – zioła na wątrobę
Najbardziej znana wśród ziół pomoc dla wątroby jest to ostropest plamisty. Chroni on wątrobę przed toksynami, regeneruje, działa przeciwzapalnie i ochronnie. Karczoch zwyczajny również wspierą wątrobę i jest bogaty w cynarynę, która obniża poziom cholesterolu we krwi. Zaś mniszek lekarski działa wspomagająco na produkcję żółci w wątrobie, powoduje też lepszą pracę nerek. Należy stosować też przyprawy w przypadku stłuszczenia wątroby. I są to tymianek, majeranek, mięta i oregano.
Walka o zdrową wątrobę
W pokonaniu stłuszczenia wątroby nie jesteśmy pozostawieni sobie. Praktyczne wykorzystanie tej wiedzy pomoże ci w walce o lepsze zdrowie jutro. Przy stole z rodziną możemy ćwiczyć się w odmawianiu tłustych posiłków. Chociaż mogą paść słowa „ciocia się tak napracowała – jedz” jest to moment nie tylko zadbania o zdrową wątrobę, ale też miejscem, gdzie możemy praktykować naszą asertywność! Wszystko jest w twoich rękach. Powodzenia!