Stawianie baniek – czy działa?

Używano je już w starożytnych Chinach i Japonii, na bliskim wschodzie oraz w Europie. Były używane do leczenia rozmaitych dolegliwości. Niezwykle proste wykonanie oraz szerokie spectrum możliwości leczenia, które ofiarowały, znacząco wpłynęły na ich popularność. Jednakże, czy w dalszym ciągu są skuteczne? Czy dalej mają niesamowite właściwości lecznicze?

Bańki w dzisiejszych czasach

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu stawianie baniek było niezwykle często praktykowaną metodą. Bańki można było znaleźć niemalże w każdym domu. Niestety, od połowy XX wieku bańki przestały być oficjalną metodą leczenia, co trwa, aż do obecnej chwili. Mimo oficjalnego braku uznania dla stawiania baniek, metoda ta nie została zapomniana. W dalszym ciągu istnieją gospodarstwa domowe, znachorzy czy centra lecznicze, w których używa się baniek do leczenia najróżniejszych dolegliwości.

Rodzaje i sposoby stawiania baniek

Znane są trzy metody stawiania baniek. Każda z nich różni się tylko i wyłącznie odpowiednim przygotowaniem naczyń (baniek). Za każdym razem stawia się je wszystkie, w liczbie do 30 sztuk na plecach, brzuchu lub boku ciała.

Bańki suche

  1.  Bańki gorące (ogniowe) – tradycyjny i najpopularniejszy rodzaj baniek. W celu postawienia bańki należy delikatnie zwilżyć wodą brzegi naczynia. Następnie przygotowujemy patyczek z nasączonym denaturatem wacikiem na końcu, który ostatecznie podpalamy. Podpalony wacik na patyczku przybliżamy do nawilżonych wcześniej brzegów naczynia i ocieramy nim wnętrze bańki. Po wykonaniu wszystkich czynności przystawiamy bańkę do skóry i trzymamy, aż powietrze zostanie zassane (schładzające się gorące powietrze powoduje zmniejszenie ciśnienia).
  2.  Bańki zimne (próżniowe) – można w nich dokładnie kontrolować ciśnienie wewnątrz naczynia dzięki zainstalowaniu manometru. Żeby zainstalować bańkę wystarczy specjalną pompką zassać powietrze, a następnie je regulować w zależności od stanu pacjenta.
  3.  Bańki chińskie – jest to odmiana baniek zimnych. Są zbudowane całkowicie z gumy. W celu rozpoczęcia leczenia tą odmianą bańki należy najpierw przyłożyć bańkę do ciała. Kolejnym krokiem jest przyciśnięcie bańki, w celu stabilnego umieszczenia jej za pomocą podciśnienia.
  4. Bańki cięte – obecnie są już niestosowane. Leczenie przy użyciu tego rodzaju baniek polegało na delikatnym nacięciu skóry, a następnie wywołaniu zjawiska podciśnienia w celu odbarczania krwi.

Warto wiedzieć, że stawianie baniek u dzieci jest jak najbardziej możliwe. Jednakże, w przypadku dziecka zastosujemy tylko i wyłącznie bańkę tradycyjną (bańkę ogniową). Zamiast 30 sztuk, położymy maksymalnie 6 baniek. Co więcej, z uwagi na cienką i rozwijającą się skórę na kręgosłupie i na łopatkach nie postawimy tam baniek. Dodatkowo należy pamiętać, że dziecko po leczeniu bańkami powinno zostać parę dni w domu w celu lepszej regeneracji.

Przeciwwskazania w stawianiu baniek

Z racji stawiania rozgrzanych baniek na ciele warto pamiętać o sytuacjach, w których nie wykorzystamy baniek w leczeniu chorego. U osób z problemami z ciśnieniem, z zaburzoną krzepliwością krwi, czy nawet z za dużą temperaturą nie powinniśmy stawiać baniek. Grozi to pogorszeniem się bieżącego stanu pacjenta, a nawet nawrotem groźnej choroby. Co więcej, stawianie baniek jest także wyjątkowo niebezpieczne u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Użycie baniek w tej sytuacji może doprowadzić do zaostrzenia się choroby i gwałtownego pogorszenia się stanu pacjenta.

Warto zatem, przed rozpoczęciem leczenia zrobić szczegółowy wywiad z naszym pacjentem. Nie znając osoby, którą będziemy leczyć, możemy doprowadzić do ciężkich powikłań, pomimo naszych najszczerszych intencji.

Stawianie baniek, mimo, że nie jest oficjalnie uznawaną metodą, powinno pomóc przy różnych chorobach. Lecznicze działanie baniek pozwala na skuteczną i stosunkowo szybką regeneracje organizmu, przy niewielkim wysiłku i w krótkim czasie. Na plus przemawia tutaj prostota wykonania oraz wiele możliwości wykorzystania. Bańki mogą okazać się pomocne nawet po wysiłku fizycznym, można je wykorzystać do rozluźnienia zmęczonych mięśni. W przypadku choroby, jak i w codziennym życiu, warto zwrócić uwagę na tą metodę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest