Skuteczny sposób na leczenie astygmatyzmu

ludzkie oko zbliżenie

Wady wzroku dotykają osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Do tych występujących naprawdę często zalicza się – obok krótkowzroczności oraz dalekowzroczności – także astygmatyzm. W przypadku tej wady postrzegany obraz jest zamglony i nieostry. W efekcie wszystkie przedmioty zdają się być rozmyte. Aby widzieć prawidłowo, niezbędne są odpowiednio dobrane okulary. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie chce ich nosić. Wynika to z braku komfortu, nierzadko również przekonania, że po prostu źle się w nich wygląda. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest laserowe leczenie astygmatyzmu. To naprawdę skuteczny sposób na to, aby cieszyć się perfekcyjnym widzeniem bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Co to jest astygmatyzm?

W przypadku astygmatyzmu mamy do czynienia ze zniekształceniem rogówki. Jeśli nasze oko zbudowane jest prawidłowo, to rogówkę można porównać do piłki. W przypadku astygmatyzmu nie jest ona symetryczna, a jej krzywizny załamują się. W efekcie nie przypomina ona już piłki do gry w siatkówkę czy koszykówkę, ale tą, po którą sięgają zawodnicy grający w rugby. Zniekształcenie rogówki sprawia, że promienie świetlne wpadające do naszego oka rozpraszają się w sposób nieprawidłowy. Dochodzi do powstania nieostrego i zamazanego obrazu, co najczęściej jest powodem zgłoszenia się do specjalisty. Im większa wada, tym oczywiście większe zniekształcenie widzenia. Na szczęście dostępne dzisiaj leczenie laserowe doskonale radzi sobie z astygmatyzmem, przywracając prawidłowy kształt rogówki. We współpracy z https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie przyjrzymy się sprawie bliżej.

Skąd bierze się astygmatyzm?

Naukowcy zajmujący się astygmatyzmem tak naprawdę nie do końca wiedzą, co jest podłożem jej powstawania. Wiemy jednak dzisiaj, że wada ta może być dziedziczna. Prowadzone badania pokazują bowiem, że często dotyka ona dzieci, u których rodziców również stwierdzono astygmatyzm. Ciekawym jest bez wątpienia fakt, że jest to jedna z bardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Prawie połowa populacji może mieć zniekształconą rogówkę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli bowiem wada jest niewielka, nie przekłada się istotnie na jakość widzenia. Osoby takie nie zgłaszają się więc do lekarza okulisty.

Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?

Jak już wspomnieliśmy, wada ta na ogół wymaga zastosowanie szkieł korekcyjnych. Osoby z astygmatyzmem często nie chcą ich jednak nosić. Jest to bowiem duża uciążliwość zwłaszcza dla tych, którzy są naprawdę aktywni. Obecnie można jednak zdecydować się na nowoczesne leczenie laserowe, które pozwala na przywrócenie rogówce jej prawidłowego kształtu. Wiele osób obawia się poddania zabiegowi, sądząc, że jest on bolesny i niebezpieczny. Tymczasem okazuje się, że nie ma się czego bać. Przeprowadzany jest w znieczuleniu, co oznacza, że pacjent nic nie czuje. Ryzyko powikłań jest naprawdę niewielkie. Efekt jest trwały i pozwala wyeliminować konieczność noszenia szkieł korekcyjnych. Obecnie nie brakuje specjalistów zajmujących się leczeniem astygmatyzmu z wykorzystaniem właśnie lasera. Jeśli zmagasz się z tą wadą, nie bój się laserowej korekcji.

 

Tekst przygotowany przez partnera serwisu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest