Skręcenie kostki – Jak poradzić sobie z bólem?

Do jednego z najczęstszych sportowych urazów zaliczamy skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywanego kostką. Uraz ten dotyczy nie tylko sportowców. Skręcić kostkę możemy nawet podczas spaceru na nierównej drodze czy nieostrożności przy schodzeniu ze schodów. Warto wiedzieć jak postępować, gdy “źle stanęliśmy” i pojawił się ból.

Skręceniem stawu skokowego określamy uszkodzenie tkanek miękkich stabilizujących staw, do których zaliczamy torebkę stawową oraz więzadła. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku nagłego zagięcia stopy do zewnątrz, gdy ruch w stawie przekracza zakres fizjologiczny. W zależności od stopnia uszkodzenia wyróżniamy skręcenie:

  • I° – rozciągniecie więzadeł,
  • II° – rozdarcie torebki stawowej,
  • III° – rozdarcie torebki stawowej i więzadeł
  • IV° – oderwanie więzadła z fragmentem kostnym

Typowymi objawami skręcenia są szybko pojawiający się obrzęk, ból i niekiedy krwiak w okolicy kostki bocznej. Nasilenie objawów zależy od stopnia uszkodzenia. Przy samym rozciągnięciu więzadeł możliwe jest jeszcze dokończenie aktywności ruchowej, dopiero później pojawia się obrzęk, ograniczenie ruchu i ból. W przypadku całkowitego rozdarcia więzadeł następuje nagły, silny ból, nasilający się przy każdej próbie ruchu, z towarzyszącym masywnym obrzękiem oraz krwiakiem. Stanie na uszkodzonej nodze jest niemożliwe.

Ogólne zasady postępowania w leczeniu skręconej kostki łatwo zapamiętać z akronimem RICE:

  • Rest – odpoczynek, czyli odciążenie kończyny. Czasowe odciążenie
    i unieruchomienie kończyny pozwala na gojenie tkanek miękkich,
  • Ice – lód, chłodzenie przez pierwsze 2 dni w ostrej fazie,
  • Compression – ucisk (opaska elastyczna, orteza lub stabilizator),
  • Elevation – uniesienie kończyny zmniejszające obrzęk,

Dodatkowo w celu zmniejszenia objawów bólowych warto posmarować miejsce bólu żelem przeciwbólowym np. Dip Rilif.

Zastosowanie się do powyżej wymienionych zasad powinno pomóc w szybkim powrocie do zdrowia w przypadku skręcenia niewielkiego stopnia. Przy poważniejszym urazie konieczna będzie wizyta u lekarza ortopedy, szczególnie przy nasilonej bolesności oraz masywnym obrzęku. Lekarz po ocenie stopnia uszkodzenia, zaproponuje odpowiednie leczenie i unieruchomienie (opaska elastyczna, stabilizator lub gips). Czasami obecny krwiak może wymagać opróżnienia ze stawu. Przy nasilonych dolegliwościach bólowych, aby wykluczyć złamanie lekarz może zalecić wykonanie RTG. Jeżeli doszło do uszkodzenia więzadeł wskazane jest leczenie operacyjne.

Nawracające skręcenia kostki występują aż w 40% przypadków, dlatego ważne jest właściwie zastosowane leczenie. Po wyleczeniu urazu wczesne rozpoczęcie rehabilitacji i wzmacnianie mięśni strzałkowych utrzymujących stopę w odpowiedniej pozycji zapobiega kolejnym nawrotom.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *