Rzucanie palenia – dlaczego warto?

Dodano:07.12.2021 08:12
Udostępnij

Nowy Rok kojarzy się nam z planami, postanowieniami i zmianami w życiu. Nie bez powodu – wchodząc w kolejny rok, zamykamy za sobą pewien etap i dążymy do uzyskania lepszej wersji samego siebie. Pragniemy więcej podróżować, schudnąć lub znaleźć wymarzoną pracę. Jednym z częstszych i z pewnością najlepszych postanowień jest rzucenie palenia. Takie noworocznie postanowienie wymaga jednak dużej motywacji i zaangażowania, także ze strony najbliższych osób. Efekty będą warte ciężkiej pracy, którą możemy na różne sposoby wspierać.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Zaprzestanie palenia papierosów niesie za sobą szybkie i długotrwałe korzyści dla zdrowia. Warto wiedzieć, że dym tytoniowy zawiera w swoim składzie aż 4000 związków chemicznych, w tym około 40 czynników rakotwórczych i toksycznych. Wdychając je, zwiększamy ryzyko poważnych chorób takich jak nowotwory płuc i krtani, udar mózgu czy zawał serca. Udowodniono, że już po 24 godzinach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, zaś w ciągu najbliższych 3 miesięcy poprawia się upośledzona paleniem sprawność fizyczna i wydolność. Palenie papierosów powoduje bezpłodność, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, pogorszenie kondycji skóry i włosów. Dbając o swoje zdrowie, w pierwszej kolejności warto zrezygnować z tak negatywnego nałogu.

Dodatkowo należy wspomnieć, że rzucenie palenia ma korzyści finansowe. Tym bardziej, że tytoń staje się coraz droższy – miesięcznie możemy dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych w przypadku jednej osoby. Rezygnacja z papierosów wpłynie pozytywnie na stan zdrowia naszych bliskich. To ważne szczególnie, gdy mieszkamy z dziećmi, osobami starszymi lub dorosłymi z osłabioną odpornością. Bierne palenie ma równie poważne konsekwencje, jak palenie czynne. Warto zadbać o siebie i bliskich, a nadchodzący Nowy Rok może stanowić pierwszy etap w dążeniu do celu.

Co pomoże rzucić palenie?

Stworzono wiele akcesoriów i pomocy mających na celu zwiększenie efektywności rzucania papierosów. Wielu palaczy rezygnuje po krótkim czasie lub powraca do nałogu. Aby skutecznie rzucić palenie, należy wykazać się dużym samozaparciem i świadomością. Warto jednocześnie wspomóc się środkami farmakologicznymi czy pomocniczymi, takimi jak gumy do żucia czy plastry. Jedną ze skuteczniejszych metod jest nikotynowa terapia zastępcza, czyli przyjmowanie nikotyny w kontrolowanych, coraz mniejszych dawkach. Dzięki temu odstawienie papierosów nie jest aż tak dotkliwe, a wraz z upływem czasu możemy zmniejszać dostarczaną do organizmu dawkę. Po pewnym czasie możliwe będzie jej całkowite odstawienie. Gumy do żucia, tabletki, aerozole i leki typu Desmoxan czy Tabex mają na celu zmniejszenie głodu nikotynowego oraz łagodzenie wszystkich objawów związanych z odstawieniem nikotyny. Każda dobra apteka online będzie posiadać w ofercie tego typu produkty. Będą one także dobrym prezentem gwiazdkowym dla bliskiej nam osoby, która chce rzucić palenie.

Zaprzestanie palenia wiąże się z wystąpieniem szeregu objawów – w ten sposób organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji. Typowe są:

  • zawroty głowy,
  • przyspieszone bicie serca,
  • wahania ciśnienia tętniczego,
  • wzrost apetytu,
  • bóle głowy,
  • wahania nastroju, tendencja do agresji,
  • nudności.

Wiele osób twierdzi, że najbardziej uciążliwą konsekwencją jest nadmierne, niekontrolowanie spożywania posiłków, co w krótkim czasie może doprowadzić do znacznego przybrania na wadze. Aby uniknąć przytycia należy jeść 4-5 posiłków dziennie o ustalonej porze dnia. Nie można omijać choćby jednego z nich. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm, wpłyniemy na gospodarkę hormonalną i unikniemy napadu głodu. Jeśli już się pojawi, najlepiej jest sięgnąć po gumę do żucia.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Jak przebiega realizacja recepty online?

12 maja 2022

Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie...więcej

Ten suplement pomoże Ci zbudować lepszą kondycję

12 maja 2022

Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondyc...więcej

Trzaski w uchu – przyczyny, leczenie, zapobieganie

12 maja 2022

Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pom...więcej

Owsica – choroba pasożytnicza. Co o niej wiemy?

05 kwietnia 2022

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi pop...więcej