Nowy Rok kojarzy się nam z planami, postanowieniami i zmianami w życiu. Nie bez powodu – wchodząc w kolejny rok, zamykamy za sobą pewien etap i dążymy do uzyskania lepszej wersji samego siebie. Pragniemy więcej podróżować, schudnąć lub znaleźć wymarzoną pracę. Jednym z częstszych i z pewnością najlepszych postanowień jest rzucenie palenia. Takie noworocznie postanowienie wymaga jednak dużej motywacji i zaangażowania, także ze strony najbliższych osób. Efekty będą warte ciężkiej pracy, którą możemy na różne sposoby wspierać.
Spis treści
Dlaczego warto rzucić palenie?
Zaprzestanie palenia papierosów niesie za sobą szybkie i długotrwałe korzyści dla zdrowia. Warto wiedzieć, że dym tytoniowy zawiera w swoim składzie aż 4000 związków chemicznych, w tym około 40 czynników rakotwórczych i toksycznych. Wdychając je, zwiększamy ryzyko poważnych chorób takich jak nowotwory płuc i krtani, udar mózgu czy zawał serca. Udowodniono, że już po 24 godzinach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, zaś w ciągu najbliższych 3 miesięcy poprawia się upośledzona paleniem sprawność fizyczna i wydolność. Palenie papierosów powoduje bezpłodność, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, pogorszenie kondycji skóry i włosów. Dbając o swoje zdrowie, w pierwszej kolejności warto zrezygnować z tak negatywnego nałogu.
Dodatkowo należy wspomnieć, że rzucenie palenia ma korzyści finansowe. Tym bardziej, że tytoń staje się coraz droższy – miesięcznie możemy dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych w przypadku jednej osoby. Rezygnacja z papierosów wpłynie pozytywnie na stan zdrowia naszych bliskich. To ważne szczególnie, gdy mieszkamy z dziećmi, osobami starszymi lub dorosłymi z osłabioną odpornością. Bierne palenie ma równie poważne konsekwencje, jak palenie czynne. Warto zadbać o siebie i bliskich, a nadchodzący Nowy Rok może stanowić pierwszy etap w dążeniu do celu.
Co pomoże rzucić palenie?
Stworzono wiele akcesoriów i pomocy mających na celu zwiększenie efektywności rzucania papierosów. Wielu palaczy rezygnuje po krótkim czasie lub powraca do nałogu. Aby skutecznie rzucić palenie, należy wykazać się dużym samozaparciem i świadomością. Warto jednocześnie wspomóc się środkami farmakologicznymi czy pomocniczymi, takimi jak gumy do żucia czy plastry. Jedną ze skuteczniejszych metod jest nikotynowa terapia zastępcza, czyli przyjmowanie nikotyny w kontrolowanych, coraz mniejszych dawkach. Dzięki temu odstawienie papierosów nie jest aż tak dotkliwe, a wraz z upływem czasu możemy zmniejszać dostarczaną do organizmu dawkę. Po pewnym czasie możliwe będzie jej całkowite odstawienie. Gumy do żucia, tabletki, aerozole i leki typu Desmoxan czy Tabex mają na celu zmniejszenie głodu nikotynowego oraz łagodzenie wszystkich objawów związanych z odstawieniem nikotyny. Każda dobra apteka online będzie posiadać w ofercie tego typu produkty. Będą one także dobrym prezentem gwiazdkowym dla bliskiej nam osoby, która chce rzucić palenie.
Zaprzestanie palenia wiąże się z wystąpieniem szeregu objawów – w ten sposób organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji. Typowe są:
- zawroty głowy,
- przyspieszone bicie serca,
- wahania ciśnienia tętniczego,
- wzrost apetytu,
- bóle głowy,
- wahania nastroju, tendencja do agresji,
- nudności.
Wiele osób twierdzi, że najbardziej uciążliwą konsekwencją jest nadmierne, niekontrolowanie spożywania posiłków, co w krótkim czasie może doprowadzić do znacznego przybrania na wadze. Aby uniknąć przytycia należy jeść 4-5 posiłków dziennie o ustalonej porze dnia. Nie można omijać choćby jednego z nich. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm, wpłyniemy na gospodarkę hormonalną i unikniemy napadu głodu. Jeśli już się pojawi, najlepiej jest sięgnąć po gumę do żucia.