Nowy Rok kojarzy się nam z planami, postanowieniami i zmianami w życiu. Nie bez powodu – wchodząc w kolejny rok, zamykamy za sobą pewien etap i dążymy do uzyskania lepszej wersji samego siebie. Pragniemy więcej podróżować, schudnąć lub znaleźć wymarzoną pracę. Jednym z częstszych i z pewnością najlepszych postanowień jest rzucenie palenia. Takie noworocznie postanowienie wymaga jednak dużej motywacji i zaangażowania, także ze strony najbliższych osób. Efekty będą warte ciężkiej pracy, którą możemy na różne sposoby wspierać.
Zaprzestanie palenia papierosów niesie za sobą szybkie i długotrwałe korzyści dla zdrowia. Warto wiedzieć, że dym tytoniowy zawiera w swoim składzie aż 4000 związków chemicznych, w tym około 40 czynników rakotwórczych i toksycznych. Wdychając je, zwiększamy ryzyko poważnych chorób takich jak nowotwory płuc i krtani, udar mózgu czy zawał serca. Udowodniono, że już po 24 godzinach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, zaś w ciągu najbliższych 3 miesięcy poprawia się upośledzona paleniem sprawność fizyczna i wydolność. Palenie papierosów powoduje bezpłodność, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, pogorszenie kondycji skóry i włosów. Dbając o swoje zdrowie, w pierwszej kolejności warto zrezygnować z tak negatywnego nałogu.
Dodatkowo należy wspomnieć, że rzucenie palenia ma korzyści finansowe. Tym bardziej, że tytoń staje się coraz droższy – miesięcznie możemy dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych w przypadku jednej osoby. Rezygnacja z papierosów wpłynie pozytywnie na stan zdrowia naszych bliskich. To ważne szczególnie, gdy mieszkamy z dziećmi, osobami starszymi lub dorosłymi z osłabioną odpornością. Bierne palenie ma równie poważne konsekwencje, jak palenie czynne. Warto zadbać o siebie i bliskich, a nadchodzący Nowy Rok może stanowić pierwszy etap w dążeniu do celu.
Stworzono wiele akcesoriów i pomocy mających na celu zwiększenie efektywności rzucania papierosów. Wielu palaczy rezygnuje po krótkim czasie lub powraca do nałogu. Aby skutecznie rzucić palenie, należy wykazać się dużym samozaparciem i świadomością. Warto jednocześnie wspomóc się środkami farmakologicznymi czy pomocniczymi, takimi jak gumy do żucia czy plastry. Jedną ze skuteczniejszych metod jest nikotynowa terapia zastępcza, czyli przyjmowanie nikotyny w kontrolowanych, coraz mniejszych dawkach. Dzięki temu odstawienie papierosów nie jest aż tak dotkliwe, a wraz z upływem czasu możemy zmniejszać dostarczaną do organizmu dawkę. Po pewnym czasie możliwe będzie jej całkowite odstawienie. Gumy do żucia, tabletki, aerozole i leki typu Desmoxan czy Tabex mają na celu zmniejszenie głodu nikotynowego oraz łagodzenie wszystkich objawów związanych z odstawieniem nikotyny. Każda dobra apteka online będzie posiadać w ofercie tego typu produkty. Będą one także dobrym prezentem gwiazdkowym dla bliskiej nam osoby, która chce rzucić palenie.
Zaprzestanie palenia wiąże się z wystąpieniem szeregu objawów – w ten sposób organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji. Typowe są:
Wiele osób twierdzi, że najbardziej uciążliwą konsekwencją jest nadmierne, niekontrolowanie spożywania posiłków, co w krótkim czasie może doprowadzić do znacznego przybrania na wadze. Aby uniknąć przytycia należy jeść 4-5 posiłków dziennie o ustalonej porze dnia. Nie można omijać choćby jednego z nich. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm, wpłyniemy na gospodarkę hormonalną i unikniemy napadu głodu. Jeśli już się pojawi, najlepiej jest sięgnąć po gumę do żucia.
Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie...więcej
Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondyc...więcej
Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pom...więcej
Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi pop...więcej