Roztocza czym są i czy nam zagrażają?

Roztocza są małymi pajęczakami, niewidocznymi gołym okiem, które najbardziej lubią ciepłe, wilgotne oraz zakurzone miejsca. Ich odnóża oraz odchody są przyczyną alergii u wielu osób, przez co wywołują takie dolegliwości jak katar sienny, kaszel, wysypka lub zapalenie spojówek. Najczęstsze roztocza, z którymi się spotykamy, to roztocza kurzu domowego.

Czym są roztocza?

Roztocza kurzu domowego są bardzo małymi pajęczakami, ich rozmiar wynosi najwięcej jeden milimetr, więc nie jest możliwe, abyśmy dostrzegli je gołym okiem. Najczęściej znajdują się na dywanach, zasłonach, narzutach, materacach oraz w kurzu gromadzącym się w domu. Wybierają takie miejsca, ponieważ mają w nich dostęp do pożywienia, którym jest nasz naskórek. Ponadto, w takich miejscach wilgoć powietrza wynosi około 80%,a temperatura pomiędzy 17 a 30 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi roztoczy. Oprócz naskórka, roztocza żywią się również pleśnią oraz pyłkami roślin, które osiadają na meblach. Dom jest więc dla nich idealnym miejscem do rozwijania się, ponieważ w ciągu dnia człowiek gubi około grama naskórka. W odchodach roztoczy znajduje się guanina, czyli substancja wywołująca alergię. Szkodliwe substancje najczęściej znajdują się na meblach lub w powietrzu i wtedy są przez nas wdychane.

Czy roztocza są groźne dla zdrowia?

Roztocza mogą powodować alergię, której objawy przypominają alergię na pyłki. Objawy pojawiają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, mimo że warunki sprzyjające rozwojowi roztoczy są najlepsze wiosną i latem. Jednak jesienią i zimą roztocza wydzielają więcej odchodów, a oprócz tego do ich rozwoju przyczynia się rzadsze wietrzenie mieszkań. Najczęstszymi objawami alergii na roztocza są między innymi nieżyt nosa wraz ze swędzeniem, kichaniem oraz wydzieliną, drapanie w gardle, suchy kaszel lub infekcje dróg oddechowych. Może również wystąpić zapalenie spojówek oraz atopowe zapalenie skóry, a także ataki astmy oskrzelowej. Zdarza się, że możemy zaobserwować tylko jeden z wymienionych objawów, jednak mogą się również pojawić wszystkie z nich.

Jak leczyć alergię na roztocza?

Jeżeli zaobserwujemy objawy alergii na roztocza, powinniśmy skorzystać z pomocy alergologa, który z pewnością wykona testy alergiczne i ustali, czy to rzeczywiście uczulenie na roztocza. Następnie dobierze odpowiednie leki. Oprócz tego, możemy kupić leki dostępne w aptekach, na przykład leki antyhistaminowe. Wydzielanie histaminy wywołuje objawy, dlatego leki działają łagodząco na uciążliwe dolegliwości. Jeżeli doświadczamy nieżytu nosa, dobrym pomysłem jest zakupienie kropli do nosa, których celem jest udrożnienie nosa. Ponadto, gdy mamy takie objawy jak swędzenie lub łzawienie oczu, możemy skorzystać z kropli do oczu, które wypłuczą substancje uczulające. Musimy jednak pamiętać, że preparaty dostępne bez recepty w aptece nie leczą alergii, a jedynie łagodzą jej objawy. Innym sposobem na pozbycie się objawów alergii jest odczulanie, które polega na kontakt alergika z alergenem, aby sprawić, ze organizm zaakceptuje działanie alergenu. Taka terapia może trwać nawet kilka lat.

Jak zapobiegać roztoczom?

Musimy pamiętać, że całkowite pozbycie się roztoczy nie jest możliwe, jednak jest kilka sposobów, aby im zapobiegać. Jednym z nich jest regularne odkurzanie oraz rezygnacja z zamiatania na sucho, ponieważ zamiatanie nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Ponadto, powinniśmy często prać dywany, zasłony oraz koce. Aby pozbyć się jak najwięcej roztoczy, pierzmy w temperaturze 60 stopni. Możemy także zmniejszyć liczbę mebli, na których zalega kurz. Ważne jest również częste wietrzenie mieszkania, ponieważ utrzymujemy wtedy niższa wilgotność powietrza oraz temperaturę. Koce, ubrania, książki lub podobne przedmioty nie trzymajmy na wierzchu, a w szafkach, aby nagromadziło się na nich jak najmniej kurzu.

Roztocza są obecne w każdym mieszkaniu i nie możemy ich całkowicie wyeliminować, jednak przy odpowiednim dbaniu o mieszkanie możemy znacząco zmniejszyć ich liczbę. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu objawów alergii oraz utrzymamy pomieszczenia w większej czystości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest