Rezonans magnetyczny jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne zachodzące w organizmie człowieka. Na czym polega rezonans magnetyczny i kiedy jest zalecany?
Rezonans magnetyczny (nazywany MRI) jest badaniem, które pozwala na uzyskanie obrazów przekrojów wnętrza ciała. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu w badaniu silnego pola magnetycznego. Rezonans magnetyczny nie wytwarza szkodliwego promieniowania. Jest więc całkowicie bezpieczny dla zdrowia badanego.
Spis treści
Rezonans magnetyczny – wskazania do badania
Wskazań do badania rezonansem magnetycznym jest mnóstwo. Ułatwia ono wczesne zdiagnozowanie nowotworu. Wykonywane jest do oceny pracy mózgu, serca, jamy brzusznej. Pomaga w diagnozie dróg żółciowych i układu moczowego. Badanie wykonuje się w przypadku wad rozwojowych oraz schorzeń i chorób ośrodkowego układu nerwowego. Rezonans jest jedną z najdokładniejszych metod pozwalających wykryć nieprawidłowości. Często wykorzystywany jest także do obrazowania skutków urazów.
Jak przygotować się do badania?
Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do badania rezonansem magnetycznym. Jeśli nie jest wskazane podanie środka kontrastowego, badany nie musi być na czczo. W przypadku wystąpienia takiego zalecenia nie można spożywać posiłku na 6 godzin przed badaniem. W niektórych przypadkach do badania jamy brzusznej pacjent może zostać poproszony o wypicie wody. Decyzję o podaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz radiolog na podstawie dokumentacji, wskazań diagnostycznych i badań laboratoryjnych (zwłaszcza kreatyniny). Kobieta karmiąca piersią po podaniu kontrastu nie może karmić dziecka przez kolejne 24 godziny.
Pacjent, który przychodzi na rezonans magnetyczny głowy (najczęściej wykonywane badanie), powinien zrezygnować z makijażu i lakieru do włosów. Jeśli badany przyjmuje na stałe leki, może je zażyć przed badaniem. Należy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów jak np. guziki, klucze, biżuteria, pasek, zegarek, okulary, karty płatnicze, aparat słuchowy zewnętrzny, telefon komórkowy. Badaniu nie mogą być poddawane osoby, które mają rozrusznik serca, klipsy naczyniowe po operacjach laparoskopowych lub odłamki w sąsiedztwie naczyń, narządów miąższowych, gałek ocznych, płytki ortopedyczne. Nie zaleca się go kobietom w I trymestrze ciąży oraz cierpiącym na klaustrofobię. W przypadku dzieci można podać środki uspokajające.
Na czym polega badanie?
Podczas badania pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. Powinien zgłaszać wszelkie niedogodności. Badany kładzie się na ruchomej leżance, która wsuwa się do aparatu. Pacjent musi leżeć nieruchomo, bo ruch może spowodować niewyraźny obraz badanego fragmentu ciała. Badanie trwa od 30 do 60 minut.
Rezonans magnetyczny – cena
W zależności od ośrodka i rodzaju badania ceny wahają się pomiędzy 400 a 1200 złotych.
Idąc na badanie, pacjent powinien zabrać ze sobą: skierowanie na badanie (aktualne!), wynik oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi, poprzednie wyniki badań diagnostycznych, dowód osobisty. Osoby niepełnoletnie powinny przyjść na badanie w towarzystwie opiekuna prawnego i zabrać książeczkę zdrowia dziecka.