Schorzenia kręgosłupa bywają niezwykle uciążliwe. Choć zwykle przyzwyczajamy się do ich przyczyn, głównie naszego codziennego trybu życia (siedząca praca, brak aktywności), to już same bóle pleców nie muszą stawać się rutyną. W przypadku przewlekłych dolegliwości nieoceniona okazuje się rehabilitacja pleców, czyli rozmaite masaże i zabiegi wspomagające kondycję kręgosłupa. Szukasz terapii wprost z gabinetu fizjoterapeuty, jednak nie masz czasu na częste wizyty? Dowiedź się, jak działa elektrostymulacja TRU+!
Spis treści
Rehabilitacja kręgosłupa – na czym polega?
Zabiegi rehabilitacyjne stosuje się u osób, które doznają m.in. bólu pleców. Dolegliwości te mogą mieć różne przyczyny, począwszy od wad postawy i niedostatecznej aktywności fizycznej, poprzez nadmierne obciążenie kręgosłupa i skończywszy na poważnych schorzeniach, zmianach zwyrodnieniowych i urazach sportowych.
Rehabilitacja pleców obejmuje nie tylko ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, ale także masaże relaksacyjne i metody bazujące na prawach fizyki. Wszelkie zabiegi tego typu dobiera specjalista, mając na uwadze rodzaj schorzenia, z jakim się zmagamy. Zawsze jednak, gdy doskwiera Ci ból pleców, rehabilitacja z pewnością okaże się najlepszym wsparciem leczenia, a w wielu przypadkach jest pierwszym krokiem podejmowanym w celu redukcji dyskomfortu i napięcia mięśniowego.
W zależności od potrzeb rehabilitacja kręgosłupa (przy zmianach zwyrodnieniowych) i pleców (w przypadku nadwyrężenia mięśni, stawów i więzadeł) ma na celu:
- wzmocnienie kręgosłupa, m.in. poprzez poprawę siły mięśniowej;
- rozluźnienie mięśni w przypadku nadmiernego napięcia, w tym pochodzenia nerwowego;
- redukcję bólu, co najczęściej stanowi nadrzędny cel dla osoby chorej.
Rehabilitacja pleców w domu, czy wizyta u lekarza?
Nie każdy ból pleców wymaga wizyty u lekarza. W większości przypadków dolegliwości można łagodzić stosując domowe sposoby, przy czym często niezbędna okazuje się odpowiednia rehabilitacja i wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa. Te z kolei warto dobierać pod okiem fizjoterapeuty.
Należy jednak pamiętać, że mocny ból może wynikać z wysunięcia krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku), a w niektórych przypadkach schorzenia tego typu muszą być leczone operacyjnie. Rzadko przewlekłe bóle pleców mogą również świadczyć o poważnych zmianach, w tym nowotworowych. Niekiedy promieniujący ból pleców wynika z chorób narządów wewnętrznych, np. nerek. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną Twoich dolegliwości, warto zasięgnąć porady specjalisty. Wówczas lekarz poinstruuje Cię o dalszym postępowaniu.
Wypróbuj elektrostymulację w warunkach domowych
Jeśli bóle pleców trwają przewlekle i masz pewność, że nie odpowiadają za nie poważne zmiany, możesz stosować terapię przeciwbólową bez wychodzenia z domu. Jedną z metod stosowanych do redukcji bólu jest elektrostymulacja, czyli poddawanie tkanek działaniu fal TENS, opierających się na przezskórnej stymulacji zakończeń nerwowych. Metoda ta stanowi także doskonałe uzupełnienie leczenia i innych zabiegów skierowanych ku poprawie kondycji pleców.
Urządzenie do elektrostymulacji TRU+ może być używane przez każdego, kto chce ograniczyć stosowanie doustnych środków przeciwbólowych. W jaki sposób fale TENS redukują ból? Otóż są to prądy o niskiej częstotliwości, emitowane przez TRU+ w formie 3-etapowej terapii. Fale blokują przekaz sygnałów bólowych, dzięki czemu informacja sensoryczna nie dociera do ośrodkowego układu nerwowego.
Ponadto TRU+ inicjuje wzmożoną produkcję środków przeciwbólowych, w jakie obdarzyła nas natura – beta-endorfin wytwarzanych przez nasz własny organizm. Dzięki beta-endorfinom ból pleców nie powraca nawet przez wiele godzin po zakończeniu zaledwie 30-minutowej terapii tru plus.
TENS to metoda fizjoterapeutyczna wykorzystywana w profesjonalnych gabinetach od wielu lat. Skuteczność fal o niskiej częstotliwości została potwierdzona za pomocą badań klinicznych. Od niedawna natomiast rehabilitacja pleców za pomocą elektrostymulacji może być komfortowo stosowana w domu. Jest to jedna z najskuteczniejszych i co ważne niefarmakologicznych metod przeciwbólowych.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.