Psychoza – objawy, przyczyny i leczenie

Choroby psychiczne to nadal często temat tabu. Jednak jest to problem, którego zdecydowanie nie powinno się bagatelizować. Nieleczona choroba często odbija się na zdrowiu oraz uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie. Jedną z chorób, z której leczeniem nie powinno się zwlekać jest właśnie psychoza.

Psychoza – co to jest?

Jest to objaw silnych zaburzeń psychicznych. Osoba, która w przeszłości cierpiała na depresję, fobię lub lęki, w wyniku nieleczenia (lub leczonej w niewłaściwy sposób) postępującej choroby, może doświadczyć psychozy. Przede wszystkim ma to związek z postrzeganiem rzeczywistości. U chorej osoby obserwuje się zaburzoną percepcję postrzegania świata – często towarzyszą temu urojenia bądź halucynacje.
Choroba ma swoje rodzaje, w zależności od powodu wystąpienia choroby. Można spotkać się z psychozę organiczną, psychozą związaną z narkotykami bądź alkoholem, a także z psychozą poporodową.

Psychoza – objawy

Początkowo choroba wcale nie musi szybko postępować. Jest to proces, który zależy od indywidualnego zdrowia i samopoczucia osoby narażonej na psychozę. Bardzo często początkom psychozy towarzyszą stany depresyjne (izolowanie się, przewlekłe zmęczenie, pogorszony nastrój). Chory może skarżyć się na bezsenność lub wręcz przeciwnie, śpi bardzo często oraz długo. Zazwyczaj pierwsze objawy osoby cierpiącej na psychozę mogą zaobserwować członkowie rodziny oraz osoby bliskie, które do tej pory miały stały kontakt z chorym, a teraz widzą, że coraz częściej jest on wycofany, nieobecny lub ogranicza wszelkie kontakty.

Psychozie towarzyszą zazwyczaj takie objawy jak podejrzliwość, niepokój oraz złudzenia. Jeśli choroba jest lekceważona w początkowym stadium, nietrudno o halucynacje – osobie chorej może się wydawać, że widzi rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją lub słyszy ludzi, mimo, że jest sama I wokół niej nikogo nie ma. Temu etapowi psychozy towarzyszą również urojenia – są bardzo często mylone z halycynacją, jednak to dwa różne pojęcia. Przy urojeniach osoba chora ma doświadcza paranoi (np.. obawia się, że jest śledzona). Ostatecznie symptomy te prowadzą do poczucia szaleństwa, a co za tym idzie krzywdzenia siebie – chory bowiem nie może wytrzymać sam ze sobą i ze swoim stanem. To bardzo niebezpieczny etap, którego objawy mogą doprowadzić osobę cierpiącą na psychozę do próby samobójczej.

Przyczyny psychozy

Najczęściej powodem psychozy może być zażywanie narkotyków, brak snu lub inne czynniki środowiskowe. Objawy choroby dużo częściej występują przy: chorobach mózgu, zespole Parkinsona oraz chorobie Huntington. Psychoza może towarzyszyć także chorym na demencję.

Na chorobę są narażone osoby, które doświadczyły innych chorób psychicznych – zmagały się z zaburzeniami, depresją, bądź fobiami. Naukowcy twierdzą, że wpływ w dużej mierze może mieć również genetyka – narażone są przede wszystkim osoby, które w rodzinie mają lub miały chorego na zaburzenia psychotyczne.

Jak leczyć psychozę?

Jest to silna choroba, która na pewno nie przejdzie sama. Jeśli u osoby bliskie zaobserwujemy objawy mogące świadczyć o popadaniu w psychozę, absolutnie nie należy ich lekceważyć. Chory rzadko sam poprosi nas o pomoc, dlatego tak ważna jest nasza reakcja już na początku choroby. Leczenie farmakologiczne jest konieczne, ale przy wcześnie wykrytej psychozie, łatwiej pomóc choremu wrócić do stanu równowagi. W cięższych przypadkach postępowania choroby najczęściej ciepiący na psychozę musi być pod stałą opieką lekarza psychiatry. Chory ma dobrane leki, często uczęszcza na terapię. Każdy przypadek choroby jest inny dlatego leczenie powinno zostać dobrane indywidualnie, odpowiednio pod problemy pacjenta.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest