Przesilenie jesienne: objawy. Sposoby na jesienne przesilenie

Wrzesień — jest zapowiedzią złotej polskiej jesieni pełnej przepięknych kolorowych liści zdobiących drzewa; naznacza początek roku szkolnego i okres wzmożonej pracy; bardzo często powoduje również wśród ludzi jesienną chandrę.

Zmrok zaczyna zapadać dużo wcześniej, a ty nie masz na nic siły i czujesz się rozdrażniony, zmęczony? Brak ci motywacji, by wyjść z domu, a jedyne, na co masz ochotę, to zawinąć się w kocyk, popijając gorącą herbatkę? Czujesz się zdołowany, smutny, bez sił? To znak, że dopadło cię przesilenie jesienne. Dotyka on w głównej mierze osoby między 20 a 35 rokiem, zwłaszcza kobiety. Niedobór słońca, zmniejszającą się temperatura i pochmurna pogoda negatywnie wpływają na nastrój, potęgują zmęczenie i mogą przyczyniać się do bezsenności.

Przesilenie jesienne – objawy

Objawy jesiennej depresji dotykają zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.. Do fizycznych objawów zaliczają się do nich m.in.: chroniczne zmęczenie i rozdrażnienie, problemy ze snem i koncentracją, bóle mięśni, większa podatność na infekcje czy zmiany apetytu. Do psychicznych objawów możemy zaliczyć z kolei: poczucie zobojętnienia, apatię, częste zmiany nastrojów, brak motywacji czy niskie poczucie wartości. Co prawda jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować w trakcie tego okresu, jednak wymaga to od nas wzmożonego wysiłku. Pamiętajmy zatem, by nie ignorować tych objawów, ponieważ jesienna chandra może na dłuższą metę łatwo zmienić się w depresję. Bez obaw jednak, drodzy czytelnicy, poniżej prezentujemy Wam sposoby do walki z tym nieprzyjemnym zjawiskiem.

Porady na jesienną depresję

1. Dodaj świeże owoce i warzywa do swojej diety

W okresie przesilenia szczególnie ważna jest zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego staraj się pić ok 2 litrów płynów dziennie w postaci wody mineralnej, herbat ziołowych czy soków. Dodaj do swojej diety produkty bogate w chrom (grejpfruty, miód, ogurki, jogurt naturalny, brokuły, ziarna), które zahamują nadmierne łaknienie, oraz w żelazo, które zapobiegnie chronicznemu zmęczeniu i ureguluje pracę serca (czerwone chude mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz orzechy). Pamiętaj zawsze o zdrowym i sytym śniadaniu, ponieważ jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

2. Odpowiednia ilość snu

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji organizmu i regulacji układu nerwowego. Dlatego zawsze staraj się dostarczać sobie między 6, a 8 godzin regularnego i nieprzerywanego snu. Szybko zobaczysz efekty – większa koncentracja, rozluźnienie i ukojenie nerwów.

3. Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia pozytywnie wpłyną na twój nastrój, pomogą odpędzić zmęczenie oraz dodadzą motywacji. Warto jest się przełamać i pójść pobiegać, na zajęcia z jogi czy tańca, bo wrócimy pełni energii oraz zapału. Ponadto wysiłek fizyczny ureguluje układ krążenia, łagodzi napięcia mięśni i ma korzystny efekt na pracę serca.

4. Herbatka z dziurawca na chandrę

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) dzięki zawartej w nim hipercynie ma działanie antydepresyjne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Od wieków był używany do łagodzenia nerwic, stanów depresyjnych, napięcia przedmiesiączkowego oraz przy walce z bezsennością. Warto w okresie gwałtownych zmian temperatury i zaniku światła, sięgnąć po tę herbatkę. Przy okazji wzmocni system odpornościowy oraz usunie toksyny i metale ciężkie z organizmu.

5. Kolory, kolory, kolory!

Użyj kolorów, które od dawna uważane są za posiadające terapeutyczne właściwości, by wpłynąć korzystnie na swój nastrój. Wybieraj apaszki, rękawiczki, płaszcze czy biżuterię w odcieniach pomarańczy, czerwieni i żółci. Soczyste barwy dodadzą ci energii i podświadomie zachęcą do działania.

6: Ostatnie podrygi słońca

Korzystaj z zanikającego słońca, aby wchłonąć naturalną witaminę D, póki jeszcze możesz. Żadne suplementy nie zastąpią ci w pełni naturalnych promieni słonecznych. Dlatego właśnie wyjdź z domu, nawet jeśli nie masz na to ochoty, aby złapać jesienne słońce. — przejedz się na rowerze do sklepu, pospaceruj lub przejdź się, zamiast podjechać autobusem.

Jak widzicie, nie jesteśmy bezbronni w walce z jesienną depresją. Ważne jest, aby skupić się na licznych sposobach zwalczania apatii i zmęczenia, nie dając się chandrze czy braku motywacji. W momencie, kiedy rozumiemy już powody takiego spadku nastroju, łatwiej jest starać się temu zapobiegać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest